Wiadomości Polska Nauka i technologie Nowe tyflomapy – skuteczny sposób nawigacji dla niewidomych
Nauka i technologie

Nowe tyflomapy – skuteczny sposób nawigacji dla niewidomych

Ośrodki z całej Polski wspólnie tworzą nowy, wyjątkowy rodzaj tyflomapy, która pomoże osobom niewidomym w pełniejszym odkrywaniu zabytkowych parków i ogrodów. Mapa uwzględnia nie tylko rozmieszczenie alejek i zieleni, ale również ich historyczny charakter oraz inne wyjątkowe cechy.

„Nowoczesną technikę druku, czyli druk 3D, można wykorzystać do drukowania tyflomap, ułatwiających osobom niewidomym i słabowidzącym dostęp do dóbr kultury” – powiedziała PAP i serwisowi Nauka w Polsce dr hab. inż. Albina Mościcka, prof. Wojskowej Akademii Technicznej, kierująca zespołem badawczym projektu „Technologia opracowania tyflomap zabytkowych założeń parkowych”.

Eksperci z kilku polskich ośrodków opracowują nowy rodzaj tyflomap, który umożliwi osobom niewidomym i słabowidzącym poznawanie zabytkowych parków i ogrodów oraz ich historycznych stylów. Tyflomapy będą wykonane w nowoczesnej technice druku 3D, która pozwoli stworzyć je w pięciu różnych stylach.

„Dostępność do dóbr kultury dla osób niewidomych i słabowidzących wykracza poza możliwość poruszania się i odbierania dostępnymi zmysłami naturalnych wrażeń” – mówi dr Emilia Śmiechowska-Petrovskij z Wydziału Nauk Pedagogicznych UKSW w Warszawie. Dlatego też te osoby potrzebują map i planów dotykowych, aby móc lepiej poznawać otaczającą ich przestrzeń.

„Dotychczas zabytkowym parkom i ogrodom nie poświęcano znaczącej uwagi pod kątem ich dostępności dla osób niewidomych, wykraczającej poza możliwość poruszania się i odbierania dostępnymi zmysłami naturalnych wrażeń” – dodaje dr Emilia Śmiechowska-Petrovskij z Wydziału Nauk Pedagogicznych UKSW w Warszawie, tyflopedagożka, członkini zespołu badawczego. Jak podkreśla, takie osoby potrzebują map i planów dotykowych, które odnoszą się nie tylko do obiektów instytucji publicznych (zgodnie z wymogiem ustawy o dostępności), ale także do przestrzeni publicznej i rekreacyjnej, jak np. parki miejskie.

Aby osiągnąć sukces w projekcie, nasi naukowcy wykorzystują wszystkie swoje zasoby i wiedzę w kreowaniu tyflomap zabytkowych ogrodów – od planowania, po wybór treści i znaków, aż po techniki drukowania.

„Badamy różne techniki, parametry i materiały w druku 3D” – mówi Mościcka.

Od teraz osoby niewidome będą miały dostęp do nowych, zaawansowanych technologicznie tyflomap parków. Technologia ta pozwoli na projektowanie prototypów konkretnych parków, które będą przyjazne dla osób niewidomych.

Biorąc pod uwagę wykorzystanie tej technologii, powstanie pięć różnych prototypów tyflomap parków. Każdy będzie miał swój unikatowy styl, dostosowany do potrzeb osób niewidomych.

Dzięki wykorzystaniu nowej technologii powstaną prototypy tyflomap parków w pięciu unikalnych stylach, które sprawią, że osoby niewidome będą mogły odwiedzać parki bez przeszkód.

Konstrukcja tych tyflomap zostanie zaprojektowana zgodnie z wymaganiami osób niewidomych, a tych prototypów będzie wystarczająco dużo, aby pokryć potrzeby wszystkich.

Dzięki temu, że te tyflomapy będą dostępne w pięciu różnych stylach, każdy użytkownik będzie mógł wybrać optymalną dla siebie formę nawigacji po parku.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version