Polityka i społeczeństwo

Ukrywane zagrożenia: Zakaz przywozu niektórych produktów rolnych z Ukrainy

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłasza:

Z myślą o ochronie polskiego rynku rolnego wprowadzono czasowy zakaz przywozu do Polski niektórych produktów, w tym zboża, cukru i mięsa wieprzowego z Ukrainy. Niniejsze rozporządzenie będzie obowiązywać aż do 30 czerwca 2023 roku.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawia wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchyla rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007. Zgodnie z tym dokumentem, zakazem objęte są m.in. zboża, cukier, nasiona, owoce i warzywa, a także wołowina, wieprzowina i mięso drobiowe oraz jaja. Wszystkie wymienione w załączniku I do rozporządzenia produkty rolne podzielone są na sektory.

Aby zapewnić bezpieczeństwo żywności i zdrowia ludzkiego, postanowiono wydać rozporządzenie w sprawie kontroli produktów pochodzących z Ukrainy. W trakcie badań stwierdzono obecność toksycznych substancji, takich jak pestycydy, w pszenicy dostarczanej z tego terytorium.

Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda złożył deklarację, by chronić rynek dla rolników i konsumentów poprzez wprowadzenie określonego czasu obowiązywania rozporządzenia. W ten sposób dbamy o dobro wszystkich.

Minister właściwy do spraw gospodarki ma możliwość odmówienia dopuszczenia do obrotu na terenie Polski niektórych produktów, w przypadkach określonych w ustawie o administrowaniu obrotem towarowym z zagranicą.

Rozporządzenie to wszedło w życie po otrzymaniu pozytywnych opinii od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Ministra Finansów oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, za zgodą Rady Ministrów na posiedzeniu 15 kwietnia br. Po formalnym wprowadzeniu w dniu ogłoszenia, przepis został wdrożony.

Rozporządzenie jest zgodne z zasadami określonymi w traktatach założycielskich, w tym zasadą swobody przepływu towarów i usług, zasadą niedyskryminacji i zasadą pomocy publicznej.

Rozporządzenie zapewnia zgodność z zasadami określonymi w prawie unijnym, w tym w wymienionych wyżej przepisach.

Ochrona przepisów unijnych jest gwarantowana przez rozporządzenie, które wyznacza i ogranicza jakiekolwiek ograniczenia, które mogłyby być stosowane przez państwa członkowskie.

Rozporządzenie zapewnia, że prawo unijne jest respektowane przez państwa członkowskie, zwłaszcza w zakresie swobody przepływu towarów i usług, prawa do niedyskryminacji i zasad dotyczących pomocy publicznej.

Rozporządzenie ustanawia ramy, które mają na celu ochronę prawodawstwa unijnego, aby zapobiec jakimkolwiek ograniczeniom, które mogłyby być stosowane przez państwa członkowskie.

Rozporządzenie zapewnia, że państwa członkowskie szanują i stosują się do przepisów unijnych, w tym tych dotyczących swobody przepływu towarów i usług, zasad niedyskryminacji oraz zasad dotyczących pomocy publicznej.

Rozporządzenie zapewnia, że państwa członkowskie przestrzegają zasad moralności publicznej, porządku publicznego, bezpieczeństwa publicznego, ochrony zdrowia i życia ludzkiego, ochrony zwierząt lub roślin oraz ochrony narodowych dóbr kultury posiadających wartość artystyczną, historyczną lub archeologiczną.

Rozporządzenie zapewnia poziom ochrony określony w traktatach założycielskich, w tym zasadę swobody przepływu towarów i usług, zasadę niedyskryminacji i zasadę pomocy publicznej.

Rozporządzenie zapewnia, że każde państwo członkowskie stosuje się do wszystkich wymienionych wyżej przepisów unijnych, a tym samym gwarantuje, że prawo unijne jest przestrzegane.

Rozporządzenie ustanawia ramy, które mają na celu zapobieganie jakimkolwiek ograniczeniom w stosowaniu prawa Unii Europejskiej przez państwa członkowskie.

Rozporządzenie gwarantuje, że każde państwo członkowskie stosuje się do przepisów unijnych dotyczących swobody przepływu towarów i usług, zasad niedyskryminacji oraz zasad dotyczących pomocy publicznej.

Rozporządzenie zapewnia, że państwa członkowskie przestrzegają zasad moralności publicznej, porządku publicznego, bezpieczeństwa publicznego, ochrony zdrowia i życia ludzkiego, zwierząt lub roślin oraz ochrony narodowych dóbr kultury posiadających wartość artystyczną, historyczną lub archeologiczną.

Rozporządzenie zapewnia, że wszystkie państwa członkowskie szanują i stosują się do wszystkich przepisów unijnych, aby zapewnić, że prawo unijne jest respektowane.

Rozporządzenie ma na celu zapobieganie jakimkolwiek ograniczeniom w stosowaniu prawa Unii Europejskiej przez państwa członkowskie oraz ochronę wszystkich zasad określonych w traktatach założycielskich.

PAP SA nie ponosi odpowiedzialności za treść komunikatów publikowanych w serwisie, która pozostaje w całości w gestii ich nadawcy. Nadawca jest zobowiązany do przestrzegania zapisów ustawy Prawo prasowe, w tym art. 42 ust. 2.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM