Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zakończyła swoją misję na stanowisku Wiceministra Klimatu i Środowiska w MKiŚ
Polityka i społeczeństwo

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zakończyła swoją misję na stanowisku Wiceministra Klimatu i Środowiska w MKiŚ

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że po pełnym sukcesów okresie sprawowania urzędu, pani Anna Łukaszewska-Trzeciakowska kończy 2 czerwca 2023 roku swoją pracę w resorcie. Autorka i współautorka Rządowej Tarczy Energetycznej i Solidarnościowej, która nadzorowała elektroenergetykę, sektor gazu, ciepłownictwo i realizowała nowe inicjatywy legislacyjne Ministerstwa Klimatu i Środowiska, była odpowiedzialna za system dodatków węglowych, dla innych źródeł ciepła oraz zwrotu VAT na paliwa gazowe. Życzymy jej dalszych sukcesów.

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska była w MKiŚ odpowiedzialna za Departament Ciepłownictwa, Departament Elektroenergetyki i Gazu, a także za wykonywanie kompetencji ministra jako dysponenta Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Jej zadania obejmowały m.in. opracowanie pakietu legislacyjnych środków nadzwyczajnych i ochrony oraz ograniczenia wysokości cen dla odbiorców ciepła, energii elektrycznej, gazu i innych paliw w odpowiedzi na agresję Rosji w Ukrainie. Ponadto, Anna Łukaszewska-Trzeciakowska wprowadziła nowelizację ustawy, która umożliwiła prowadzenie inwestycji w projekty energetyczne o napięciu powyżej 100 kV, służące poprawie efektywności przesyłu energii elektrycznej z sieci przesyłowej do sieci dystrybucyjnych.

Ma wykształcenie ekonomiczne i ukończone studia MBA. W latach 2002-2007 współpracowała z branżą obronną, w której zajmowała się między innymi projektami międzynarodowymi, restrukturyzacją, konsolidacją, strategicznymi projektami biznesowymi, współpracą międzynarodową oraz nadzorem nad delegaturami zagranicznymi.

Od 2007 roku Anna związała się z branżą energetyczną, w tym z pełnieniem funkcji Prezesa Zarządu Elektrowni „Kozienice” S.A. Była tam odpowiedzialna za przygotowanie dużego projektu inwestycyjnego, polegającego na budowie nowego bloku energetycznego o mocy 1000 MW.

Jest wykwalifikowana w zarządzaniu i finansowaniu projektów infrastrukturalnych, a także w zakresie technicznych aspektów budowy i utrzymania infrastruktury krytycznej.

W latach 2017-2019 współpracowała z Polskim Komitetem Energii Elektrycznej, przygotowując modele finansowania dla wielkoskalowych inwestycji infrastrukturalnych oraz opinie dotyczące projektów legislacji krajowej i unijnej w dziedzinie gospodarki wodnej i energetyki, w tym odnawialnych źródeł energii.

Posiada szeroką wiedzę z zakresu zarządzania, finansowania i technicznych aspektów budowy i utrzymania infrastruktury krytycznej.

Od 2017 r. wspierała procesy związane z zapewnieniem funkcjonowania infrastruktury krytycznej w Polsce i Europie.

Aktywnie uczestniczyła w tworzeniu krajowej i unijnej legislacji w dziedzinie gospodarki wodnej i energetyki, w tym rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Swoje doświadczenie i umiejętności wykorzystuje do zapewnienia optymalnych rozwiązań w zakresie budowy i utrzymania krytycznej infrastruktury.

Uczestniczyła w wielu projektach, w których miała możliwość wdrażania nowatorskich rozwiązań infrastrukturalnych w Polsce i Europie.

Bierze udział w projektach związanych z budową i utrzymaniem infrastruktury krytycznej oraz wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań w Polsce i Europie.

Posiada umiejętności i wiedzę w zakresie zarządzania, finansowania i technicznych aspektów infrastruktury krytycznej.

