Wiadomości Polska Biznes i finanse Nowe możliwości w ramach Programu Współdziałania: andOacute;sma Umowa podpisana!
Biznes i finanse

Nowe możliwości w ramach Programu Współdziałania: andOacute;sma Umowa podpisana!

Ministerstwo Finansów poinformowało, że 28 marca 2023 r. szef Krajowej Administracji Skarbowej podpisał umowę o współdziałanie z CEDROB S.A. Jest to już ósma tego typu umowa zawarta z biznesem. Planem Ministerstwa jest dalszy rozwój współpracy z dużymi podmiotami, a także wspólna praca z Komisją Europejską nad ewaluacją pilotażu Programu Współdziałania.

Ministerstwo Finansów jest zdecydowane, aby wzmocnić współpracę z dużymi podmiotami, dlatego podpisanie umowy z CEDROB S.A. jest kolejnym krokiem w kierunku tego celu. Wspólnie z Komisją Europejską Ministerstwo będzie również monitorować efekty Programu Współdziałania.

Program Współdziałania to innowacyjne partnerstwo oparte na dialogu i skutecznej obsłudze podatników. To długofalowa inwestycja w Polskę, której zaufała CEDROB S.A., jako kolejny Podatnik. Jak podkreśla sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej mł. insp. Bartosz Zbaraszczuk, jest to krok w dobrą stronę.

Program Współdziałania to innowacyjna forma ścisłej i długotrwałej współpracy między podatnikiem a Szefem KAS, oparta na wzajemnym szacunku, zrozumieniu i przejrzystości. Jego celem jest zapewnienie przestrzegania przepisów podatkowych przez podatników, przy aktywnym wsparciu ze strony Szefa KAS. Dzięki współpracy w ramach Programu, podatnicy będą mogli prawidłowo rozliczać swoje zobowiązania podatkowe w składanych deklaracjach, a jednocześnie zmniejszyć liczbę kontroli fiskalnych przeprowadzanych u nich.

Program jest adresowany do podmiotów gospodarczych, które osiągają wyższy poziom przychodów, czyli powyżej 50 milionów euro.

KAS oferuje dopasowane do potrzeb podatnika usługi. Nadzór i monitoring nad podatnikiem są dostosowane do wdrożonych przez niego metod nadzoru nad procesami wewnętrznymi, w tym nadzoru nad zagadnieniami związanymi z podatkami.

Program Współdziałania umożliwia podatnikowi realizację jego obowiązku podatkowego za pośrednictwem zautomatyzowanych systemów kontroli wewnętrznej. Administracja Skarbowa nadzoruje jednocześnie te mechanizmy, aby były one w pełni skuteczne.

Ten model współpracy został już wdrożony w niektórych krajach europejskich, takich jak Holandia, Hiszpania, Francja, Austria, USA i Australia.

Aby zapewnić efektywność i skuteczność Programu Współdziałania, Ministerstwo Finansów wraz z Komisją Europejską przeprowadzają różne ewaluacje. Jednym z nich jest badanie dotyczące współpracy KAS z dużymi podatnikami, w którym wzięli udział przedstawiciele przedsiębiorstw o przychodach powyżej 50 mln euro.

Efektem tego projektu jest lepsze dopasowanie Programu Współdziałania do potrzeb podatników i administracji skarbowej, a także wzrost wiarygodności i efektywności współpracy między obiema stronami.

W celu dalszego rozwoju Programu Współdziałania Ministerstwo Finansów prowadzi szereg działań mających na celu zapewnienie wysokiego poziomu współpracy pomiędzy podatnikami a administracją skarbową.

PAP SA nie wprowadza żadnych zmian w treści komunikatów opublikowanych w serwisie PAP. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version