Nauka i technologie

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – megabaza danych o budynkach i lokalach

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło projekt rozporządzenia w sprawie ogólnych danych i informacji gromadzonych w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Nowa regulacja wymaga inwentaryzacji budynków lub lokali oraz gromadzenia danych na poziomie centralnym, co jest istotnym uzupełnieniem w zakresie ochrony środowiska – wskazuje Prawo.pl.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, która weszła w życie 1 lipca 2021 roku, jest ważnym składnikiem Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE). Do 4 kwietnia 2023 r. zgłoszono ponad 9 mln 362 tys. deklaracji, z czego 91,7 proc. dotyczy zabudowy mieszkalnej.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt nowego Systemu ZONE, który ma usprawnić zbieranie danych na temat stanu technicznego budynków w Polsce. Moduł inwentaryzacji pozwoli na przeprowadzenie szczegółowych badań dotyczących grubości ścian, dachu czy zużycia paliw. Zgromadzone informacje umożliwią wdrożenie w Polsce skutecznych rozwiązań energetycznych i dostosowanie technologii ogrzewania do aktualnych potrzeb.

Według Ministerstwa Klimatu, taka inwentaryzacja przyczyni się do unifikacji danych w całej Polsce dotyczących budynków, ich źródeł ciepła lub spalania paliw, rodzaju stosowanego paliwa i emisji. Usprawnienie procesu gromadzenia informacji na temat budynków będzie możliwe dzięki stosowaniu jednolitych standardów na terenie całego kraju, co wpłynie na wyeliminowanie rozbieżności w przepisach obowiązujących w poszczególnych województwach.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków będzie zawierać informacje o grubości podłóg, stropów i ścian, średniej temperaturze pomieszczeń ogrzewanych w sezonie grzewczym, przyznanych dotacjach, ulgach i kontrolach. Aktualizacja danych w rejestrze będzie obowiązkiem tysięcy kominiarzy, urzędników, inspektorów i funkcjonariuszy, co wpłynie na jego stabilność i zakres informacji.

Prawo budowlane to przepisy, które regulują budownictwo i inwestycje w Polsce. Aby jednak uprościć i usprawnić proces inwestycyjny, wprowadzono pojęcie „złotej karty” w obrębie prawa budowlanego, które ma za zadanie zapewnić inwestorom szybki dostęp do informacji i usług dotyczących budowy obiektów. Złota karta to rodzaj gwarancji, która zapewnia inwestorom szybkie i skuteczne rozwiązywanie problemów związanych z budową obiektów, a także ułatwia proces przygotowywania wniosków o pozwolenia na budowę.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM