Wiadomości Polska Zdrowie i styl życia Każda dawka szczepionki ma znaczenie – Europejski Tydzień Szczepień
Zdrowie i styl życia

Każda dawka szczepionki ma znaczenie – Europejski Tydzień Szczepień

Aby zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie całej społeczności, szczepienia odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu chorobom wywołanym przez czynniki zakaźne. Niestety, wielu ludzi w europejskim regionie WHO nadal nie korzysta z możliwości szczepień zgodnie z zaleceniami lekarzy – eksperci ostrzegają przed tym z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień, który odbędzie się w dniach 23-29 kwietnia.

W ramach Europejskiego Tygodnia Szczepień Światowa Organizacja Zdrowia zachęca do corocznych obchodów, których celem jest wyrażenie poparcia dla immunizacji jako podstawowego narzędzia do zapobiegania chorobom, chronienia zdrowia i życia.

W tym roku Europejski Tydzień Szczepień ma na celu promowanie szczepień dla dzieci, jak i osób dorosłych, aby zapobiec zaległościom i zachęcić do szczepienia przeciwko grypie oraz COVID-19, szczególnie wśród osób z grupy podwyższonego ryzyka.

Szczepienia są niezwykle ważne, dlatego tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Szczepień przypominają nam, że każda dawka ma znaczenie i powinna być podawana o odpowiednim czasie.

NIEZB i PZH zwracają uwagę na to, że szczepienia osób dorosłych są równie ważne jak szczepienia dzieci. W przypadku wielu infekcji, osoby dorosłe, które nie zaszczepiły się, są bardziej narażone na choroby i powikłania niż dzieci.

Mimo że seniorzy są szczególnie narażeni na poważne zachorowania, zgodnie z zaleceniami Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych, szczepienia przeciw grypie lub COVID-19 były dla nich bezpłatne lub dofinansowane. Jednakże w sezonie 2021/22 zaledwie 23 proc. osób po 65. roku życia przyjęło szczepienia, a w sezonie 2022/23 odnotowano ponad 4,6 miliona przypadków grypy – co stanowi najcięższy sezon od dekady. W związku z tym konieczne jest podjęcie działań, aby zwiększyć zachęty i promować szczepienia wśród seniorów.

Dlatego ważne jest, aby edukować starszych oraz ich bliskich w zakresie korzyści i bezpieczeństwa wynikającego z szczepień. Zwiększający się udział osób powyżej 65. roku życia w społeczeństwie powinien stanowić dodatkowy powód do promowania szczepień, ponieważ stanowią one jeden z najbardziej efektywnych i niedrogich sposobów na zapobieganie chorobom i ich powikłaniom.

Mimo że szczepionka skutecznie chroni przed półpaścem, to wciąż trwają prace nad opracowywaniem nowych szczepionek przeciwko chorobom zakaźnym, które stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. To dlatego wszelkie działania z zakresu profilaktyki są tak ważne, aby zminimalizować ryzyko zachorowania. W ciągu ostatnich lat zaobserwowano znaczny wzrost zachorowań na choroby, które wcześniej były uważane za zanikające, dlatego wszystkie osoby muszą mieć świadomość, jak ważne jest stosowanie się do przepisów dotyczących szczepień.

Chociaż szczepienia są niezbędne dla ochrony zdrowia publicznego, lekarze wciąż uważają, że szczepienia powinny być dobrowolne. Poza tym istnieje szereg środków zapobiegawczych, takich jak higiena, które mogą zminimalizować ryzyko zachorowania na chorobę zakaźną. Dlatego zaleca się wszechstronne zachowanie zdrowotne, w tym edukację na temat profilaktyki i szczepień, aby zapewnić najlepszą możliwą ochronę.

Inwazyjna choroba meningokokowa jest szybko postępującą i zagrażającą życiu chorobą, która może rozwinąć się w ciągu kilkunastu godzin od pojawienia się pierwszych, niespecyficznych objawów. Jej skutki są często ciężkie i trwałe, a ryzyko śmierci wysoce wysokie.

Nawet jeśli na zakażenie meningokokami jest narażony każdy, bez względu na płeć, wiek czy stan zdrowia, to najczęściej dotyka ono niemowlęta. Ponieważ trudno jest dokonać wstępnej diagnozy z uwagi na szybki i bezwzględny postęp IChM, najlepszą metodą zapobiegania tej chorobie jest szczepienie.

W Polsce rocznie zarejestrowanych jest ok. 150-200 przypadków IChM. Szczególnie niebezpieczny jest meningokok serogrupy B, który stanowił w 2022 roku aż 85% wszystkich przypadków tej choroby. Aby zapobiec jej wystąpieniu, w pierwszym półroczu życia niemowlęta powinny zostać zaszczepione przeciwko meningokokom. W przypadku, gdy ze względu na koszty niemożliwe jest podanie dwóch szczepionek, sugeruje się rozpoczęcie profilaktyki od szczepionki przeciwko typowi B i jak najszybsze przeprowadzenie szczepienia przeciwko typom ACWY, aby uzyskać pełną ochronę przed IChM.

„Szczepionki są jednym z najbezpieczniejszych produktów medycznych. Dlatego nie powinniśmy obawiać się szczepionek, lecz raczej chorób zakaźnych. Wszystkie choroby zakaźne, w przeciwieństwie do szczepionek, niosą bowiem ze sobą ryzyko poważnych powikłań, a nawet zgonu” – oceniają uczestnicy konferencji „Szczepienia 2023 – gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy?”.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version