Wiadomości Polska Zdrowie i styl życia Winnego szukają ustawy o jakości w opiece zdrowotnej
Zdrowie i styl życia

Winnego szukają ustawy o jakości w opiece zdrowotnej

Lek. Sebastian Goncerz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, twierdzi, że Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta jest szkodliwa dla personelu medycznego. Zamiast skupiać się na raportowaniu i analizie zdarzeń niepożądanych, przepisy te naciskają na określenie „sprawcy” w trybie natychmiastowym.

Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta jest aktualnie procedowana przez polskie władze. Po przegłosowaniu jej przez Sejm, Senat odrzucił ją. W najbliższym tygodniu Sejm ma zamiar ponownie podjąć prace nad tą ustawą. Pomimo sprzeciwu ze strony niektórych środowisk, głównie samorządu lekarskiego i związku zawodowego lekarzy, ustawa ma zostać przyjęta.

Podczas VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach Sebastian Goncerz zaznaczył, że ustawa nie stwarza mechanizmu, który pozwoliłby na raportowanie zdarzeń niepożądanych, ich badanie, a także wprowadzanie wytycznych na każdym szczeblu opieki medycznej, a jedynie skupia się na odnajdywaniu i identyfikacji sprawców.

-„Każdy >>sprawca<>tu i teraz<<?  Czy ma wszystko rzucić i to zgłosić? Tego ustawodawca nie przewiduje" – skwitował.

Lekarz zaznaczył, że zgłoszone przez środowisko lekarskie poprawki nie zostały uwzględnione w ustawodawstwie. Ponadto, samorządy zawodów medycznych, związki zawodowe, organizacje naukowe i pacjenci nie mają dostępu do raportów niepożądanych zdarzeń. Analizę tych raportów powinien prowadzić jedynie decydent.

Lekarz dodał także, że proponowane przez niego poprawki nie zostały uwzględnione w przepisach prawa. Oprócz tego, raporty niepożądanych zdarzeń są niedostępne dla samorządów zawodów medycznych, związków zawodowych, organizacji naukowych, a także pacjentów. Ich analizą powinni zajmować się jedynie decydenci.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreśla, że wprowadzenie systemu no-fault to rewolucyjna zmiana, która budzi liczne kontrowersje. Jednakże zaznacza on, że nie zwalnia to lekarzy z odpowiedzialności karnej.

W dniach 9-10 marca br. odbył się VIII Kongres Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach, który zgromadził znaczną liczbę menadżerów ochrony zdrowia, samorządowców, polityków, lekarzy, przedstawicieli biznesu i naukowców. Serwis Zdrowie był jednym z partnerów medialnych wydarzenia.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version