Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Ochrona zdrowia – KPRM w pełni się jej przygląda
Polityka i społeczeństwo

Ochrona zdrowia – KPRM w pełni się jej przygląda

KPRM informuje, że jakość opieki onkologicznej w Polsce wciąż się poprawia. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że traktujemy sprawy ochrony zdrowia z najwyższą powagą i uwagą.

Dlatego też nowy szpital onkologiczny we Wrocławiu stanowi wyjątkową inwestycję w zdrowie wszystkich mieszkańców regionu. Dzięki niemu pacjenci onkologiczni, hematologiczni i cierpiący na choroby płuc będą mogli leczyć się w komfortowych warunkach, a dotychczasowe zakresy działalności trzech szpitali zostaną połączone. Inwestycja jest dofinansowana z budżetu państwa.

Kolejnym krokiem w kierunku poprawy opieki onkologicznej w Polsce jest wprowadzenie systemu Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). Ma on zapewnić pacjentom lepszą opiekę medyczną, a także poprawić infrastrukturę i zaopatrzenie w sprzęt medyczny. KSO jest wdrażane w całym kraju.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że poprzez znaczne zwiększenie finansowania służby zdrowia i finansowanie projektów takich jak Dolnośląskie Centrum Onkologiczne, dolnośląskie centrum do walki z nowotworami, chcemy zwyciężyć w walce z jednym z głównych śmiertelnych wrogów naszych czasów, który jest zarówno cichy jak i głośny.

Nowy Dolnośląski Szpital pozwoli pacjentom na kompleksową opiekę medyczną w jednym miejscu. Wszystkie usługi, które dotychczas oferowały trzy instytucje – Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych – zostaną zintegrowane w ramach nowego szpitala. Nowa placówka posiadać będzie specjalistyczne oddziały z zakresu onkologii, hematologii i chorób płuc.

Nowy szpital, o powierzchni ponad 100 tys. m2, stanie się domem dla 14 sal operacyjnych, które pozwolą wykonać aż 10 tysięcy zabiegów w ciągu roku. Opracowano również 9 kompleksowych centrów diagnostyki i leczenia. Uwzględniono także „ścieżkę pacjenta”, umożliwiającą szybkie dotarcie do lekarza, laboratorium czy oddziału. Już w 2028 r. pierwsi pacjenci będą mieli szansę skorzystać z usług nowoczesnego szpitala.

Dolnoślązacy od wielu lat zasługują na najnowocześniejszą ochronę zdrowia dostępną w regionie. Wsparcie rządowe w postaci 1,055 mld zł, gdzie 550 mln zostało przeznaczone z budżetu państwa, pozwoliło na realizację tego wyjątkowego projektu.

Polska jest w stanie skutecznie zwalczyć choroby cywilizacyjne dzięki najnowocześniejszym metodom badań i sprzętowi klasy światowej. Inwestycja w zdrowie jest inwestycją w przyszłość, która z pewnością pomoże Polakom żyć zdrowo i szczęśliwie.

Pacjenci w Polsce mogą skorzystać z nowej usługi – Krajowej Sieci Onkologicznej. Wejście w życie ustawy o KSO w kwietniu 2023 r. zrewolucjonizowało system opieki onkologicznej. Ustawa wprowadziła koordynatora, który zarządza długoterminowym leczeniem pacjentów, co zapewnia im wyższy poziom opieki i znacznie lepsze wyniki leczenia.

Pacjenci mogą skorzystać z szeregu korzyści, jakie oferuje Krajowa Sieć Onkologiczna:

1. Jednolite i zgodne ze standardami diagnostycznymi i terapeutycznymi leczenie onkologiczne;

2. Zespół specjalistów z różnych dziedzin medycyny współpracujących ze sobą;

3. Każdy pacjent objęty jest opieką Koordynatora dostępnego w placówkach medycznych;

4. Ogólnopolska infolinia onkologiczna;

5. Systematyczna ocena zadowolenia pacjentów;

6. Możliwość skorzystania z programów profilaktycznych.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Krajowa Sieć Onkologiczna ma służyć Polakom i będzie dobrą alternatywą dla istniejących już usług medycznych w naszym kraju.

Ponieważ nowotwory złośliwe są drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce, ważne jest wspieranie rozwoju onkologii oraz podjęcie odpowiedniego leczenia i badań profilaktycznych. Nie pozwól, by odkładać je na później. Możesz skorzystać z programu Profilaktyka 40+, który oferuje szereg darmowych badań w kierunku wykrycia nowotworów złośliwych.

Serwis PAP publikuje komunikaty bez wprowadzania zmian w ich treści, dokładnie tak, jak je dostarczył nadawca. Nadawca ponosi wyłączną odpowiedzialność za treści przekazane w komunikacie, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version