Naukowcy ze środowiska polskiego opublikowali swoje odkrycie w prestiżowym czasopiśmie „Scientific Reports”. Odkryto w uchu wewnętrznym ryb, które żyły miliony lat temu, białka – to pierwszy taki przypadek.
Prof. Jarosław Stolarski, dyrektor Instytutu Paleobiologii PAN, wraz ze swoim zespołem przeprowadził badania nad otolitami ryb sprzed 14 milionów lat. Otolity to struktury wytworzone z węglanu wapnia, które znajdują się w uchu wewnętrznym ryb i służą do wykrywania grawitacji i przyspieszenia liniowego.
Aby odpowiedzieć na pytania dotyczące pochodzenia skamieniałych otolitów, zespół postanowił przeprowadzić szczegółowe badania. Oczekiwano, że wyjątkowo dobrze zachowane skamieniałości zawierają pozostałości białek, które mogą mieć podobieństwo do białek występujących u dzisiejszych ryb.
„Nasze badania są pierwszymi badaniami paleoproteomicznymi, czyli badaniami polegającymi na identyfikacji białek, które występują w skamieniałych, a nie w dzisiejszych, otolitach” – wyjaśnia PAP prof. Jarosław Stolarski.
Otolity to struktury wytwarzane przez zwierzęta, zbudowane z węglanu wapnia. Badania wykazały, że ich powstawanie jest wywołane przez działanie organizmów, a nie samą chemię.
Chociaż materiał, z którego są wykonane, jest nieorganiczny, to wpływ żywych istot jest niezaprzeczalny.
Nowe badania nad prehistorycznymi rybami potwierdzają, że otolity są wytwarzane przez zwierzęta, a nie tworzone przez procesy chemiczne.
Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl