Polityka i społeczeństwo

Nowe wyzwania wojny informacyjnej: Jak przygotować się na przyszłość?

PAP w dniu 15 listopada zorganizował konferencję poświęconą wojnie informacyjnej, na której gościli przedstawiciele administracji państwowej oraz eksperci z Polski i zagranicy. Dyskutowano na temat wpływu dezinformacji na europejskie społeczeństwa, roli państwa w przeciwdziałaniu tego zjawiska, a także nad technikami stosowanymi do manipulacji opinią publiczną oraz przyszłości wojny informacyjnej.

Na początku konferencji zostaną zaprezentowane główne wnioski z raportu „Wojna informacyjna 2022-2023: przebieg i wnioski” autorstwa analityków serwisu factcheckingowego PAP #FakeHunter i ekspertów NASK.

„To ważny i potrzebny raport rozkładający na czynniki pierwsze sposób działania rosyjskiej machiny dezinformacji. Rosjanie dostosowali stare sowieckie metody dezinformacji do wymogów współczesnego obiegu informacji wprzęgając do swojej propagandy media społecznościowe. Kremlowski obraz świata jest promowany także przez media tradycyjne – tuby propagandowe jak Russia Today. W raporcie badamy sposób działania Rosjan i tłumaczymy, jak wygląda wojna informacyjna od momentu kryzysu granicznego opierając się na analizach, które zespół #FakeHunter opracowywał przez wiele miesięcy” – powiedziała Anna Gwozdowska, redaktor serwisu factcheckingowego #FakeHunter i jedna z autorek raportu.

Wojna informacyjna, wykorzystywana jako narzędzie przez wielu aktorów politycznych, stanowi poważne wyzwanie dla naszych społeczeństw. Trwające konflikty między państwami, a także rosnąca aktywność grup takich jak hakerzy i dostawcy dezinformacji, wymagaj

„Wojna informacyjna jest strategicznie istotnym elementem agresywnej doktryny politycznej Moskwy, która za pomocą różnego rodzaju środków, w tym dezinformacji w cyberprzestrzeni, usiłuje kontrolować bądź rozszerzać swoją domniemaną strefę wpływów. Jeżeli robi to tak nieskutecznie, jak w przypadku konfliktu w Ukrainie, to dlatego, iż potrafimy zdecydowanie reagować, dobrze rozumiejąc dynamikę kremlowskich machinacji. Raport PAP #FakeHunter i NASK pozwala zajrzeć za kulisy rosyjskiej propagandy i lepiej przygotować się do następnych kampanii w wojnie informacyjnej, która była, jest i będzie prowadzona przez Kreml nieustannie” – uważa Mateusz Mrozek, szef działu przeciwdziałania dezinformacji NASK.

Na wyjątkowym przyjęciu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych zostali zaproszeni wybitni goście, w tym Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych, Marcin Przydacz, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej oraz Pierre Haroche z Queen Mary University of London – wybitny ekspert w dziedzinie międzynarodowych relacji.

Panel pierwszy skupi się na omówieniu roli państwa w pojawieniu się wojny informacyjnej oraz jakie działania podjąć, aby przeciwdziałać manipulacji i chronić społeczeństwo. Dyskutowane będą także jakie instytucje odgrywają kluczową rolę w tym procesie oraz czy społeczeństwo obywatelskie powinno wziąć na siebie odpowiedzialność za zwiększanie świadomości zagrożeń związanych z wojną informacyjną.

Druga debata dotyczyć będzie przyszłości wojny informacyjnej. Eksperci zwrócą szczególną uwagę na dynamikę dezinformacji – jak szybko rozwija się technologia wykorzystywana w manipulacji oraz jak szybko tworzone są narzędzia antydezinformacyjne. W trakcie spotkania zostaną też przedstawione rekomendacje dla instytucji i organizacji pozarządowych, które biorą udział w walce z fake newsami.

Wszelkie szczegóły dotyczące konferencji i akredytacji można znaleźć na stronie internetowej: https://fake-hunter.pap.pl/node/68. 

Organizatorzy wydarzenia cieszą się z zaszczytu objęcia jego patronatem honorowym przez Ministra Spraw Zagranicznych oraz wsparcia ze strony NASK i Ośrodka Studiów Wschodnich. Ponadto, wśród patronów medialnych wymienione są: The First News, CyberDefenece24 i Polskie Radio.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, aby uzyskać więcej informacji na temat konferencji i procesu akredytacji: https://fake-hunter.pap.pl/node/68 .


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM