Biznes i finanse

Odnowa przemysłu w czasach przemian

Targi ITM INDUSTRY EUROPE to jedno z najważniejszych wydarzeń branży przemysłowej. Przez trzy dni 600 najlepszych wystawców będzie prezentowało swoje produkty i usługi, a towarzyszący targom Kongres Industry Next odbędzie się w tym roku pod hasłem: „Świat przemysłu w czasach transformacji”. W programie udział wezmą liderzy sektora, a całość przygotowana jest we współpracy z renomowanymi organizacjami.

Na Kongresie branży przemysłowej zostaną zbadane najnowsze trendy oraz nowe możliwości, które pojawiły się w tym sektorze. Debata będzie dotyczyć wyzwań, którym ten sektor musi stawić czoła w obecnym kryzysowym okresie. Przyjrzymy się również czy i jak przemysł może przygotować się na nadchodzącą zmianę. Zastanowimy się, co jest skutecznym narzędziem w osiąganiu sukcesu: czy jest to transformacja ekologiczna, czy może cyfrowa? Odpowiedzi na te wszystkie pytania poznamy podczas tegorocznego Kongresu.

W tym roku Kongres Industry Next będzie trwał od 30 maja do 1 czerwca 2023 r., trwając o jeden dzień krócej niż targi ITM INDUSTRY EUROPE. Na żywo będzie można zobaczyć wystawców z całego świata, liderów automatyzacji produkcji, metalurgii i obróbki metali, a także pracujące na miejscu maszyny i roboty oraz widowiskowe prezentacje wykorzystujące nowe technologie, w tym sztuczną inteligencję.

„Targi ITM INDUSTRY EUROPE są lustrzanym odbiciem innowacyjnych trendów w przemyśle i technologii przyszłości. W ramach ekspozycji wraz z Platformą DBR77 uruchomimy specjalną strefę >>Fabryka Przyszłości<<, gdzie zostaną zaprezentowane nowoczesne i zaawansowane roboty przemysłowe, coboty oraz roboty mobilne. Będzie można sprawdzić, jak wirtualna rzeczywistość wspomaga procesy produkcyjne, a także poznać Bliźniaka Cyfrowego Zakładu Produkcyjnego, który umożliwia symulowanie procesów produkcyjnych oraz testowanie i optymalizację linii produkcyjnej w środowisku wirtualnym. Obecnie dla wielu zakładów przemysłowych elementy związane z cyfrową transformacją są ważną częścią strategii. Dlatego ten temat mocno zaakcentujemy na Kongresie Industry Next oraz pozostałych konferencjach i warsztatach organizowanych podczas ITM INDUSTRY EUROPE. Gości targowych czeka zatem z jednej strony konkretna oferta produktowa w strefach wystawienniczych a z drugiej ekspercka wiedza wyniesiona z debat” – przekonuje Anna Lemańska-Kramer, dyrektor targów ITM INDUSTRY EUROPE.

Dr Kawecki uświadomi uczestnikom kongresu, jak zmienił się świat od czasów, gdy ludzie byli tylko twórcami, do czasów, w których są także stwórcami. Przedstawi, jak nowe technologie i innowacje wpłynęły na nasze życie i jak możemy wykorzystać je w przyszłości.

Podczas wykładu zostanie zaprezentowany szeroki zakres trendów i technologii, w tym technologia 5G, sztuczna inteligencja, automatyzacja, robotyzacja, medycyna cyfrowa, biotechnologia, technologia blockchain i wiele innych.

Dr Kawecki zachęci uczestników do zadawania pytań, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał tych technologii, a także do dyskusji i wymiany pomysłów na temat ich wpływu na naszą przyszłość.

Na początku kongresu dr Maciej Kawecki przybliży uczestnikom, jak świat się zmienił od czasów, gdy ludzie byli tylko twórcami, do czasów, w których są także stwórcami. Pokaże, jak nowe technologie i innowacje mają wpływ na nasze życie i jak możemy je wykorzystać w przyszłości.

Dr Kawecki wyjaśni, w jaki sposób technologie 5G, sztuczna inteligencja, automatyzacja, robotyzacja, medycyna cyfrowa, biotechnologia i technologia blockchain wpłyną na naszą przyszłość. Będzie zachęcał uczestników do wymiany pomysłów na temat wykorzystania tych technologii i do dyskusji na temat ich wpływu na nasze życie.

Dr Kawecki zaprezentuje szeroki zakres trendów i technologii, zachęcając uczestników do zadawania pytań i wspólnego planowania, w jaki sposób możemy wykorzystać potencjał tych technologii w naszym codziennym życiu.

„Wystąpienie będzie podróżą po technologiach tworzonych w Polsce i na świecie, które starają się rozwiązać pięć największych kryzysów – służby zdrowia, klimatyczny, relacji, surowców oraz ekonomiczny” – zapowiada prelegent.

