Ministrowie ds. rolnictwa z Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier zwrócili się do Komisji Europejskiej o wprowadzenie odpowiednich, prawnie wiążących mechanizmów w związku z nadmiernym napływem artykułów rolno-spożywczych z Ukrainy. W tym celu przekazano wspólny list ministrów do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, komisarza UE ds. Handlu Valdisa Dombrovskisa oraz komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wzywa Komisję Europejską do podjęcia skutecznych kroków w celu ochrony europejskich producentów rolnych. Zaproponowano wspólny list ministrów z Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, komisarza UE ds. Handlu Valdisa Dombrovskisa oraz komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego.
Ministrowie ds. rolnictwa państw przyfrontowych zauważają konieczność zastosowania znacznie szerszego zakresu środków zapobiegawczych w celu złagodzenia wpływu zwiększonego importu produktów z Ukrainy. Dlatego też stwierdzają, że wyjątkowe i tymczasowe środki zapobiegawcze, ustalone z Komisją Europejską i weszły w życie 2 maja 2023 r., mogą okazać się niewystarczające.
List, który omawiamy, dotyczy właśnie tych wyjątkowych i tymczasowych środków zapobiegawczych, mających na celu ograniczenie importu ograniczonej liczby produktów z Ukrainy.
Jednocześnie ministrowie ds. rolnictwa państw przyfrontowych doceniają porozumienie z Komisją Europejską i działania podejmowane w celu złagodzenia skutków zwiększonego importu artykułów rolno-spożywczych.
Ministrowie zwracają uwagę na rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/903 z dnia 2 maja 2023 r., które wprowadza środki zapobiegawcze dotyczące niektórych produktów pochodzących z Ukrainy. Jednakże rozporządzenie to nie obejmuje towarów sprowadzanych w oparciu o umowy podpisane przed datą jego wejścia w życie, tj. przed 2 maja 2023 r.
Ministrowie uważają, że Komisja Europejska powinna znaleźć rozwiązanie tej sytuacji, wprowadzając odpowiednie, prawnie wiążące mechanizmy.
Sygnatariusze apelu domagają się potwierdzenia, że z chwilą wejścia w życie nowej regulacji ATM wejdzie w życie rozporządzenie Komisji przedłużające środki zapobiegawcze do końca roku, a także stałego monitorowania importu innych produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.
Ministrowie żądają też dostosowania poziomu wsparcia do rzeczywistych strat i uruchomienia dodatkowych środków w przypadku, gdy budżet WPR i budżety krajowe są niewystarczające.
PAP SA nie modyfikuje treści komunikatów publikowanych w serwisie. Nadawca danego komunikatu jest więc odpowiedzialny za jego zawartość, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.
Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl