Wiadomości Polska Biznes i finanse Unijne wsparcie dla bezpiecznych pieszych – 257 projektów zwiększających bezpieczeństwo na drogach
Biznes i finanse

Unijne wsparcie dla bezpiecznych pieszych – 257 projektów zwiększających bezpieczeństwo na drogach

Rankingu Banków służy do oceny, w jaki sposób banki postępują w kwestii kredytowania inwestycji deweloperskich oraz świadczenia usług dotyczących mieszkaniowych rachunków powierniczych.

Rząd chce wzmocnić bezpieczeństwo pieszych na przejściach. Przy wsparciu funduszy europejskich, gminy otrzymają łącznie 71 mln zł na realizację projektu „Bezpieczny pieszy – doposażenie przejść dla pieszych i doposażenie szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej”. Ten program stanowi część działań prowadzonych przez Sekretariat Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (SKRBRD).

Ministerstwo Infrastruktury zachęca samorządy do skorzystania z tej szansy i aktywnego włączenia się w program poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Środki z funduszy europejskich pozwolą stworzyć miejsca, w których piesi będą czuli się bezpiecznie podczas przechodzenia przez jezdnię.

Prawie 84 mln zł zostało przeznaczone na dofinansowanie 257 projektów, które miały na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz edukację uczniów w zakresie ruchu drogowego. Umowy o dofinansowanie zostały zawarte z 71 beneficjentami do 21 marca 2023 roku. W ramach projektów wyznaczono, wyniesiono i wyposażono przejścia dla pieszych w urządzenia lub obiekty poprawiające bezpieczeństwo, a także wyposażono szkoły w narzędzia edukacyjne.

23 marca 2023 r. do siedziby Ministerstwa Infrastruktury przybyli wybrani przedstawiciele – minister Andrzej Adamczyk, minister Grzegorz Puda oraz wiceminister Rafał Weber, aby uczestniczyć w konferencji prasowej, podczas której zaprezentowano zgłoszenia.

Inwestycje w bezpieczeństwo na drogach to ważny krok w celu poprawy tego obszaru. Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg oraz finansowanie ze środków europejskich są szczególnie istotne w dążeniu do osiągnięcia tego celu. Poza tym, edukacja i legislacja odgrywają również ważną rolę. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił znaczenie wsparcia na projekty dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego zarówno z krajowych, jak i europejskich środków.

Ruch drogowy w Polsce uległ znaczącej poprawie w dziedzinie bezpieczeństwa. Zgodnie z danymi statystycznymi, w ubiegłym roku po raz pierwszy odnotowano spadek liczby ofiar wypadków poniżej 1900. Jest to znakomity rezultat, jednakże istnieje jeszcze wiele do zrobienia w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa na drogach. Poprawienie widoczności przejść dla pieszych, lepsza ochrona niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz edukacja są kluczowymi krokami do osiągnięcia tego celu – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Aby zapewnić realizację projektów do końca 2023 r., przyjęliśmy wymóg wyboru rozwiązań inżynieryjnych i edukacyjnych, które są w stanie szybko wdrożyć. Zakres konkursu obejmował projekty obejmujące m.in.:

Aby zapewnić bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów w obrębie szkoły, należy wykonać następujące działania: wyznaczenie przejść dla pieszych, oznakowanie, wyniesienie przejścia dla pieszych lub przejazdu dla rowerzystów; zamontowanie azyli dla pieszych; wybudowanie ogrodzenia lub balustrady; postawienie progu wyspowego, płytowego lub listwowego; zainstalowanie wyświetlaczy prędkości i czasu; uruchomienie sygnalizatorów akustycznych i wibracyjnych na przejściach dla pieszych; zorganizowanie miasteczka rowerowego (stacjonarnego lub mobilnego) oraz miasteczka ruchu drogowego; stworzenie symulatora przejścia dla pieszych.

Uzupełnieniem tych działań jest wyposażenie szkół w pomoce do nauki, dzięki którym mogą one kształtować wśród uczniów świadomość i odpowiedzialność za bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

W celu usprawnienia ruchu pieszych i rowerzystów wokół szkół można wyznaczyć odpowiednie ścieżki piesze i rowerowe, a także oznakować przejścia i przejazdy dla pieszych.

Ważnym elementem edukacji dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest wprowadzenie w szkołach systemu sygnalizacji świetlnej lub akustycznej, dzięki któremu uczniowie będą wiedzieli, kiedy mogą bezpiecznie przechodzić przez ulicę.

Aby zapobiec wypadkom drogowym, należy ponadto zadbać o dobre oświetlenie przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów oraz wyposażenie szkół w wyświetlacze czasu (tzw. sekundniki) dla pieszych i rowerzystów.

Oprócz tego można zorganizować warsztaty bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w czasie których uczniowie będą uczyć się zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym oraz korzystania z przejść dla pieszych.

Kolejną formą edukacji będzie zastosowanie symulatora przejścia dla pieszych, który pomoże dzieciom i młodzieży w nauce bezpiecznego korzystania z przejść dla pieszych.

Podsumowując, doposażenie placówek edukacyjnych w odpowiednie narzędzia służące do nauki zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym to warunek konieczny do zapewnienia bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów.

Inwestycje w bezpieczeństwo

Program Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 nie ogranicza się do budowy nowych dróg. Wspiera on również szereg inicjatyw zwiększających bezpieczeństwo na drogach. Nasza oferta obejmuje m.in.:

Aby osiągnąć wyznaczony cel, należy podjąć działania z zakresu likwidacji miejsc szczególnie niebezpiecznych w ruchu drogowym, doposażenia jednostek nadzoru nad ruchem drogowym i służb ratowniczych oraz organizacji kampanii i szkoleń o zasięgu ogólnokrajowym. Dodatkowo, należy wprowadzić modernizację infrastruktury drogowej poprzez doposażenie przejść dla pieszych i umożliwienie dostępu do bezpiecznego przemieszczania się pieszych i rowerzystów na drogach.

Kolejnym istotnym elementem jest edukacja komunikacyjna. W tym celu należy doposażyć szkoły w odpowiedni sprzęt i podręczniki, które umożliwią uczniom zdobycie wiedzy na temat bezpiecznego poruszania się po drogach. Ponadto, powinny być organizowane okresowe szkolenia i konkursy dla uczniów, które będą miały na celu propagowanie bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.

Powyższe działania wraz z wprowadzeniem nowelizacji ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym oraz konkursem „Bezpieczny pieszy – doposażenie przejść dla pieszych i doposażenie szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej”, zapewnią wzrost bezpieczeństwa na polskich drogach i zwiększenie świadomości wśród użytkowników drogi. Dzięki tym działaniom, poziom bezpieczeństwa na drogach będzie coraz wyższy.

Aby osiągnąć jak największą skuteczność, konieczne jest wdrożenie kompleksowych rozwiązań, które pozwolą na skuteczne i trwałe poprawienie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

PAP SA nie wprowadza żadnych zmian w treści komunikatów opublikowanych w serwisie. Nadawca jest odpowiedzialny za zawartość opublikowanego komunikatu, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version