Wiadomości Polska Zdrowie i styl życia Ciężkie niedocukrzenie: ratuj życie!
Zdrowie i styl życia

Ciężkie niedocukrzenie: ratuj życie!

W sytuacji, gdy osoba cierpiąca na cukrzycę traci przytomność i występują drgawki, konieczne jest podjęcie szybkich działań. Jak zauważa dr n. med. Lidia Groele, endokrynolog i diabetolog dziecięcy z UCK Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dzięki zastrzykowi glukagonu w pomarańczowym pudełeczku możemy uratować życie diabetyka. Dlatego chorzy na cukrzycę powinni nosić ze sobą takie opaski lub karty informujące o ich chorobie.

„Insulina jest takim hormonem, o którym mówi się, że jest konieczny do życia. Natomiast w leczeniu (cukrzycy typu 1 – przypisek red.) za wysoka dawka insuliny może kończyć się tzw. niedocukrzeniem, czyli inaczej hipoglikemią” – wyjaśniła lekarka.

Wysiłek fizyczny, pozytywne emocje, ale również stres, to czynniki, które mogą wpłynąć na poziom glikemii. Dr Groele podkreśla, że niedocukrzenie jest bardzo niebezpieczne i może być wręcz śmiertelne. Dlatego bardzo ważne jest, aby odpowiednio szybko i skutecznie reagować na hipoglikemię. Jakie jednak są skutki takiego stanu dla diabetyka?

„Zbyt niski poziom cukru niekorzystnie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy. Komórki nie mają z czego produkować energii. Może dojść do utraty świadomości, drgawek. Na ten stan powinno się bardzo szybko zareagować” – podkreśliła.

W przypadku diabetyka, który jest przytomny, w celu szybkiego podniesienia glikemii należy mu podać cukier prosty. Najlepiej w postaci napoju, herbaty czy soku, ponieważ dzięki temu glukoza szybciej zostanie wchłonięta do krwi. Czekolada lub baton nie są dobrym wyborem, gdyż zawarty w nich tłuszcz opóźni wchłanianie cukru.

Hipoglikemia może skutkować zaburzeniem świadomości, takim jak słabsza komunikacja, niewyraźne mówienie, a nawet przesadna radość. Możesz też odczuć pocenie się, osłabienie, nerwowość i uczucie sztywnych nóg. Mogą wystąpić zawroty głowy i mrowienie twarzy.

W przypadku ciężkiego niedocukrzenia, które może spowodować utratę świadomości, należy natychmiast przystąpić do podania zastrzyku, który powinien być zawsze w zasięgu ręki osoby chorującej na cukrzycę. Nie trzeba odkrywać ubrania chorego, aby to zrobić. Ważne jest, aby miał on na sobie opaskę informującą o cukrzycy.

„Glukagen jest hormonem, który przeciwstawnie działa do insuliny. Podnosi poziom cukru we krwi. Można go podać w postaci zastrzyku. Są też preparaty, które można podać donosowo. To taki lek, który nie przynosi działań niepożądanych(…) Nie trzeba do tego mieć specjalnego wykształcenia” – powiedziała ekspertka.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version