Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Udzielanie pomocy zdrowotnej zwierzętom dziko występującym – Stanowisko Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Weterynarii
Polityka i społeczeństwo

Udzielanie pomocy zdrowotnej zwierzętom dziko występującym – Stanowisko Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Weterynarii

OZZLW bardzo poważnie podchodzi do wszystkich zgłoszeń dotyczących bezradności służb weterynaryjnych w przypadku nieudzielenia pomocy dzikim zwierzętom. Pragniemy jednak zaznaczyć, że w okresie wielkanocnym występuje znaczne wzmożenie zgłoszeń, co czyni trudnym odpowiednie zorganizowanie i rozpatrzenie każdej sprawy. Dlatego też, pracownicy OZZLW zostali przeszkoleni w zakresie sprawnego reagowania na zgłoszenia o pomoc dzikim zwierzętom, aby zapewnić szybką i skuteczną pomoc w każdej sytuacji.

Gminy są zobowiązane do zapewnienia całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadku wypadków drogowych z udziałem zwierząt. Zarząd OZZLW potwierdza, że odpowiednia umowa z lekarzem weterynarii została już zawarta. Obowiązki w tym zakresie nie leżą jednak po stronie Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Ustawodawstwo w zakresie ochrony zwierząt wymaga jasnych regulacji, określających podmioty uprawnione do podejmowania decyzji o uśmierceniu konającego zwierzęcia. W przypadku niecierpiących zwłoki sytuacji, kiedy zwierzę jest w stanie ciężkiego cierpienia, wystarczającym jest stwierdzenie go przez lekarza weterynarii, członka Polskiego Związku Łowieckiego, inspektora organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, funkcjonariusza Policji, straży ochrony kolei, straży gminnej, Straży Granicznej, pracownika Służby Leśnej lub Służby Parków Narodowych, strażnika Państwowej Straży Łowieckiej, strażnika łowieckiego lub strażnika Państwowej Straży Rybackiej.

OZZLW nadaje priorytet potrzebującym zwierzętom dzikim, a w szczególności w sytuacjach, gdy stan ich zdrowia jest nieznany lub wątpliwy. Z tego powodu, organizacja apeluje do wszystkich podmiotów zobowiązanych do przestrzegania ustawy o ochronie zwierząt, o zaprzestanie uzależniania udzielenia im pomocy od wydanej dyspozycji właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii, ponieważ takie postępowanie jest niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa. OZZLW naciska również na konieczność przeprowadzenia odpowiednich szkoleń wśród służb, aby zapobiec niedostarczeniu natychmiastowej pomocy cierpiącym zwierzętom.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version