Wiadomości Polska Zdrowie i styl życia Życie po radioterapii – czy możliwy jest ból-free balans?
Zdrowie i styl życia

Życie po radioterapii – czy możliwy jest ból-free balans?

Pacjenci zmagający się z chorobami nowotworowymi powinni mieć możliwość skorzystania z odpowiedniego leczenia, które zapewni im maksymalny komfort i bezpieczeństwo. Ten temat był dyskutowany na eksperckiej debacie, zorganizowanej w ramach kampanii społecznej „Bez Bólu”, w której omawiano potrzeby i postulaty pacjentów dotyczące radioterapii.

„Prawo do skutecznego leczenia bólu i łagodzenia jego przyczyn to podstawowa zasada humanitarnego podejścia do pacjentów onkologicznych. Niestety, w praktyce wiele osób cierpiących z powodu nowotworów nie otrzymuje odpowiedniego wsparcia i poradnictwa w tej kwestii” – podkreślała Anna Mossakowska-Ziemniak, wiceprezes zarządu Fundacji „Po Oparzeniu” oraz współorganizator kampanii „Bez Bólu”, która ma na celu zwiększenie świadomości na temat problemu bólu po radioterapii.

Centrum Prasowe PAP gościło spotkanie organizowane przez Fundację „Po Oparzeniu” we współpracy z Fundacją Onkologiczną „Nadzieja”.

Na spotkaniu w Centrum Prasowym PAP ekspertka zaznaczyła, że wiele pacjentów w trakcie i po leczeniu radioterapią odczuwa ból, który skutecznie ogranicza ich aktywność i samopoczucie.

Podczas spotkania Fundacja „Po Oparzeniu” i Fundacja Onkologiczna „Nadzieja” wyraziły potrzebę stworzenia systemowych rozwiązań i wytycznych, które pozwolą pacjentom pokonać ból i powrócić do normalnego funkcjonowania.

„Standaryzacja leczenia to filar efektywności terapii bez bólu. Dostrzegam słabe strony, które trzeba wzmocnić. Obiecuję, że wkrótce poprawimy standardy i pomożemy pacjentom” – zadeklarowała poseł Barbara Dziuk, przewodniczącą podkomisji stałej ds. onkologii.

„Skuteczna pomoc musi oznaczać korelację działań wszystkich środowisk: lekarzy, farmaceutów, pielęgniarek, fizjoterapeutów. Liczy się jednak przede wszystkim współpraca z samym pacjentem, chociażby informowanie go o kolejnych etapach procesu leczenia” – dodała poseł Dziuk.

Parlamentarzystka podkreśliła, że pomimo skuteczności radioterapii, istnieje konieczność refundowania wyrobów medycznych, które są ważnym elementem procesu leczenia pacjentów. Zaproponowała ona, aby wspierać finansowo te produkty, przez co pacjenci będą mieli dostęp do najnowocześniejszych technologii leczenia.

Radioterapia, wykorzystywana w procesie leczenia nowotworów, jest bezpieczną metodą. Onkolodzy wykorzystują aparaturę, która pozwala na precyzyjne oddziaływanie promieniowania na guzy nowotworowe. Dzięki temu proces leczenia jest skuteczny, ale również bezpieczny dla pacjentów.

Parlamentarzystka wezwała do wsparcia refundacji wyrobów medycznych, które są konieczne w leczeniu pacjentów po radioterapii. Uznała ona, że taka refundacja zapewni pacjentom dostęp do najnowszych technologii leczenia, a tym samym do skutecznego leczenia nowotworów.

Dr Dorota Kiprian, radioterapeutka, wyjaśniła, że radioterapia jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia nowotworów i jednocześnie jedną z najbardziej bezpiecznych. Onkolodzy wykorzystują aparaturę, która pozwala na precyzyjne oddziaływanie promieniowania na guzy nowotworowe, dzięki czemu proces leczenia jest skuteczny i bezpieczny dla pacjentów.