Dr Maciej Kawecki pracuje nad popularyzacją nauki, tego co polskie i innowacyjne, dążąc do tego, aby ludzie rozumieli, że technologia to tylko narzędzie w ich rękach, które może wywołać pozytywną zmianę w świecie. Jego wykład pt. „Już nie twórca, a stwórca” będzie próbą odpowiedzi na najbardziej nurtujące nas pytania: jakie możliwości dają nam dzisiejsze dane? Jak używać sztucznej inteligencji? Jak technologia może nam pomóc w transformacji klimatycznej? Dr Kawecki przedstawi przykłady technologicznych rozwiązań w zakresie odzyskiwania energii, pozyskiwania wody i zarządzania ciepłem.

Na zakończenie wystąpienia dr Maciej Kawecki podzieli się swoimi wrażeniami z wizyty w siedzibie DeepMind w Londynie, twórców AlphaFold. Przybliży także, dlaczego w obecnych czasach warto podchodzić do technologicznych rozwiązań z ostrożnym optymizmem.

1. Nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja i cyfryzacja, stanowią ważny aspekt współczesnego przemysłu wytwórczego.

2. Przemysł wytwórczy wymaga wdrożenia nowych technologii, aby móc konkurować na skalę międzynarodową.

3. Podczas panelu dyskusyjnego eksperci z Klasteru Obróbki Metali przedstawią nowatorskie rozwiązania w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji i cyfryzacji w przemyśle wytwórczym.

4. Kongres INDUSTRY NEXT otworzy nowe możliwości w kontekście rozwoju przemysłu wytwórczego wykorzystującego nowe technologie.

1. Przemysł wytwórczy potrzebuje innowacji, aby móc dostosować się do szybko zmieniającego się globalnego otoczenia.

2. Nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja i cyfryzacja, mogą stanowić ważny czynnik rozwoju przemysłu wytwórczego.

Porozmawiamy o optymalnych strategiach wzmacniania konkurencyjności polskiego przemysłu maszynowego, wytyczonym kierunkom eksportu, a także o możliwościach automatyzacji i cyfryzacji procesów produkcyjnych oraz o drogach do zwiększania produktywności.

Polskie przedsiębiorstwa coraz częściej zdają sobie sprawę z konieczności wkroczenia w era cyfryzacji. Już nie pytają, czy należy w niej uczestniczyć, ale jak sobie z tym poradzić. Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości przedstawi narzędzia, które pomogą małym i średnim firmom w transformacji w kierunku Industry 4.0. Dowiedz się, jak skorzystać z dofinansowania FPPP, EDIH i laboratoriów przyszłości, a także poznaj, jak współpraca z instytutami badawczymi może stanowić źródło innowacji.

Z kolei dedykowany inwestorom panel przygotowany przez Związek Pracodawców Forum Automatyki i Robotyki Polskiej oferuje nowoczesne, a nawet inteligentne rozwiązania takie jak robotyzacja, automatyzacja i cyfryzacja. Dzięki temu inwestorzy mogą wybrać sprawdzone firmy, które wspierają ich w tym procesie zmian.

Na Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym prelegenci zastanowią się nad wpływem cyfrowej transformacji na organizacje oraz wyzwaniami, jakie się z tym wiążą. Omówione zostaną zarówno kwestie technologiczne, jak i te dotyczące kultury organizacyjnej. Uczestnicy dowiedzą się, jak dostosować swoje modele biznesowe do ciągle rosnących trendów.

Digitalizacja ma ogromny potencjał, który można wykorzystać dla rozwoju przemysłu. Eksperci z Platformy DBR77, znanej jako Amazon świata robotów przemysłowych, wiedzą, jak to zrobić. Ich panel na Kongresie Industry Next, pt. „Czy to już kryzys? I co dalej?”, pomoże w planowaniu procesów cyfryzacji w firmach przemysłowych, a także w zapewnieniu pracownikom niezbędnych umiejętności. Nowoczesny przemysł nie może obyć się bez AI – o tym, jak ją wykorzystać, przekonamy się z panelu „Sztuczna Inteligencja w biznesie”, poprowadzonego przez Łukasza Gralę. Paneliści odpowiedzą także na pytania dotyczące klienta, medycyny oraz Przemysłu 4.0.

Nasze życie jest nierozerwalnie związane z produktami i usługami przemysłu. W obliczu kryzysu klimatycznego i wzrastających wymagań odnośnie ochrony środowiska, przemysł musi podejmować działania w celu zmiany swojego modelu biznesowego na zielony. Kongres Industry Next stanowi platformę do wymiany doświadczeń i wiedzy na temat zielonej transformacji przemysłu. Chcemy wykorzystać naszą wiedzę i możliwości, aby wspierać przedsiębiorstwa, które stawiają na zielone rozwiązania.

