Wiadomości Polska Biznes i finanse Oszczędzanie z nowoczesnymi technologiami: jak to zrobić? – Raport fleet managerów
Biznes i finanse

Oszczędzanie z nowoczesnymi technologiami: jak to zrobić? – Raport fleet managerów

Nowe technologie są coraz bardziej powszechne wśród przedsiębiorców, którzy widzą korzyści wynikające z obniżenia kosztów eksploatacji floty. Ponad 41% klientów flotowych inwestuje w technologie, które pomagają w oszczędzaniu paliwa, a co czwarta firma korzysta z aplikacji do zarządzania flotą.

Kryzys paliwowy i wzrost cen działalności sprawiają, że firmy szukają nowych metod oszczędzania pieniędzy. Raport „Nowoczesne technologie ograniczające koszty utrzymania flot” opracowany przez Instytut KerallaResearch na zlecenie magazynu „Fleet” oraz Webfleet – wiodącego dostawcy rozwiązań do zarządzania flotą pojazdów – potwierdza to zainteresowanie technologiami wśród firm flotowych. Badanie ukazało, jakie są korzyści wynikające z wykorzystywania nowoczesnych technologii, a także jakie narzędzia są najbardziej skuteczne. Dzięki aplikacjom mobilnym i innym prostym w obsłudze technologiom, klienci flotowi mają możliwość zoptymalizowania wydatków, zwiększenia efektywności i zaoszczędzenia czasu.

Poniżej znajdują się najważniejsze wnioski z badania:

1. Co czwarty klient flotowy uważa, że technologia jest równoznaczna z oszczędnościami.

2. Zdecydowaną większość klientów stanowią ci, którzy widzą największe oszczędności w zużyciu paliwa.

3. 25,4% firm korzysta już z aplikacji mobilnych do zarządzania flotą.

4. Większość firm wykorzystujących lub planujących wykorzystać aplikacje do zarządzania flotami wskazuje, że najważniejsze korzyści z technologii na telefon to szybka komunikacja, lepsze monitorowanie wydatków i działania związane z bezpieczeństwem.

5. Wyniki badania pokazują, że technologia może być wykorzystywana do redukcji kosztów i lepszego zarządzania.

Nowoczesne technologie w branży transportowej pomagają w optymalizacji fleetu, a to z kolei prowadzi do oszczędności. Aż 68,4% fleet managerów dostrzega korzyści z inwestowania w technologie, a 15,3% uważa, że jest to konieczność. Co piąta firma potrafiła wyliczyć korzyści finansowe z takiej inwestycji. Jednak 11,2% uważa, że technologia jest jedynie dodatkowym kosztem, z kolei 20% nie jest w stanie określić czy inwestycja w technologie wpłynie pozytywnie na budżet firmy.

Nowoczesne technologie zrewolucjonizowały transport międzynarodowy. Coraz więcej firm dostrzega korzyści wynikające z wdrożenia nowych rozwiązań. Aż 68,4% fleet managerów wierzy w korzyści finansowe, 15,3% uważa, że technologia jest niezbędna do osiągnięcia oszczędności. Co piąta firma potrafiła wyliczyć korzyści z takiej inwestycji. Jednak jeszcze 11,2% nie widzi w technologii szansy na oszczędności, a 20% nie jest pewna czy inwestycja w technologie będzie opłacalna.

Badanie wykazało, że wielu przedsiębiorców doskonale zdaje sobie sprawę z potencjału oszczędności, jakie oferuje rynek paliwowy. Aż 41,1% respondentów wykorzystuje monitoring zużycia paliwa, 29,7% wdrożyło karty paliwowe, a 12,5% wyposażyło swoje pojazdy w systemy telematyczne, które pozwalają zarządzać ogólnymi kosztami floty.

Aplikacje mobilne stanowią obecnie jeden z najważniejszych narzędzi dla firm, które chcą zoptymalizować swoje procesy biznesowe. Pozwalają one na szybkie i bezpieczne przesyłanie informacji między personel i kierowcami, dzięki czemu wszystkie dane są zawsze aktualne. Ponadto aplikacje mobilne pozwalają na monitorowanie wydatków związanych z paliwem, eksploatacją i naprawą samochodów, co pozwala zredukować koszty. Co więcej, wykorzystanie aplikacji mobilnych w firmie transportowej pozwala również na podniesienie bezpieczeństwa kierowców i przewożonych towarów.

Badanie przeprowadzono w kwietniu 2023 roku przez Instytut KerallaResearch. Do badania zaproszono 465 osób zarządzających firmami flotowymi, w tym właścicieli, osoby odpowiedzialne za zarządzanie oraz decydentów. Próba została dobrana według reprezentatywnych kryteriów i skontrolowana pod względem jakości. W grupie badanych 52,8% stanowiły firmy posiadające floty do pięciu pojazdów, 18,1% – 6 do 10 pojazdów, 15,5% – 11 do 20 pojazdów, 10,5% – od 21 do 50 aut, 2,2% – od 51 do 100 i 0,9% floty największe, powyżej 101 samochodów. Badanie zostało przeprowadzone telefonicznie z wykorzystaniem standaryzowanego kwestionariusza.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version