Wiadomości Polska Biznes i finanse Nowy projekt na horyzoncie: Krajowy System e-Faktur
Biznes i finanse

Nowy projekt na horyzoncie: Krajowy System e-Faktur

9 maja rozpoczyna się rekrutacja do konkursu Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej, w którym przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie do 3 milionów złotych na modernizację wzornictwa w swojej firmie. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zaprasza wszystkich zainteresowanych do złożenia aplikacji.

Ministerstwo Finansów informuje:

Krajowy System e-Faktur, który został przyjęty przez Radę Ministrów ma na celu usprawnienie cyfryzacji sektora publicznego. System umożliwi przedsiębiorcom łatwe, szybkie i skuteczne prowadzenie biznesu.

Polscy przedsiębiorcy od ponad roku mają możliwość dobrowolnego wystawiania e-faktur poprzez KSeF, a od 1 lipca 2024 r. wchodzi w życie obowiązek e-fakturowania.

Krajowy System e-Faktur zapewni jednolity standard e-faktury, który uprości proces dokumentowania transakcji i automatyzuje wystawianie, przetwarzanie oraz archiwizację dokumentów.

Dzięki szybszemu procesowaniu dokumentu, podatnicy będą mieli dostęp do informacji z faktur w czasie rzeczywistym oraz niższych kosztów związanych z prowadzoną przez nich działalnością.

Od 1 stycznia 2022 r. polscy przedsiębiorcy będą mieli możliwość dobrowolnego wystawiania e-faktur poprzez KSeF. Faktury elektroniczne będą stanowić jeden z dopuszczonych dokumentów świadczących o sprzedaży, obok faktur papierowych i faktur wystawianych w tradycyjny sposób.

Elektronizacja wymagań informacyjnych (e-WIS) to projekt, który ma na celu wprowadzenie wyłącznie elektronicznego wypełniania wszelkich obowiązków informacyjnych: Wiążąca Informacja Taryfowa (WIT), Wiążąca Informacja o Pochodzeniu (WIP), Wiążąca Informacja Akcyzowa (WIA) oraz Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS). W tym celu będą rozbudowywane i dostosowywane już istniejące systemy informatyczne KAS, takie jak e-Urząd Skarbowy czy Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).

Dzięki e-WIS, przedsiębiorcy będą mogli wypełniać obowiązujące obecnie wymagania informacyjne wyłącznie przy użyciu elektronicznego narzędzia. Będzie to ułatwiać i przyspieszać wypełnianie obowiązków informacyjnych oraz poprawiać jakość i szybkość ich realizacji.

Proponowane rozwiązania wykorzystują już istniejące funkcje KAS, a podatnicy nie muszą wdrażać nowych technologii. Nie wpływa to również na dostęp do istniejących narzędzi takich jak WIS, WIA, WIT i WIP – wszystkie pozostają nadal dostępne.

Krajowy System e-Faktur (KSEF) to rozwiązanie, które umożliwia przetwarzanie i wymianę dokumentów fiskalnych w sposób bezpieczny i zgodny z wymogami prawnymi. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/finanse/projekt-krajowego-systemu-e-faktur-ksef-rozpatrzony-przez-skrm.

Komunikaty publiczne są publikowane w serwisie PAP bez żadnych ingerencji w ich treść, w takiej formie, w jakiej zostały dostarczone przez nadawcę. Od nadawcy komunikatu zależy odpowiedzialność za jego treść zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy o prawie prasowym. (PAP)


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version