Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Nabór wniosków w programie FENG: nowe terminy
Polityka i społeczeństwo

Nabór wniosków w programie FENG: nowe terminy

Jeśli szukasz informacji o terminach wszystkich konkursów finansowanych w ramach nowej polityki spójności na lata 2021-2027, to zapoznaj się z harmonogramem Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Wśród nich znajdziesz dłuższy termin pierwszych naborów wniosków w Ścieżce SMART oraz nowe terminy naborów dla konkursów o Eurogranty i promocji innowacyjnych MŚP aż do początku przyszłego roku.

Ścieżka SMART doświadczyła znacznych zmian. Termin pierwszego naboru został przedłużony do 9 maja, a start drugiego naboru dla pojedynczych firm na 10 maja. Wnioski w ramach tego naboru będzie można składać do 30 czerwca. Ponadto, zaplanowano nabór dla konsorcjów na jesień (ogłoszenie 2 października) oraz nowy konkurs dla pojedynczych firm w pierwszym kwartale przyszłego roku. 

Program wsparcia przewiduje szeroką paletę możliwości dla przedsiębiorstw, w tym m.in. prace badawczo-rozwojowe, wdrażanie innowacji, cyfryzację, zazielenienie przedsiębiorstw, internacjonalizację i podnoszenie kompetencji. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z dofinansowania na opracowanie i wdrożenie innowacyjnego produktu lub procesu, a także sfinansowanie wynagrodzenia personelu badawczo-rozwojowego, amortyzacji aparatury naukowo-badawczej i budynków, a nawet nabycie wartości niematerialnych i prawnych.

Ścieżka SMART oferuje przedsiębiorstwom szeroki zakres możliwości, w tym dofinansowanie na utworzenie lub rozbudowę centrum badawczo-rozwojowego, transformację cyfrową oraz zapewnienie cyberbezpieczeństwa.

SMART pozwala na finansowanie działań związanych z przeprowadzeniem zielonej transformacji przedsiębiorstwa: optymalizację gospodarki odpadami, poprawę efektywności energetycznej, redukcję zanieczyszczeń, efektywne wykorzystanie surowców, wprowadzenie zasad ekoprojektowania oraz kontrolę nowych technologii środowiskowych.

Termin naboru w konkursie Granty na Eurogranty zostanie przesunięty na styczeń 2024 roku, zaś start konkursu nastąpi miesiąc później. Jego celem jest zachęcanie polskich przedsiębiorców z sektora MŚP oraz organizacji badawczych do umiędzynarodowienia i wdrażania innowacji, dzięki unijnym programom zarządzanym przez Komisję Europejską. Udzielone wsparcie obejmuje kompleksowe wsparcie dla MŚP, grup MŚP i innych podmiotów, takich jak uczelnie wyższe, jednostki naukowe czy organizacje badawcze, w przygotowaniu projektów do realizacji w ramach jednego z programów UE.

W związku z tym, 14 września 2023 roku ogłoszony zostanie konkurs na promocję marki innowacyjnych MŚP, a nabór wniosków rozpocznie się 16 października. W celu wsparcia dostępu MŚP do rynków zarówno tradycyjnych, jak i tych perspektywicznych, Fundusze Europejskie będą służyć zwiększeniu potencjału eksportowego i stworzeniu miejsc pracy w tym sektorze.

W związku z opóźnieniem, 24 maja zostanie tylko ogłoszony nabór w ramach Startup Booster Poland. W ramach tego programu przedsiębiorstwa na wczesnym etapie rozwoju będą mogły uzyskać dofinansowanie do programów rozwojowych o charakterze akceleracyjnym i post-akceleracyjnym, które realizować będą wyspecjalizowane podmioty, takie jak akceleratory i inne ośrodki innowacyjności. Uczestniczyć w programie mogą zarówno małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i instytucje otoczenia biznesu.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version