III edycja Ogólnopolskiego Kongresu Pacjent w Centrum Uwagi zorganizowanego przez DOZ S.A. okazała się wyjątkowym wydarzeniem w historii polskiej ochrony zdrowia. Warszawa stała się świadkiem spotkania przedstawicieli wszystkich środowisk związanych z medycyną: lekarzy, farmaceutów, naukowców, polityków oraz seniorów. Uczestnicy wykorzystali sesje tematyczne, panele dyskusyjne i kuluarowe rozmowy, aby wymienić się opiniami na tematy związane z ochroną zdrowia.
Uczestnicy corocznego wydarzenia mają okazję nie tylko do wymiany doświadczeń i zdobycia nowej wiedzy, ale także do stworzenia wspólnych postulatów, które dotyczą poprawy jakości życia osób starszych – pacjentów, użytkowników infrastruktury publicznej i obywateli.
Omawiano zarówno konsekwencje społeczne wynikające ze skutków epidemii, jak i trendy w zakresie profilaktyki zdrowia psychicznego wśród starszych osób. Uczestnicy Kongresu zgodnie podkreślali, że głównym zadaniem pacjentów i farmaceutów jest współpraca w celu wzmocnienia kondycji psychicznej seniorów, którzy zostali dotknięci tym jeszcze bardziej w okresie pandemii.
„Dlatego właśnie teraz, w czasie odbudowywania relacji międzyludzkich nadwyrężonych przez pandemię, warto osobom starszym zapewnić jak najwięcej możliwości spotkań, rozmowy i podejmowania wspólnych inicjatyw” – zauważyła Elżbieta Łacina, prezeska DOZ Fundacji.
„W Polsce, podobnie jak w innych, europejskich krajach, seniorów będzie stale przybywać. Dlatego instytucje państwowe po prostu nie mogą sobie pozwolić na ignorowanie ich potrzeb oraz oczekiwań. W następnych latach interesy seniorów znajdą się w głównym nurcie debaty publicznej w Polsce, gdyż zwyczajnie będą dotyczyć one życia coraz większej liczby obywateli” – zauważył dr hab. Konrad Janowski, rektor i prof. Akademii Ekonomiczno- Humanistycznej w Warszawie.
Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl