Polityka i społeczeństwo

Koniec Zielonych Kart dla kierowców jadących do Rosji i na Białoruś – jakie są skutki?

Kierowcy, którzy zdecydują się na podróż do Rosji lub na Białoruś po 1 czerwca br., będą musieli wykupić lokalne ubezpieczenie graniczne zamiast korzystać z Zielonej Karty – poinformował serwis Prawo.pl.

Posiadając Międzynarodową Kartę Ubezpieczenia Samochodowego (znaną jako Zielona Karta), właściciele samochodów mają pewność, że w razie wypadku uzyskają finansową pomoc. Świadczenia ubezpieczeniowe gwarantowane są do wysokości określonej w umowie z ubezpieczycielem lub do limitów prawnych narzucanych przez dane państwo.

Zgodnie z informacją serwisu Prawo.pl, 31 maja o godzinie 23:59 czasu środkowoeuropejskiego ważność Polskich Zielonych Kart zostanie automatycznie utracona na terytorium Rosji i Białorusi, niezależnie od tego, czy w rubryce ósmej certyfikatu znajdą się przekreślone oznaczenia literowe tych państw, czyli RUS i BY.

Mariusz Wichtowski, prezes Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) w wywiadzie dla Prawo.pl podkreślił, że od 1 czerwca 2023 roku wszyscy kierujący pojazdami zarejestrowanymi na terytorium Polski przy wjeździe lub przebywaniu na terytorium Rosji lub Białorusi będą musieli wykupić tamtejsze polisy ubezpieczenia granicznego, by spełnić istniejące w tych państwach obowiązki dotyczące ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Jeżeli planujesz podróż do Polski samochodem z rejestracjami białoruskimi lub rosyjskimi, musisz wykupić ubezpieczenie OC graniczne na przejściach granicznych. Polisy będą kontrolowane zarówno przy wjeździe, jak i wyjeździe z państw. Przypominamy, że jest to obowiązek wszystkich kierujących pojazdami z rejestracjami białoruskimi i rosyjskimi, jak informuje serwis Prawo.pl.

OC graniczne to taka sama forma ochrony, jak standardowa polisa OC. Gwarantuje ona pokrycie szkód poniesionych przez osoby poszkodowane w wyniku wypadku drogowego. Zakres jego działania jest taki sam, jak w przypadku pełnowymiarowej polisy OC – wyjaśnia Prawo.pl.

W związku z wcześniejszymi porozumieniami z Białorusią i Rosją o wzajemnym honorowaniu Zielnych Kart, Pawo.pl informuje, że wszystkie Biura Narodowe z Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Biuro Szwajcarskie postanowiły w tym samym roku zmienić swoje umowy, z zastrzeżeniem okresu wypowiedzenia wynoszącego 12 miesięcy.

Zielona Karta pozostaje niezbędna w wielu państwach, w tym: Albania, Azerbejdżan, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Tunezja, Turcja oraz Ukraina.

Osoby posiadające Zieloną Kartę nie będą mogły wjechać do Rosji i na Białoruś, ponieważ oba kraje nie przyjmują tego rodzaju dokumentu. W związku z tym, aby tam się udać, należy uzyskać inne dokumenty wizowe. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej www.prawo.pl/biznes/zielona-karta-nie-bedzie-wazna-w-rosji-i-na-bialorusi,515478.html, gdzie znajdują się szczegółowe informacje na temat zasad wjazdu do Rosji i na Białoruś.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM