Zdrowie i styl życia

Skąd bierze się długowieczność? Przetaczanie seniorom krwi dzieci – czy to wystarczy?

Pomimo zaangażowania informacji w Internecie na temat ekscentrycznego milionera Bryana Johnsona, który wstrzyknął sobie krew swojego nastoletniego syna by się odmłodzić, specjaliści ostrzegają przed takimi praktykami. Naukowe doniesienia mają na celu wykazać, że „młoda krew” może regenerować tkanki u starszych osobników, jednak konieczne jest dalsze badanie tego zjawiska.

Idea przetaczania młodej krwi osobom starszym w celu opóźnienia procesu starzenia się pojawiła niemal dwie dekady temu, ale nadal brakuje przekonujących dowodów na jej skuteczność. FDA nadal ostrzega przed tą metodą, ponieważ przetaczanie krwi może mieć skutki uboczne i powinno być stosowane tylko wtedy, gdy nie ma innych opcji do ratowania zdrowia.

Naukowcy i opinia publiczna z zainteresowaniem odnotowali wyniki badania z 2005 roku, w którym wykazano, że młoda krew może mieć odmładzające właściwości u starych myszy. Mając na uwadze skuteczność tego podejścia w zakresie regeneracji tkanek u starszych organizmów, badacze z Uniwersytetu Stanforda postanowili go wykorzystać. Pomimo braku dowodów klinicznych sugerujących, że takie leczenie jest bezpieczne i skuteczne u ludzi, startup Ambrosia z Monterey w Kalifornii w 2017 roku zaczął oferować swoim klientom „transfuzje młodego osocza”.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków w lutym 2019 r. wyraźnie ostrzegła przed transfuzjami osocza od młodych osób, ponieważ nie ma żadnych udowodnionych korzyści klinicznych dla ludzi z chorobami związanymi z wiekiem lub innymi chorobami. To spowodowało, że start-up Ambrosia musiał zamknąć swoje działania, ponieważ ich działalność opierała się na wynikach badań na myszach, które mogły okazać się przedwczesne.

Naukowcy uznali, że najlepszym podejściem jest identyfikacja czynników molekularnych odpowiedzialnych za zmiany obserwowane w parabiozie, aby skupić się na konkretnych chorobach związanych ze starzeniem. Dzięki temu możliwe będzie stworzenie skutecznych leków, które przyniosą pożądane rezultaty bez etycznych i innych problemów, takich jak przetaczanie młodej krwi pacjentom.

Bryan Johnson, 45-letni miliarder znany z wydawania milionów dolarów rocznie, by uniknąć wieku średniego, nie zostawił sprawy samej sobie. Postanowił on wymienić osocze krwi z ojcem i nastoletnim synem, wierząc, że „odmłodzenie” krwi może przynieść pozytywne skutki. Jak powiedział BBC, Johnson zapowiedział, że w najbliższych miesiącach udostępni wyniki swojego badania Project Blueprint, którego celem jest udowodnienie skuteczności tej metody.

W sytuacjach, w których niezbędne jest przetaczanie krwi, należy zachować ostrożność, aby zminimalizować ryzyko powikłań. Ważnymi czynnikami, od których zależy to, jak często i jak długo pacjent będzie miał przetaczane krew, są częstotliwość i ilość krwi, jaka jest przetaczana w ramach jednej procedury. Zalecane jest, aby nie przekraczać zalecanej ilości krwi, a także aby przestrzegać zalecanego odstępu czasu pomiędzy przetoczeniami.

Przetoczenia krwi są ważnym i często skutecznym sposobem leczenia niedokrwistości lub chorób nowotworowych układu krwiotwórczego, jednakże należy pamiętać, że nadmierne ich stosowanie może mieć poważne skutki dla zdrowia. Dlatego też, wszelkie przetoczenia powinny być dokonywane wyłącznie wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne i w minimalnej ilości, w celu uniknięcia poważnych komplikacji.

Dziś wiele osób rezygnuje z transfuzji krwi pełnej na rzecz przetaczania składników krwi, które są specjalnie przygotowane i wyodrębnione.

Nowoczesne techniki przygotowania składników krwi pozwalają lepiej zabezpieczyć pacjenta przed ryzykiem infekcji i dostarczyć mu zwiększonej ochrony.

Kluczowe informacje na temat przygotowania i przetaczania składników krwi można znaleźć w publikacjach i materiałach opublikowanych przez FDA i NCBI.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM