Zdrowie i styl życia

Życie z rakiem piersi: relacja Magdaleny Kardynał

Dziś pacjentki mogą korzystać z nowoczesnych terapii bez konieczności hospitalizacji i wysłuchiwania trudnych historii innych. Szybkie zastrzyki i zminimalizowany czas w miejscu leczenia to tylko jedne z wielu korzyści, jakie oferuje Fundacja OmeaLife, która wspiera kobiety chorujące na raka piersi, dając im wiedzę i motywację.

PAP: Czyli Polska dogania kraje zachodnie w dziedzinie leczenia raka piersi?

M.K.: Polska wciąż ma długą drogę do przebycia w dziedzinie leczenia raka piersi, ale w ostatnich latach zanotowano ogromny postęp. Dziś pacjentki mają dostęp do nowych terapii, które są przeprowadzane na oddziałach onkologicznych. Mamy również coraz większy dostęp do nowoczesnych technik diagnostycznych takich jak tomografia komputerowa czy ultrasonografia. To wszystko powoduje, że polskie pacjentki onkologiczne mają coraz lepsze szanse na powrót do zdrowia. Mimo wszystko wciąż jest wiele do zrobienia, jeśli chodzi o dostępność do nowoczesnych leków i terapii, oraz wytyczenie ścieżki leczenia, która daje największą szansę pacjentkom na powrót do zdrowia.

Pacjentki mają dostęp do większej ilości informacji, więc mogą się czuć pokrzywdzone, gdy lekarz nie podał im tego samego leczenia, co ich koleżance. Wciąż jednak istnieje ryzyko, że pacjenci ufają radom „dr Google” pomimo tego, że często są one niewłaściwe.

Chociaż skierowanie do leczenia w szpitalu może być stresujące, wielu pacjentów znajduje pocieszenie w kontaktach z innymi pacjentami. Dzięki wymianie doświadczeń i wiedzy, pacjenci czują się zmotywowani, żeby walczyć z chorobą i cieszą się widząc, jak postępuje ich leczenie. Co więcej, nowicjusze mogą zaczerpnąć wiedzy od weteranów, którzy są w stanie udzielić im wskazówek na temat tego jak poradzić sobie z chorobą. Lekarze i inny personel medyczny starają się wesprzeć pacjentów w ich procesie leczenia, służąc im wsparciem i wiedzą, która pozwala im uniknąć niepotrzebnych obaw.

To prawda – personalizacja wiedzy jest bardzo ważna. To pozwala na dopasowanie terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta. W ten sposób można zapewnić, że każdy otrzyma optymalną opiekę medyczną, która pozwoli mu cieszyć się zdrowiem. Stosowanie takiej wiedzy jest istotne, aby zapewnić pacjentom bezpieczeństwo i zminimalizować ryzyko powikłań.

Dzięki personalizacji wiedzy lekarze mogą skuteczniej leczyć pacjentów i postawić skuteczne diagnozy. Co więcej, może to również poprawiać jakość życia chorych, ponieważ szybka i skuteczna terapia jest kluczem do szybkiego powrotu do zdrowia. Poprzez personalizację wiedzy można zapewnić, że każdy pacjent otrzyma właściwą opiekę, która pozwoli mu skorzystać z najlepszych terapii.

Fakt, że pacjentki są coraz lepiej wyedukowane, wpływa na ich decyzje odnośnie leczenia. Aby zapewnić ich wsparcie, konieczne jest, aby personel medyczny był wystarczająco dobrze przeszkolony w zakresie psychospołecznym i emocjonalnym, aby mógł zrozumieć i wesprzeć pacjentów w tej trudnej sytuacji.

Istotną kwestią jest również wybór odpowiedniego leczenia. Na przykład terapia celowana w nowotworach HER2 dodatnich jest dzisiaj dostępna w wygodniejszej postaci tabletek. To zdecydowanie ułatwia pacjentom życie i daje możliwość dłuższej samodzielności.

Tabletki również są bardzo skuteczne w leczeniu tego typu nowotworów. Dzięki temu pacjentki mogą otrzymywać terapie w domu i wygodnie zarządzać swoim czasem. Tabletki są bardzo łatwe w zastosowaniu i można je zażywać w dowolnym miejscu. Nie wymagają one wizyty w szpitalu, co daje pacjentkom elastyczność.

Dzisiaj, dzięki postępowi technologicznemu, lekarze traktują wlewy domowe jako alternatywę dla tradycyjnych wlewów. W wielu przypadkach wlewy domowe są bardzo skuteczną metodą leczenia, a wiele pacjentów korzysta z nich z powodzeniem.

Jeśli chodzi o kwestie medyczne, to stosowanie form podskórnych i tabletkowych ma dużą przewagę w porównaniu z innymi formami leczenia. Przede wszystkim, w przypadku wkłuć głębokich, nie niszczy się żył obwodowych. Są one dostępne dla pacjentów onkologicznych, często są proponowane jako rozwiązanie, gdyż minimalizują ryzyko zakażenia. Ponadto, produkty typu dwa w jednym, takie jak np. lek dla raka HER2 dodatniego, dostarczają nie tylko skutecznej terapii, ale także wsparcia emocjonalnego, co jest szczególnie ważne przy długotrwałym i ciężkim leczeniu. Cele ekspertów w tym obszarze mają na celu nie tylko utrzymanie pacjenta przy życiu, ale również zapewnienie jego akceptacji i własnego udziału w projektowaniu swojego życia.

Choroba uogólniona to trudna i długa droga, ale z pomocą nowych terapii można znacznie złagodzić jej skutki. Wszystko, co robimy, powinniśmy robić z myślą o pacjentach i ich potrzebach – dlatego tak ważne jest, aby zachować ich godność i pozwolić im w miarę możliwości normalnie funkcjonować. Dlatego formy terapii podskórnych i tabletkowych są tak cenne – one umożliwiają pacjentom leczenie z dala od szpitala, w zaciszu i komforcie własnego domu. Nie tylko poprawia to jakość życia pacjenta, ale także pozwala oszczędzić systemowi ochrony zdrowia wiele kosztów. Z drugiej strony, nawet jeśli mamy do czynienia z agresywnymi terapiami, nadal należy zadbać o pacjenta i jego potrzeby, ponieważ cel jest jeden – chorzy mają żyć w zdrowiu i szczęściu. Ministerstwo Zdrowia doskonale zdaje sobie z tego sprawę i wprowadza coraz nowsze terapie, które ułatwią życie pacjentom z chorobą uogólnioną.

Pacjenci i ich organizacje powinni być uważnie wysłuchiwani, gdy chodzi o formy podawania leków, ale to lekarz powinien ostatecznie zadecydować, co będzie najlepszym rozwiązaniem dla danego pacjenta.

Każdy pacjent powinien mieć możliwość dokonania własnego wyboru, jeśli chodzi o formę podawania leków. Jednak sugerujemy, by nie każdy decydował się na tę samą metodę, jako że nie wszystkie będą tu konieczne. Oczywiście, najgorsze, co może spotkać pacjenta, to brak możliwości wyboru.

Drugim elementem, który należy poprawić jest dostępność do leków. Niestety, w Polsce nie wszyscy lekarze są w stanie dostarczyć odpowiedniej jakości lekarstwa. Potrzebujemy lepszego systemu refundacji, który dostarczyłby lekarzom dostęp do leków, których ich pacjenci potrzebują. Poza tym, lekarze powinni mieć dostęp do najnowszych technik diagnostycznych, takich jak skanowanie PET czy MRI, aby móc wykryć raka na wczesnym etapie.

Aby zapobiec takim sytuacjom, należy zacząć od weryfikowania kobiet w wieku od 25 do 45 lat, jak również tych, które mają historię rodzinną zachorowań na nowotwory. Przy weryfikacji należy mieć na uwadze nie tylko raka piersi, ale także wszystkie nowotwory, które z nim są powiązane, w tym raka jajnika, jajowodu, prostaty, czerniaka, raka trzustki czy jelita grubego. Należy także uważać na osoby, które mają obustronne zachorowania na raka, ponieważ może to wskazywać na dziedziczną predyspozycję. Badania genetyczne są szczególnie ważne w przypadku nowotworów potrójnie ujemnych, ponieważ mogą określić, czy dana osoba powinna unikać radioterapii. Prawidłowa diagnoza ma ogromne znaczenie, gdyż w przeciwnym razie może dojść do poważnych skutków zdrowotnych a nawet śmierci pacjentki.

Immunoterapia stała się ważnym narzędziem w walce z chorobą nowotworową. Wiele pacjentek z rakiem piersi ma dostęp do nowoczesnych terapii, w tym do immunoterapii. Jest to bardzo ważne, ponieważ daje szansę na wydłużenie czasu do progresji choroby lub uratowanie życia. Co więcej, te terapie to nie tylko lepsza jakość życia, ale także większe poczucie bezpieczeństwa i zaufanie do lekarzy oraz wytycznych NCCN. Zatem niezwykle ważne jest, aby dostęp do innowacyjnych terapii był wcześniejszy niż dotychczas, by zoptymalizować efekty leczenia i zmniejszyć toksyczność leków. Takie działania są inwestycją w przyszłość całej ludzkości.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM