Wiadomości Polska Biznes i finanse Minister Magdalena Rzeczkowska w Radzie ECOFIN w Luksemburgu: Raport z wizyty
Biznes i finanse

Minister Magdalena Rzeczkowska w Radzie ECOFIN w Luksemburgu: Raport z wizyty

Radosław Cholewiński, członek zarządu Skarbiec TFI i uczestnik XXXI Debaty TFI, która odbyła się 19 czerwca w Centrum Prasowym PAP, stwierdził, że proces zacieśniania polityki pieniężnej powinien wspierać rynki akcji i obligacji, a także pomóc w obniżeniu inflacji. Największą jednak niewiadomą pozostaje tempo wzrostu gospodarczego.

VAT w erze cyfrowej

Ministrowie omówili także propozycję unijnego systemu VAT w erze cyfrowej, przedstawioną przez Komisję Europejską w grudniu 2022 r., która ma na celu zapewnienie jednolitego i sprawiedliwego systemu opodatkowania w UE. Propozycja ma na celu zapewnienie szybkiego i skutecznego nadzoru nad podatkami, szczególnie w odniesieniu do transakcji realizowanych przez podmioty działające w sektorze cyfrowym.

Semestr Europejski

Ministrowie omówili także najważniejsze zagadnienia dotyczące Semestru Europejskiego, w tym dalszą współpracę dotyczącą wdrażania zrównoważonego wzrostu, a także kwestie związane z odpowiedzialnym budżetem i wzmocnieniem roli europejskiego rynku wewnętrznego. Ministrowie omówili także możliwości wsparcia wdrażania działań zgodnych z celami Europejskiego Zielonego Ładu.

Reforma reguł fiskalnych

Ministrowie omówili także propozycję reformy unijnych reguł fiskalnych, przedstawioną przez Komisję Europejską w lutym 2023 r. Celem tej propozycji jest określenie jasnych i przejrzystych reguł dotyczących tworzenia budżetów i wdrażania polityki fiskalnej, która zapewni stabilność i wspiera wzrost gospodarczy. Propozycja zawiera również szereg zasad dotyczących współpracy między państwami członkowskimi w celu osiągnięcia pełnego wykorzystania potencjału wzrostu w Europie.

Polska wyraziła swoje poparcie dla konieczności wprowadzenia reform w ramach unijnych reguł fiskalnych. Minister finansów Magdalena Rzeczkowska wyraziła przekonanie, że nowe ramy gospodarcze przyniosą korzyści w postaci zwiększonych inwestycji, szczególnie w strategicznych dziedzinach gospodarki.

Magdalena Rzeczkowska, minister finansów, zwróciła uwagę, że reguły fiskalne powinny być dostosowane do nowych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa i innych zagrożeń na granicach UE. Polskie postulaty dotyczące specjalnego traktowania wydatków obronnych nie znalazły dotychczas odzwierciedlenia w propozycjach legislacyjnych. Minister podkreśliła, że wysiłki w celu wzmocnienia obrony powinny być uważane za znaczący element w ramach unijnego nadzoru budżetowego.

Rzeczkowska wyjaśniła, że zwiększone wydatki państw członkowskich na obronę wpływają na wzmocnienie międzynarodowej solidarności i pomagają w osiąganiu celów polityki UE. Wobec tego, regulacje powinny uwzględniać wyjątkowy charakter wydatków obronnych, niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

Ministrowie omówili postępy i wytyczne dotyczące tzw. pakietu „VAT w epoce cyfrowej”. Podkreślili potrzebę zmian, mających na celu walkę z oszustwami podatkowymi i uchylaniem się od opodatkowania oraz uproszczenia systemu VAT, adaptując go do wymogów epoki cyfrowej. Zwrócono uwagę na role raportowania cyfrowego i konieczność zapewnienia państwom członkowskim możliwości stosowania skutecznych i sprawdzonych narzędzi uszczelniających system VAT w celu zachowania dotychczasowych efektów w zwalczaniu oszustw i ograniczaniu luki VAT.

Ministrowie podkreślili znaczenie reformy systemu VAT, która umożliwiłaby zwalczanie oszustw podatkowych i uchylania się od opodatkowania oraz uproszczenie systemu. Docenili także konieczność wykorzystania cyfrowych narzędzi do raportowania i zapewnienia państwom członkowskim elastyczności w dostosowywaniu systemu VAT do potrzeb. Szczególne znaczenie przywiązywano do zachowania dotychczasowego poziomu skuteczności w zwalczaniu oszustw i ograniczaniu luki VAT.

Ministrowie zastanawiali się, jak wojna wpłynęła na gospodarkę Ukrainy. Komisja Europejska zaprezentowała aktualny stan wdrażania programu pomocy makrofinansowej MFA+, który zaoferował Ukrainie 7,5 mld euro (z 18 mld euro w tym roku). Zostanie ona wzmocniona kolejnymi 1,5 mld euro w najbliższym czasie.

Ministrowie rozpatrzyli skutki wojny na gospodarkę Ukrainy. Komisja Europejska wyjaśniła obecny stan programu pomocy makrofinansowej MFA+, oferującego Ukrainie 7,5 mld euro (z zaplanowanych 18 mld euro). Kolejne 1,5 mld euro zostanie przekazane w najbliższym tygodniu.

Rada Europejska przyjęła wiosenny pakiet Semestru Europejskiego, który zawiera rekomendacje dotyczące krajowych programów reform na 2023 rok oraz aktualizacji dla programów stabilności lub konwergencji.

Rada podjęła decyzję wykonawczą ws. aktualizacji Krajowego Planu Odbudowy Estonii. Ministrowie upoważnili Komitet EFC do opracowania unijnych wytycznych do dyskusji na spotkaniu G20 ministrów finansów i prezesów banków centralnych, które odbędzie się w dniach 14-18 lipca 2023 r.

Podczas ostatniego spotkania Rady Gubernatorów Europejskiego Banku Centralnego w Luksemburgu, ministrowie mieli okazję zapoznać się z postępem w kwestii rozwoju unii rynków kapitałowych. Dyskusja na ten temat będzie kontynuowana podczas lipcowego posiedzenia Eurogrupy w formacie inkluzywnym.

Serwis PAP publikuje komunikaty bez wprowadzania zmian w ich treści, zgodnie z formą dostarczoną przez nadawcę. Nadawca ponosi pełną odpowiedzialność za treść komunikatu, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version