„Im bardziej pacjent jest świadomy, co z nim może się dziać – także w kwestiach skutków ubocznych – tym jego leczenie jest szybsze. Bardzo ważna jest prehabilitacja, czyli uświadamianie chorych, przygotowanie psychologiczne, mentalne, żywieniowe oraz fizjoterapeutyczne” – oświadczyła dr Dorota Kiprian.

„Potwierdzam potrzebę działań profilaktycznych, gdyż pacjentów po radioterapii spotykamy rzeczywiście coraz częściej. Do aptek zgłaszają się chorzy, którzy oczekują natychmiastowej, fachowej pomocy. Moim zdaniem pacjentów należy stale uświadamiać, aby wiedzieli jakiej pomocy potrzebują” – oceniła Małgorzata Chmielak, przewodnicząca Komisji Nauki i Szkolenia w Okręgowej Izbie Aptekarskiej.

„Najważniejsze, żeby pacjenci uświadomili sobie, że jest wiele nowych, skutecznych medykamentów, które należy stosować zamiast starych, nieskutecznych sposobów” – wyjaśniła Małgorzata Chmielak.

Lekarka zauważyła, że angażowanie się w profilaktykę może być korzystne dla zdrowia i portfela, ponieważ wdrożenie skutecznych, przemyślanych strategii zajmuje mniej środków niż leczenie dolegliwości.

Farmaceutka wyjaśniła, że pacjenci mogą mieć pewność, że zespół aptekarzy jest odpowiednio przygotowany do doradzania i oferowania optymalnych dla nich produktów.

Ekspertka wskazała, że hydrożele na oparzenia to przykład nowoczesnych i skutecznych opatrunków, które działają przeciwzapalnie i łagodzą ból, a także wspomagają proces gojenia ran i zapobiegają zakażeniom.

Lekarka zaznaczyła, że profilaktyka to doskonała droga do zmniejszenia kosztów leczenia, co stanowi korzystny efekt dla portfela pacjenta.

Farmaceutka zauważyła, że pacjenci mogą być pewni, że w aptekach pracują wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści, którzy zapewnią im odpowiednie wsparcie i porady.

Ekspertka wyjaśniła, że hydrożele przynoszą szybką ulgę w bólu, zmniejszają ryzyko zakażenia i przyspieszają proces gojenia, dzięki czemu mogą skutecznie wspierać leczenie.

Magdalena Sawicka, specjalizująca się w pielęgniarstwie chirurgicznym i onkologicznym, podkreśla znaczenie odpowiedniego żywienia i dbania o skórę pacjentów po radioterapii. Uważa ona, że te kwestie są niezwykle istotne w procesie leczenia.

„Dla pacjentów po radioterapii ważny jest dobór białek, mających właściwości wzmacniające i lecznicze. Pacjenci muszą być więc dobrze odżywieni, aby wspomóc procesy gojenia i regeneracji” – zasygnalizowała Magdalena Sawicka.

„Cieszę się, że padły konkretne pomysły i zobowiązania, żeby poprawiać sytuację w Polsce, jeśli chodzi o terapie wspierające po leczeniu onkologicznym. Pokazuje to, że nasza kampania >>Bez Bólu<< ma sens i przynosi efekty, dlatego w jej ramach podejmowane będą kolejne działania” – podsumowała.

Pielęgniarka podkreśliła, że ważne jest, aby skutecznie dostosować i stosować odpowiednie maści i środki do stanu leczonego pacjenta, co powinno być ustalane przez personel medyczny.

Wszystkie uczestniczki debaty w Centrum Prasowym PAP wyraziły zgodę na wzięcie udziału w inicjatywach mających na celu ulepszenie warunków życia pacjentów onkologicznych.

Pielęgniarka zauważyła, że należy zastosować właściwą terapię zgodnie z wytycznymi personelu medycznego, a także skutecznie dobrać i stosować odpowiednie maści i środki do stanu leczonego pacjenta.

Wszystkie uczestniczki debaty w Centrum Prasowym PAP wyraziły gotowość do przyłączenia się do działań, mających na celu polepszenie jakości życia pacjentów onkologicznych.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version