Uczestniczy w procesach opiniotwórczych dotyczących tworzenia krajowej i unijnej legislacji w dziedzinie gospodarki wodnej i energetyki, w tym odnawialnych źródeł energii.

Pomaga w zapewnieniu sprawnego funkcjonowania infrastruktury krytycznej w Polsce i Europie.

Wykorzystuje wiedzę i doświadczenie w zakresie wsparcia projektów infrastrukturalnych, a także w zapewnianiu optymalnych rozwiązań w zakresie budowy i utrzymania infrastruktury krytycznej.

Jest profesjonalistą w dziedzinie zarządzania i finansowania infrastruktury krytycznej na szczeblu krajowym i europejskim.

Od 2021 roku jest członkiem zarządu Grupy Kapitałowej ORLEN, gdzie odpowiada za rozwój sektora energetycznego.

Od 2020 roku jest członkiem Rady Nadzorczej spółki Baltic Power.

Od 2021 roku jest członkiem Rady Nadzorczej spółki ORLEN Neptun.

Od 2020 r. pełni funkcję Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, gdzie odpowiada za zarządzanie i rozwój infrastruktury wodnej.

Jest członkiem zarządu Grupy Kapitałowej ORLEN, gdzie od 2021 r. koordynuje projekty związane z rozwojem energetyki wiatrowej w Polsce i za granicą.

W 2021 roku została wybrana Prezesem Zarządu spółki Baltic Power, a także ORLEN Neptun – gdzie jej zadaniem jest wdrażanie innowacyjnych projektów w sektorze morskiej energetyki wiatrowej.

Od 2021 roku jest także członkiem Rady Nadzorczej obu spółek, gdzie pełni rolę dozorcy i wspiera ich działania biznesowe.

Posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu spółkami Skarbu Państwa, zarówno w Radach Nadzorczych, jak i w Komitetach Sterujących.

Od lipca 2022 roku do czerwca 2023 roku pełniła ważną funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Była odpowiedzialna za opracowanie regulacji prawnych, których celem było przeciwdziałanie skutkom kryzysu energetycznego wywołanego rosyjską agresją w Ukrainie, w tym rozwiązaniom z zakresu rynku energii oraz sektora ciepłownictwa.

Jest członkiem Rady Koordynacyjnej ds. morskiej energetyki wiatrowej i stale współpracuje z ekspertami w kwestiach zrównoważonego rozwoju.

Jest współautorką nowatorskich projektów wykorzystujących odnawialne źródła energii, takich jak farmy wiatrowe czy elektrownie słoneczne.

Ma na swoim koncie wiele sukcesów w zakresie zarządzania spółkami Skarbu Państwa, a także wprowadzania innowacji w sektorze energetycznym.

Uczestniczyła w licznych projektach badawczych, w ramach których opracowywała nowoczesne rozwiązania w zakresie ochrony środowiska.

Posiada doskonałe umiejętności analityczne, które wykorzystywała w procesie tworzenia regulacji prawnych dotyczących zarządzania zasobami energetycznymi w skali kraju.

Jest aktywną promotorką odnawialnych źródeł energii, wspierającą wdrażanie nowych technologii w zakresie energetyki.

Pomagała w tworzeniu nowych strategii w zakresie zarządzania energią, mających na celu minimalizację negatywnego wpływu na środowisko naturalne i zapewnienie zrównoważonego wzrostu gospodarczego.

2 czerwca 2023 roku pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej został powołany na stanowisko sekretarza stanu.

Posiada on znajomość języka angielskiego, rosyjskiego i niemieckiego, którą wykorzystuje do swojej pracy.

Wszystkie komunikaty publikowane za pośrednictwem serwisu PAP nie zostają w żaden sposób zmienione w stosunku do treści, którą dostarczył nadawca. Odpowiedzialność za ich treść spoczywa na nadawcy zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version