Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Skuteczne wykorzystanie funduszy UE na ultraszybki internet – rządowy plan uproszczenia wydatkowania
Polityka i społeczeństwo

Skuteczne wykorzystanie funduszy UE na ultraszybki internet – rządowy plan uproszczenia wydatkowania

Rada Ministrów zdecydowała we wtorek o przyjęciu uchwały, która uprości proces rozliczania wydatków związanych ze zwiększeniem dostępu do szybkiego internetu w ramach programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 (FERC).

„Inwestycje w szerokopasmowy internet, to nie tylko wyrównywanie szans i zapewnienie powszechnego dostępu do sieci – zwłaszcza w najmniejszych miejscowościach i wsiach o rozproszonej zabudowie – ale także zwiększenie konkurencyjności i dalszego rozwoju polskiej gospodarki” – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Nowe przepisy FERC wyraźnie wskazują, że wszystkie projekty dotyczące zwiększenia dostępu do ultraszybkiego internetu będą rozliczane przy użyciu stawek jednostkowych. Oznacza to, że beneficjenci będą mogli skorzystać z prostszych zasad rozliczania.

Ponadto, FERC wprowadziło zmiany w celu usprawnienia procesu finansowania projektów zwiększających dostęp do ultraszybkiego internetu. Beneficjenci FERC mogą teraz liczyć na proste stawki jednostkowe, co pozwoli im zaoszczędzić czas i pieniądze.

Nowa wersja zmian Programu będzie obowiązywać od chwili zatwierdzenia przez Komisję Europejską.

Aby osiągnąć wymagane cele, najważniejszą zmianą będzie wprowadzenie stawek jednostkowych do rozliczania projektów związanych z dostępem do szybkiego internetu.

Dzięki temu wsparcie finansowe będzie łatwiejsze do rozliczenia i bardziej skuteczne, ponieważ Instytucja Pośrednicząca będzie mogła skupić się na wsparciu merytorycznym dla beneficjentów, co pozwoli przyspieszyć i usprawnić proces inwestycyjny.

Kluczowym aspektem wdrażania nowych przepisów jest decyzja Komisji Europejskiej dotycząca zatwierdzenia zmian w Programie.

Po jej wydaniu beneficjenci Programu będą mogli skorzystać z zastosowania stawek jednostkowych, co będzie miało istotny wpływ na skuteczność rozliczania wniosków o płatność.

Ustalenia zmian będą obowiązywać po podjęciu stosownej decyzji przez Komisję Europejską.

Nowa wersja paragrafów:

Program Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 jest kontynuacją i ulepszeniem poprzedniego Programu Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Ma on na celu pomóc w cyfrowej transformacji kraju poprzez komplementarność z wsparciem programów realizujących Cele Polityki Spójności 2021-2027 oraz z innymi instrumentami krajowymi i unijnymi.

FERC 2021-2027 skupia się na zapewnieniu Polakom dostępu do ultraszybkiego szerokopasmowego internetu, zaawansowanych usług e-usług, zwiększeniu cyberbezpieczeństwa oraz podniesieniu poziomu kompetencji cyfrowych obywateli.

Dzięki Programowi Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy Polska będzie mogła w pełni wykorzystać możliwości cyfrowych i skorzystać z wszelkich nowych technologii.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version