Wiadomości Polska Biznes i finanse na temat swobodnego obiegu ludzi i idei „Kongres 590: Dyskusja na temat swobodnego obiegu ludzi i idei
Biznes i finanse

na temat swobodnego obiegu ludzi i idei „Kongres 590: Dyskusja na temat swobodnego obiegu ludzi i idei

Kongres 590, który odbędzie się 21 czerwca, zapowiada się niezwykle interesująco. W ciągu dwóch dni uczestnicy spotkają się na 4 scenach z wybitnymi ekspertami, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem w 10 obszarach tematycznych, w tym podczas dwóch międzynarodowych forów gospodarczych i 60 paneli.

Prezydent Andrzej Duda otworzy obrady Kongresu, a wśród uroczystych gości zaszczycą nas: gen. Sir Richard Shirreff, zastępca Naczelnego Dowódcy Sił Sojuszniczych NATO Europa; Chantal Delsol, profesor filozofii politycznej i założycielka Instytutu im. Hannah Arendt; Bryan Caplan, profesor ekonomii na George Mason University; Bjørn Lomborg, ekspert w dziedzinie ekologii; Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej; Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska; prof. Andrzej Zybertowicz oraz gen. Roman Polko.

„Celem pierwszego z nich będzie zacieśnienie współpracy między Polską a Arabią Saudyjską w sektorze energetyki, budownictwa, rolnictwa i opieki zdrowotnej – mówi Wojciech Majewski, prezes zarządu Kongresu 590. – Główne założenia forum to kontynuacja dialogu oraz identyfikacja obszarów, w których obie strony będą mogły rozwijać obopólnie korzystną współpracę”.

Z kolei Forum Gospodarcze Polska – Arabia Saudyjska ma na celu wzmocnienie współpracy gospodarczej oraz wymianę doświadczeń i informacji między obu krajami. Ma ono na celu wsparcie wzrostu gospodarczego i innowacji w obu krajach, a także przyczynienie się do rozwoju współpracy w wielu obszarach.

Delegacje zarówno z Polski, jak i z Czech i Arabii Saudyjskiej spotkają się w tym tygodniu, aby omówić możliwości współpracy między naszymi krajami. Głównym celem obydwu forów jest wzmocnienie współpracy i budowanie trwałych relacji między Polską a jej partnerami zagranicznymi.

Spotkanie otworzy premier, który wygłosi przemówienie wprowadzające, a następnie będzie prowadzony debata, w trakcie której zostaną omówione szczegóły współpracy gospodarczej między Polską a Czechami oraz Arabią Saudyjską.

Polska, Czechy i Arabia Saudyjska są przygotowane do wykorzystania tej okazji do wzmocnienia wzajemnych relacji gospodarczych. W przyszłości planowane są dalsze spotkania, które pomogą w realizacji wspólnych celów i zamierzeń.

„Podczas Kongresu 590 nie zabraknie też interesujących paneli, do udziału w których udało się zaprosić wybitnych naukowców” – dodaje Wojciech Majewski.

Odkryjmy, jak wojna wpływa na nasze pojęcie sacrum i profanum – zapraszamy na debatę, „Sacrum i profanum. Granice relatywizmu w czasie wojny”. Dyskutanci: dr Sebastian Morello, filozof z University of Buckingham; ks. prof. Jan Sochoń, poeta, filozof i krytyk literacki; prof. Marek Cichocki, filozof z Collegium Civitas, będą rozważać wpływ konfliktu w Ukrainie na kształt granic moralnych.

Kontynuując słowa Leszka Kołakowskiego „Odepchnąć sacrum to odepchnąć granice, które człowieka określają”, zastanówmy się, jak wojna wpływa na nasze pojęcie sacrum i profanum. Czy jest ona impulsem do przesuwania granic moralnych? Czy wojna określa jasno, co jest dobre, a co złe? Czy granice, które określają, co jest moralne, są wyraźniejsze w czasie konfliktu?

Poszukajmy odpowiedzi na te pytania i dowiedzmy się, jak konflikt wpływa na nasze poczucie sacrum i profanum – zapraszamy na debatę!

Czy mamy dzieci, aby kontynuować naszą linię genealogiczną, czy też, aby zapewnić sobie życiową satysfakcję? Czy współczesne rodzicielstwo to przeszkoda w samorozwoju, czy może wręcz przeciwnie – wsparcie? Tego typu pytania postarają się odpowiedzieć goście Kongresu Rodziny. Panel będzie okazją do wymiany współczesnych poglądów dotyczących zalet i wad posiadania dzieci współczesnych rodzin.

Współczesne społeczeństwo boryka się z problemem spadającej ilości urodzeń. W Kongresie Rodziny na temat zalet i wad posiadania dzieci wypowiedzą się prof. Bryan Caplan, ekonomista z George Mason University, Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej, Michał Kot, dyrektor Instytutu Pokolenia oraz prof. Michał Michalski, prezes Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie. Dyskusja pozwoli na lepsze zrozumienie, jak współczesny styl życia oraz postrzeganie zmieniło koncepcję rodzicielstwa.

Czy mamy dzieci, aby przetrwać w świecie, czy dla własnej satysfakcji? Czy posiadanie dzieci jest przeszkodą w samorozwoju, czy może wręcz przeciwnie – wsparciem? Goście Kongresu Rodziny postarają się odpowiedzieć na te oraz inne pytania dotyczące decyzji o posiadaniu dzieci we współczesnym świecie.

Czy wychowywanie dzieci jest warte trudu? A może jest to przeszkoda na drodze do osobistego szczęścia i zawodowego rozwoju? W trakcie panelu goście Kongresu Rodziny będą szukać odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z rodzicielstwem współczesnych rodzin. Dyskusja będzie okazją do wymiany nowych poglądów i lepszego zrozumienia współczesnych trendów w zakresie posiadania dzieci.

„Tegoroczne obrady 8. Edycji Kongresu 590 odbywają się pod hasłem >>Przestrzenie wolności<< – mówi Wojciech Majewski. – Dlatego nie mogło zabraknąć specjalnej dyskusji poświęconej właśnie temu zagadnieniu”.

Od czasów Platona przestrzeń wolności przeszła ogromną ewolucję, dzięki rewolucji cyfrowej. Ale czy ta rewolucja zwiększa, czy też ogranicza wolność każdego z nas? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć uczestnicy debaty, w której wezmą udział prof. Chantal Delsol, filozof, założycielka Instytutu badawczego im. Hannah Arendt, dyrektorka Studiów Europejskich w Paryżu; prof. Jacek Hołówka, filozof Uniwersytetu Warszawskiego; ks. prof. Waldemar Chrostowski, teolog, biblista Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk.

Czy nowoczesne technologie są sprzymierzeńcami lub wrogami wolności? Ta trudna kwestia będzie podstawą debaty z udziałem prof. Chantal Delsol, prof. Jacka Hołówki oraz ks. prof. Waldemara Chrostowskiego. Specjaliści w swoich wypowiedziach poruszą kwestię, jak współczesne technologie wpływają na postrzeganie pojęcia wolności.

Prof. Bjørn Lomborg, ekolog i dyrektor think tanku Konsensus Kopenhaski, będzie dyskutować z polskimi specjalistami o aktualnym i budzącym emocje temacie zielonej transformacji i jej konsekwencjach. Dyskusja dotyczyć będzie Europejskiego Zielonego Ładu, neutralności klimatycznej oraz kosztów tego programu.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version