Kobiety stanowią ważną część kadry medycznej, bo aż 65% tej grupy zawodowej stanowią właśnie one. Powszechnie jednak to mężczyźni zarządzają systemem ochrony zdrowia. Dlatego też lekarka, rezydentka psychiatrii Julia Pankiewicz – uczestniczka VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach – zwraca uwagę na konieczność zmiany tego status quo. Postuluje ona, aby głos kobiet w medycynie był wyraźnie słyszany, bo to one wykazują się pracowitością, empatią i troską o jakość.
„Sam tytuł zawodowy to >>lekarz<>lekarz<<, więc w naszym umyśle pojawia się automatycznie mężczyzna – wyjaśnia lekarka pełniąca również funkcję koordynatorki ds. Praw Kobiet i Walki z Dyskryminacją w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Lekarzy na Mazowszu.
„Ile można żyć w cieniu? My też chcemy mieć osiągnięcia. Chcemy, aby o nas mówiono, bo jesteśmy bardzo pracowite. Zależy nam na jakości. Ponadto jesteśmy bardzo empatyczne, co też jest istotne w tym zawodzie, chociaż do tej pory niedoceniane” – podkreśla.
„Z domu często wynosimy takie przekonanie, że powinnyśmy siedzieć cicho, wykonywać tylko czyjeś polecenia, zadania. Powinnyśmy się dostosować. Nie możemy się buntować, a jednak, żeby osiągać, trzeba trochę to robić. Stawiać mocno granice. Łamać czasem konwenanse” – stwierdziła lekarka.
Założenia VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach, aby podkreślić znaczenie, jakie dla ochrony zdrowia mają kobiety, okazały się słuszne. Aż 65 proc. kadry medycznej stanowią właśnie kobiety. To wielkie osiągnięcie, tym bardziej, że wiele z nich pokonuje stereotypy, by móc się wybić. Przecież to one są pracowite, empatyczne i zależy im na jakości.
Jednakże wiele kobiet wciąż wycofuje się z zawodu, bo wychowanie często nakazuje im siedzieć cicho, wykonywać tylko czyjeś polecenia i dostosowywać się. Trzeba jednak trochę się buntować, aby osiągać sukcesy. Dlatego też lekarze – i to niezależnie od płci – powinni stawiać mocno granice i łamać konwenanse, by móc się wybić i być zauważonymi.
„Nie jesteśmy pchane do tego, by wychodzić przed szereg. Pokazywać się. Jest raczej tendencja, by dziewczynki onieśmielać. Potem takie wchodzimy w życie zawodowe” – dodała.
Marzec był miesiącem spotkań, wymiany wiedzy i doświadczeń podczas VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Setki menadżerów, naukowców, przedstawicieli biznesu, samorządowców, polityków i innych ekspertów w dziedzinie ochrony zdrowia wzięły udział w wydarzeniu, którego partnerami medialnymi były m.in. serwis Zdrowie.
Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl