Wiadomości Polska Biznes i finanse Wzrastające Giełdy Śledzące Przykład GPW w Warszawie
Biznes i finanse

Wzrastające Giełdy Śledzące Przykład GPW w Warszawie

Marek Dietl, prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, odpowiedział na pytania inwestorów i analityków finansowych podczas swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych. GPW zostało odbudowane od podstaw w 1991 roku i obecnie jest to największa giełda w Europie Środkowo-Wschodniej, która generuje ponad połowę całego wolumenu obrotu tego regionu.

Giełda warszawska i nowojorska są znaczącymi świadkami historii. Obie zostały uruchomione w 1817 roku, jednak ich losy potoczyły się zupełnie odmiennie. Potencjał ekonomiczny Stanów Zjednoczonych i Polski był nierówny, a to przede wszystkim z powodu działań wojennych i okresu komunizmu. Gdy 16 kwietnia 1991 roku w Warszawie odbyła się pierwsza sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych, Polska była w trudnej sytuacji, jednak miała nadzieję na dołączenie do NATO i Wspólnot Europejskich.

„Tymczasem polskiemu rynkowi kapitałowemu wystarczyło około 27 lat, by osiągnąć status zbliżony do izraelskiego czy południowokoreańskiego, choć te państwa budowały jego potencjał przez ponad pół wieku. Obecnie warszawska giełda to niekwestionowany lider w regionie — dwukrotnie większy od wiedeńskiego, czterokrotnie od ateńskiego, a nawet ośmiokrotnie od praskiego czy bukaresztańskiego” – tłumaczył dr Marek Dietl.

Prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie był gościem specjalnym konferencji zorganizowanej przez IFC (International Finance Corporation), część Banku Światowego. Tematem dyskusji były źródła sukcesu polskiego rynku kapitałowego, a wyjściem do rozmów była książka pt. „Understanding The Polish Capital Market”, napisana przez Marka Dietla.

„To obowiązkowa lektura dla wszystkich przedstawicieli rynków kapitałowych na całym świecie, którzy szukają najlepszych wzorców i praktyk do naśladowania. Polskie doświadczenia mają charakter uniwersalny – wskazują, jakie czynniki należy brać pod uwagę, chcąc zorganizować sprawny i przynoszący dochody system obrotu giełdowego” – zauważył moderujący debatę Anderson Caputo Silva, główny specjalista ds. sektora finansowego w Banku Światowym.

Dzisiaj GPW i NYSE współdziałają ze sobą w wielu aspektach. Nowojorska giełda jest uznawana za centrum finansowych podmiotów na całym świecie, a giełda warszawska jest punktem odniesienia dla wschodzących i rozwijających się giełd w Europie Wschodniej.

Giełdy z Nowego Jorku i Warszawy mają ze sobą wiele wspólnych punktów. NYSE jest uważana za centrum finansowej mocy światowej, zaś polska GPW jest wzorcem dla wschodzących lub rozwijających się giełd Europy.

GPW i NYSE łączy wiele wspólnych cech. Nowojorska giełda jest uważana za centrum finansowej władzy na całym świecie, a warszawska giełda jest wzorem dla wszystkich młodych i rosnących giełd w Europie.

„Dojrzeliśmy do tego, aby prowadzić aktywną działalność również poza granicami naszego państwa. Stąd z jednej strony bliska współpraca z innymi parkietami Trójmorza, z drugiej zaś — wspieranie innych rynków kapitałowych” – podkreślał Marek Dietl, nawiązując do zeszłorocznego zakupienia przez GPW większościowego pakietu akcji giełdy armeńskiej (AMX).

Prezes GPW, Marek Dietel, wskazał trzy warunki, które są niezbędne do stworzenia efektywnego rynku kapitałowego. Są to: przyjazny i dobrze funkcjonujący ekosystem prawny, przedsiębiorczość oraz odpowiedni potencjał demograficzno-gospodarczy danego kraju. Polska szczęśliwie dysponuje każdym z nich, jednakże sukces jest możliwy także w przypadku spełnienia tylko dwóch z wymienionych wyżej warunków.

„Do zainwestowania w armeńską giełdę skłoniły nas pozytywne zmiany w jej ustawodawstwie oraz determinacja tamtejszych firm. Funkcjonowanie rynku kapitałowego opiera się jednak przede wszystkim na zaufaniu, które bardzo trudno jest odzyskać — dlatego aktualnym wyzwaniem jest dla nas konsekwentne i czasochłonne budowanie wiarygodności AMX w oczach potencjalnych inwestorów” – wyjaśniał prezes GPW.

Warszawska giełda, co uzmysławiał Marek Dietl, nieustannie się rozwija i stawia sobie ambitne cele. Niedługo będzie musiała się mierzyć z wyzwaniami, takimi jak wprowadzenie standardów ESG w działalność spółek oraz zmiana proporcji branż reprezentowanych na Głównym Rynku.

Giełda Warszawska jest stale w ruchu, jak zaznaczył Marek Dietl. W najbliższych latach będzie musiała poradzić sobie z przedsięwzięciami, w tym wprowadzeniem norm ESG w działalność firm oraz zmianą proporcji branż obecnych na Głównym Rynku.

„Chcemy jeszcze bardziej otworzyć się na firmy skoncentrowane na innowacyjności, działające w takich sektorach jak blockchain czy nowe technologie. W przyszłości nawet 30 proc. spółek notowanych na naszym parkiecie będzie reprezentować tzw. >>New Business<<” – powiedział prezes zarządu GPW.

Konferencja interesowała się także sukcesem NewConnect, który jest unikalny na skalę globalną. W ciągu ostatnich piętnastu lat stał się on bramą do debiutu na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, wypracowując sobie pozycję wśród trzech czołowych rynków alternatywnych na świecie. NewConnect zdobył też rozpoznawalność i uznanie inwestorów, wypracowując swoją markę.

„Historia warszawskiego rynku alternatywnego to zbiór niesamowitych historii o dynamicznym rozwoju innowacyjnych spółek, osiągających sukcesy nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami” – tłumaczył prezes zarządu GPW.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version