Wiadomości Polska Biznes i finanse Debiut spółki URTESTE na GPW – nadzieja w walce z rakiem
Biznes i finanse

Debiut spółki URTESTE na GPW – nadzieja w walce z rakiem

Udany debiut na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie to efekt 20-miesięcznej obecności spółki URTESTE na rynku NewConnect. Firma ciągle rozwija swoją innowacyjną technologię, która będzie umożliwiała wykrywanie wielu nowotworów na wczesnym etapie ich rozwoju.

Każdego roku światowy problem z nowotworami dotyka ponad 10 milionów ludzi, a w najbliższych dekadach ta liczba może wzrosnąć aż do 16 milionów. Ratując życie tych ludzi, wczesne wykrycie choroby jest kluczowe. Dlatego też, polscy biotechnolodzy z URTESTE SA pracują ciężko, by zapewnić skuteczne leczenie milionom pacjentów onkologicznych i zasłużyć sobie na uznanie całego świata medycyny.

„Z sukcesami opracowujemy rewolucyjną technologię wykrywania kilkunastu najczęściej występujących nowotworów (m.in. wątroby, prostaty, żołądka, płuca, piersi) przy pomocy pomiaru aktywności enzymów obecnych w próbce moczu” – tłumaczył Grzegorz Stefański, lekarz i prezes zarządu URTESTE SA, podczas poniedziałkowego debiutu spółki na Głównym Rynku GPW. 

Prezes URTESTE przypomniał, że inne firmy mające do czynienia z diagnostyką onkologiczną wykorzystują do swoich badań krew lub biopsję. To jednak zdecydowanie bardziej kosztowna i inwazyjna metoda niż zastosowane przez URTESTE rozwiązania.

Monika Gorgoń, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, poinformowała, że URTESTE dołączy do 418. spółek notowanych na głównym parkiecie warszawskiej giełdy, a także będzie 14. reprezentantem sektora biotechnologicznego.

„Nasz debiutant jest zaangażowany w bardzo ambitne projekty, niosące nadzieję wszystkim pacjentom onkologicznym. Przedstawiciele firmy deklarują również podjęcie w niedalekiej przyszłości współpracy z dużym, globalnym partnerem biznesowym, co pozwoli na umiędzynarodowienie badań oraz ich efektów” – podkreślała przedstawicielka GPW. 

W październiku 2021 roku URTESTE SA wkroczyło na rynek alternatywny NewConnect, rozpoczynając swoją podróż do tego, co ma przyjść. Przez niecałe dwa lata firma wykonała duży krok naprzód i osiągnęła wzrost i potencjał, które pozwoliły jej dołączyć do grona największych spółek notowanych na głównym warszawskim parkiecie.

„Od momentu debiutu na NewConnect do dzisiejszego wydarzenia zdołaliśmy osiągnąć wszystkie, deklarowane wówczas cele: zbudowaliśmy nowoczesne laboratorium, stworzyliśmy kompetentny, doświadczony zespół, a także uzyskaliśmy bardzo obiecujące wyniki naszych testów wykrywających nowotwory. Dzięki temu staliśmy się rozpoznawalną i godną zaufania marką w oczach obecnych oraz przyszłych partnerów biznesowych” – zauważył Tomasz Kostuch, członek zarządu spółki.

Inwestorzy wykazali duże zainteresowanie pracą URTESTE, co zostało potwierdzone w wyniku oferty publicznej akcji serii E. Firma przydzieliła 269,4 tys. akcji, pozyskując w ten sposób ponad 29,6 mln zł, które przeznaczone zostały na dalsze badania kliniczne oraz certyfikację wyników.

URTESTE wykorzystuje te środki, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa i skuteczności swoich produktów, dzięki czemu umożliwia pacjentom uzyskanie najlepszego możliwego wyniku leczenia.

„Obecnie naszym priorytetowym projektem jest PANURI – potencjalnie jeden z pierwszych na świecie testów do wczesnego wykrywania raka trzustki, którego komercjalizację planujemy najpóźniej w 2025 roku. Zaznaczam, że tylko 1 proc. chorych z tym nowotworem przeżywa 5 lat od momentu diagnozy, tymczasem wcześnie rozpoznany rak trzustki może być leczony operacyjnie” – oświadczył Grzegorz Stefański. 

Według szacunków ekspertów, globalny rynek testów onkologicznych będzie w kolejnych latach wykazywał wzrost średnioroczny na poziomie kilkudziesięciu procent. W 2035 r. wartość rynku może sięgnąć aż 75 mld dolarów. Szczególnie dynamiczny będzie screening, w którym szybko zyskają popularność testy URTESTE.

„Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za kilka lat spotkamy się znowu w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, aby wraz z inwestorami, którzy nam zaufali, świętować przełomowy sukces w walce z epidemią nowotworów” – powiedział Tomasz Kostuch.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version