Wiadomości Polska Nauka i technologie Tajemnica skał w Polsce – odkrycie wieku 600 milionów lat
Nauka i technologie

Tajemnica skał w Polsce – odkrycie wieku 600 milionów lat

PAP Mateusz Szadkowski z Oddziału Dolnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB wskazuje, że gnejsy masywu Strzelina są prawdopodobnie najstarszymi skałami w Polsce, jednak są jeszcze inne skały którego dokładnego wieku nie znamy.

Masyw Strzelina znajduje się w wschodniej części Przedgórza Sudeckiego, składającego się z pasm Strzelińskich i Lipowych. Najstarsze odmiany gnejsów, które tam występują, to gnejsy ze Strzelina i Nowolesia, liczące odpowiednio 568-600 mln oraz 575-602 mln lat. Wśród skałek Skalickich, badacze odkryli szczególne zjawisko deformacji w tych gnejsach, które pomogło zbudować obraz ich ewolucji.

„To niezwykle interesujące miejsce z naukowego punktu widzenia, ale również ciekawie położone pod względem turystycznym” – mówi Mateusz Szadkowski z Oddziału Dolnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego we Wrocławiu. Znajduje się ono na obszarze Geoparku Przedgórze Sudeckie, w miejscowości Skalice, około 3 km od słynnego klasztoru w Henrykowie, gdzie powstała Księga Henrykowska – kronika zawierająca pierwsze zapisane po polsku zdanie.

Masyw Strzelina składa się głównie z gnejsów, czyli skał przeobrażonych w wyniku działania wysokich temperatur i ciśnień. Gnejs jest skałą o bardzo zróżnicowanym pochodzeniu, ponieważ może powstać zarówno ze skały magmowej, jak i osadowej. W zależności od warunków geologicznych, wygląd gnejsów może się różnić – wyjaśnia Mateusz Szadkowski.

Masyw Strzelina składa się przede wszystkim z gnejsów, czyli skał przeobrażonych pod wpływem wysokich temperatur i ciśnień. Gnejs jest wyjątkowo zmienną skałą, ponieważ może powstać zarówno ze skały magmowej, jak i osadowej. Co ciekawe, wygląd gnejsów może różnić się w zależności od miejsca powstania – zauważa Mateusz Szadkowski.

Badania geologiczne wykazały, że najstarsze skały znajdujące się na terenie Polski mają około 600 milionów lat. Więcej informacji na temat tego odkrycia można znaleźć na stronie internetowej naukawpolsce.pl.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version