Wiadomości Polska Biznes i finanse Umacnianie współpracy: Spotkanie z Prezesem EBOiR
Biznes i finanse

Umacnianie współpracy: Spotkanie z Prezesem EBOiR

Polskie instytucje finansowe, w tym Bank Gospodarstwa Krajowego, Pekao, PKO Bank Polski i Santander Bank Polska, porozumiały się w sprawie finansowania budowy małych reaktorów jądrowych, zwanych SMR-ami, których wybudowanie zaplanowała ORLEN Synthos Green Energy. Wspólnie pracują nad stworzeniem optymalnego modelu finansowania i zabezpieczeniem środków na ten znaczący projekt.

Ministerstwo Finansów ogłosiło, że minister finansów Magdalena Rzeczkowska i prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), Odile Renaud-Basso, spotkali się w Warszawie, aby omówić wzmocnienie współpracy Polski z Bankiem.

Na spotkaniu wiceminister finansów Artur Soboń wysłuchał szczegółowych informacji na temat już podjętych i planowanych przyszłych działań EBOR, które mają na celu wsparcie Ukrainy oraz innych krajów dotkniętych wojną i napływem uchodźców.

Minister Rzeczkowska wyraziła nadzieję na dalsze intensyfikowanie współpracy pomiędzy Polską a Bankiem, ponieważ bardzo dobrze rozwijają się stosunki między obiema stronami.

Podczas spotkania zostały zaprezentowane szczegółowe informacje na temat możliwych form wsparcia, jakie może zapewnić EBOR Polsce w przyszłości.

Minister Rzeczkowska i prezes Renaud-Basso wyraziły wspólny entuzjazm w kwestii pogłębiania współpracy i wypracowywania nowych możliwości wzajemnego wsparcia.

Współpraca z EBOR przynosi Polsce liczne korzyści, przede wszystkim w sektorze prywatnym. Do końca 2022 roku EBOR zainwestuje w naszym kraju 12,4 mld EUR, w tym prawie 96% w sektorze prywatnym. W roku 2022 kwota inwestycji w Polsce sięgnęła 990 mln EUR i obejmowała 26 projektów, głównie z zakresu energii odnawialnej, przemysłu i sektora finansowego. W porównaniu z 2021 rokiem była to znacząca poprawa, której możemy się cieszyć dzięki współpracy z EBOR.

Strategia EBOR dla Polski na lata 2018-2023 określa priorytetowe obszary działania Banku w naszym kraju: wzmocnienie konkurencyjności poprzez innowacje, komercjalizację i wzmocnienie globalnych powiązań, wspieranie zielonej transformacji oraz zwiększenie odporności gospodarki poprzez rozwój i zdywersyfikowanie rynków kapitałowych.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju został założony w 1991 roku przez 71 państw, w tym Polskę. Unia Europejska i Europejski Bank Inwestycyjny także są członkami. Bank skupia się na wspieraniu inicjatyw gospodarczych na terenie Europy Środkowo-Wschodniej, Azji Centralnej oraz w krajach nadmorskich Morza Śródziemnego, celem przyspieszenia przejścia do gospodarki rynkowej, szczególnie w sferze prywatnej.

Przypominamy, że komunikaty publikowane w serwisie PAP są udostępniane bez żadnych zmian w ich treści. Wynika to z obowiązującego prawa prasowego, według którego wszelka odpowiedzialność za treść komunikatu ponosi nadawca. (PAP)


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version