Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Polska – największy beneficjent środków CEF2 Transport – 4 mld złotych na inwestycje
Polityka i społeczeństwo

Polska – największy beneficjent środków CEF2 Transport – 4 mld złotych na inwestycje

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało, że Polska otrzyma ponad 4 mld złotych środków z Unii Europejskiej na projekty w ramach instrumentu finansowego Łącząc Europę (CEF). Komitet Koordynacyjny CEF Transport zatwierdził rekomendację Komisji Europejskiej, która przyznała dofinansowanie na inwestycje.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z dumą ogłosiło, że Polska uzyskała unijne dofinansowanie w wysokości ponad 4 mld złotych na realizację inwestycji dzięki instrumentowi finansowemu Łącząc Europę (CEF). Rekomendacja Komisji Europejskiej w tej sprawie została zatwierdzona przez Komitet Koordynacyjny CEF Transport.

Polska jest wiodącym partnerem w Europie w pozyskiwaniu funduszy UE. Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda podkreśla, że Komisja Europejska wskazuje na to, iż najlepsze propozycje projektowe oraz terminowa realizacja zaplanowanych przedsięwzięć są kluczem do osiągnięcia sukcesu w konkursach o te fundusze.

Minister G. Puda podkreślił, że Polska jest pierwszym krajem, który skorzystał z Instrumentu Łącząc Europę – Connecting Europe Facility (CEF). Drugi nabór CEF przyniósł naszemu krajowi około 1 mld euro, czyli ponad 4 mld złotych na realizację 11 projektów. „Jesteśmy z tego powodu bardzo dumni, ponieważ wyprzedziliśmy duże kraje europejskie, takie jak Francja czy Niemcy. Wśród państw składających wnioski są takie, którym środków nie przyznano wcale” – powiedział minister.

Trzeci nabór CEF

Po raz kolejny rozpoczynamy nabor wniosków w ramach CEF, który trwa od 13 września 2022 r. do 18 stycznia 2023 r. Zgłoszono łącznie 384 projekty, z których 338 spełniało wymogi dopuszczalności i kwalifikowalności. Z koperty ogólnej pochodziło 286 propozycji, a z koperty kohezyjnej – 52.

Po przeanalizowaniu 107 wytypowanych projektów, Komisja Europejska przyznała 6,2 mld euro wsparcia finansowego, w ramach programu CEF. 80 projektów otrzymało 3,6 mld euro w ramach koperty ogólnej, a 27 projektów uzyskało 2,6 mld euro w ramach koperty kohezyjnej.

Polscy beneficjenci pozytywnie zakończyli drugi nabór CEF Transport. 11 projektów otrzyma dofinansowanie w wysokości ok. 977 mln euro, czyli ponad 4 mld złotych.

5 projektów, w tym 3 kolejowe i 2 morskie, otrzyma wsparcie z puli kohezyjnej, zaś 6 projektów – z puli ogólnej. Łączna kwota dofinansowania wynosi 638 mln euro i 339 mln euro dla odpowiednio tych grup.

Wśród projektów znalazły się 2 polsko-ukraińskie – kolejowy i drogowy, projekt Rail Baltica łączący Polskę z krajami bałtyckimi oraz 3 projekty wielostronne.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przeznaczyło 362 miliony euro na inwestycję w podstawowe ciągi pasażerskie w województwie śląskim. Realizacja projektu PKP PLK S.A oznacza modernizację linii E 65 na odcinku Zabrzeg-Zebrzydowice, co będzie kontynuacją wcześniejszych prac w ramach CEF 1. Po zakończeniu prac w 2027 roku, południowa granica naszego kraju będzie zmodernizowana.

Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o.o. otrzymał ponad 63 mln euro wsparcia z koperty narodowej na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy kolei dużych prędkości w korytarzu CNC North Sea-Baltic Sea na odcinku Warszawa – Łódź Niciarniana (bez Węzła CPK). Jest to jedna z najważniejszych inwestycji wspartych z tego źródła.

Po zakończeniu drugiego naboru CEF Transport, wykorzystanie polskiej koperty narodowej sięgnęło 95 proc., czyli znacznie wyżej niż zakładano. Na trzeci nabor w roku 2023 pozostało 101 mln euro.

PAP SA publikuje komunikaty bez ingerencji w ich treść. Autorzy odpowiadają za zgodność z prawem prasowym, w tym zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version