Proces zielonej transformacji przemysłu jest skomplikowany. Wymaga nie tylko wprowadzenia nowych technologii, ale także zmiany postrzegania i kultury biznesowej. Na Kongresie Industry Next eksperci Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu – Krajowego Klastra Kluczowego przedstawią i omówią nowe strategie transformacji, wskażą kluczowe obszary do zmiany, zaprezentują przykłady dobrych praktyk i rozwiązania w zakresie recyklingu.

Zielona transformacja przemysłu jest niezbędna dla zachowania zasobów naturalnych i osiągnięcia zrównoważonego rozwoju. Na Kongresie Industry Next eksperci będą dzielić się wiedzą na temat najskuteczniejszych strategii transformacji i najlepszych praktyk w zakresie recyklingu. Omówione zostaną także kluczowe obszary, w których należy wprowadzić zmiany, aby osiągnąć zieloną transformację.

Kongres Industry Next będzie wielką okazją do wymiany doświadczeń i wskazania nowych kierunków rozwoju. Przedsiębiorstwa będą mogły skorzystać z wiedzy ekspertów, porozmawiać o surowcach krytycznych i wdrożyć innowacyjne i cyfrowe rozwiązania w swoich procesach produkcyjnych. Stanie się to możliwe dzięki zastosowaniu nowych technologii i zaangażowaniu w zieloną transformację.

„Zielona transformacja to droga ku innowacyjności i współpracy. Ważnymi czynnikami wpływającymi na rozwój przedsiębiorstw i konkurencyjność na rynku są wdrażane rozwiązania Przemysłu 4.0, działalność badawczo-rozwojowa oraz gospodarka o obiegu zamkniętym, będąca kluczowym elementem Europejskiego Zielonego Ładu. To przekłada się na otoczenie regulacyjne i biznesowe, w którym funkcjonują firmy. GOZ to gospodarka zasobami i poszukiwanie modeli biznesowych >>win-win<<, tj. takich, które jednocześnie są korzystne dla środowiska, opłacalne ekonomicznie i akceptowalne społecznie. Istotnym elementem w procesie rozwoju GOZ jest współpraca, która powinna przynosić korzyść wszystkim interesariuszom, a budowanie łańcucha dostaw i wartości postrzegam jako nieodłączny element myślenia o nowoczesnym biznesie” – zdradza szczegóły debaty Katarzyna Błachowicz, wiceprezes zarządu Klastra, moderator panelu.

Unia Europejska wprowadziła ambitną politykę klimatyczną, w której branża aluminium odgrywa zasadniczą rolę. Produkcja aluminium wymaga regulacji w celu osiągnięcia założonych celów klimatycznych, ponieważ jest on niezbędny do wytwarzania wyrobów pozwalających na osiągnięcie ambitnych celów polityki środowiskowej. Dlatego Europejska zielona transformacja przemysłowa stawia przed branżą aluminium szereg wyzwań.

„Aluminium jest kluczowym materiałem z punktu widzenia europejskiej polityki przemysłowej. Rozwój branży aluminium służy uniezależnieniu się gospodarki UE od dostawców zewnętrznych” – ocenia Andrzej Michalski-Stępkowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Aluminium. To zagadnienie będzie osią panelu przygotowanego przez PSA pt. „Aluminium. Zielona Przyszłość”.

Transformacja energetyczna to kluczowy krok dla rozwoju Polski. Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości będzie debatować na temat wyzwań i zależności związanych z przyspieszeniem budowy inteligentnej sieci smart-grid. Specjaliści wyjaśnią, jak nowa organizacja funkcjonowania rynku energii przyczyni się do zwiększenia efektywności energetycznej. Uczestnicy będą mieli okazję posłuchać o nowych technologiach, takich jak Virtual Power Plants, Distributed energy resource management systems, mikrosieci oraz lokalnej generacji w instalacjach przemysłowych. Przekonają się jakie korzyści niosą za sobą cyfryzacja i wdrożenie rozwiązań inteligentnych sieci w firmach energetycznych.

Kongres Industry Next to jedyny w swoim rodzaju wydarzenie w ramach targów ITM INDUSTRY EUROPE, które pozwala na zapoznanie się z najnowszymi trendami w zakresie nowoczesnych technologii i innowacji. W tym samym czasie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich będą również dostępne wystawy: Targów Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog, Targów Kooperacji Przemysłowej Subcontracting oraz Salonu Bezpieczeństwa Pracy w Przemyśle. Wszystko to można zobaczyć w jednym miejscu i czasie, a aktualny program wydarzenia jest dostępny na stronie organizatora.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM