Wiadomości Polska Biznes i finanse Ochrona dziedzictwa kulturowego: Tor Wodny Szczecin-Świnoujście w Parlamencie Europejskim
Biznes i finanse

Ochrona dziedzictwa kulturowego: Tor Wodny Szczecin-Świnoujście w Parlamencie Europejskim

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w grudniu 2022 roku stopa bezrobocia wyniosła 5,2%, znacznie mniej niż rok wcześniej. Niemniej jednak, kryzys gospodarczy został odczuwalny w nastrojach pracowników, co może wpłynąć na sytuację na rynku pracy w 2023 roku. Jak będzie wyglądać ta sytuacja?

Ministerstwo Infrastruktury wspomina:

Wystawa poświęcona zabytkom wydobytym z modernizowanego toru wodnego Szczecin–Świnoujście będzie prezentowana w Parlamencie Europejskim do końca marca 2023 r. Jest to szansa na promocję projektu, który ma na celu poprawę infrastruktury morskiej w Zachodniopomorskiem, a który jest uważany za jeden z najważniejszych kroków w kierunku wzmocnienia gospodarki regionu.

Inwestycje w tor wodny Szczecin-Świnoujście zostały zakończone z sukcesem, dając mieszkańcom nadmorskich miast wiele korzyści. Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk przyznał, że wydarzenia odbywające się w związku z tym, pozwalają nam podziwiać rezultaty zaangażowania i pracy, jaką włożyliśmy w powstanie tego projektu.

Połączenie Szczecin–Świnoujście uległo pogłębieniu do 12,5 m, co pozwoliło na wydobycie 100 ton obiektów zabytkowych. Jest to wynik współdziałania Urzędu Morskiego w Szczecinie, Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Morza, którzy wspólnie umożliwili ocalenie zabytków.

Efekty prac w Zakładzie Poszukiwań i Ratownictwa są imponujące – wydobyto ponad 44 tys. przedmiotów o masie powyżej 20 kg, w tym blisko 1,7 tys. obiektów niebezpiecznych, takich jak bomby, amunicja, niewypały i niewybuchy. Ponadto wydobyto różnego rodzaju broń i osobiste wyposażenie żołnierzy.

Dzięki współpracy różnych grup interesariuszy udało się zidentyfikować wiele znalezionych artefaktów. Od wielkich kotwic o masie kilku ton, poprzez boje, po elementy wyposażenia łodzi rybackich. Archeolodzy i muzealnicy byli w stanie odnaleźć także przedmioty pochodzące z wcześniejszych epok historycznych, m.in. średniowieczny miecz.

Najbardziej intrygującym odkryciem jest pozostałość po amerykańskim czterosilnikowym samolocie bombowym dalekiego zasięgu Boeing B-17 Flying Fortress, który został zestrzelony 7 października 1944 r. podczas nalotu na Policach. Na pokładzie maszyny znajdowało się 11 członków załogi, z których 4 nadal pozostają nieodnalezieni.

Nasza wystawa zawiera kilka unikalnych elementów, takich jak trójłopatowe śmigło, wielkokalibrowy karabin maszynowy Browning 50 cal M2 oraz wyjątkowy silnik lotniczy Wright R-1820-97 Cyclone serii G – wszystko to pochodzi ze znalezionych szczątków samolotu.

Choć historia II wojny światowej jest dla nas nadal żywa, to najlepszym przykładem pozostałości tego konfliktu jest pancernik Lützow, który został zbombardowany w trakcie nalotu przeprowadzonego przez brytyjskie samoloty w kwietniu 1945 roku w Świnoujściu. Zastosowano wówczas bomby typu Tallboy, a jeden z niewybuchów został odkryty we wrześniu 2019 roku w Kanale Piastowskim w Świnoujściu i w bezpieczny sposób zneutralizowany przez saperów z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Odwiedź Parlament Europejski w Brukseli i zobacz wystawę, która potrwa do 31 marca. Znajdziesz tam najcenniejsze skarby.

Wszystkie wiadomości publikujemy w serwisie PAP, bez wprowadzania przez nas jakichkolwiek zmian w ich treści. Twórca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść i stosuje się art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version