Wiadomości Polska Biznes i finanse Polska otrzymuje potwierdzenie wysokiego ratingu od Fitch: Przegląd wyników finansowych
Biznes i finanse

Polska otrzymuje potwierdzenie wysokiego ratingu od Fitch: Przegląd wyników finansowych

Ministerstwo Finansów informuje, że 23 czerwca 2023 r., agencja ratingowa Fitch potwierdziła swoją ocenę ratingową Polski na poziomie A-/F1, zarówno dla długo- jak i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej, jak i walucie krajowej.

Fitch wyraził również uznanie dla dobrze zarządzanych finansów państwa, długoterminowego wzrostu gospodarczego i stabilności politycznej.

Perspektywa ratingu pozostaje na poziomie stabilnym, a Fitch w komunikacie prasowym podkreśla, że zdywersyfikowana gospodarka jest wspierana przez solidne fundamenty makroekonomiczne oraz niski poziom długu publicznego. Agencja przewiduje, że wzrost w 2023 roku będzie niższy niż wcześniej szacowano, jednak jej ocena jest, że spadek inflacji oraz korzystne warunki zewnętrzne pozwolą na silniejszy wzrost w drugiej połowie roku.

Fitch ostrożnie optymistycznie patrzy w przyszłość i wierzy, że wszystkie elementy składowe polityki makroekonomicznej pomogą w zrównoważeniu wzrostu i ustabilizowaniu gospodarki w dłuższym okresie.

Agencja w dalszym ciągu pozytywnie prognozuje średnioterminowy wzrost gospodarczy (między 3-3,5%), dzięki połączeniu wzrostu inwestycji, wysokiej produktywności oraz stabilizacji trendów konsumpcyjnych, a także spadkowi inflacji.

Agencja przewiduje, że środki z UE (RRF) zostaną udostępnione do końca tego roku (po wyborach), jednak istnieje ryzyko, że władze nie będą w stanie wykorzystać wszystkich środków, jeśli proces będzie trwał dłużej. Opóźnienia w dostępie do tych środków mogą wpłynąć na wzrost gospodarczy w średnim okresie. Zmiana perspektyw ratingu będzie uzależniona od tego, jak szybko proces zostanie zakończony.

Utrzymanie wysokiej oceny ratingowej może wymagać od kraju finansów publicznych odpowiednich działań, takich jak konsolidacja fiskalna w średnim okresie, która może doprowadzić do znaczącego zmniejszenia relacji długu do PKB. Wzrost gospodarczy jest też niezwykle ważny, ponieważ przyczynia się do szybszej konwergencji dochodów z ocenami ratingowymi „A” w połączeniu z działaniami nie prowadzącymi do nierównowagi makroekonomicznej i zewnętrznej.

W takim razie obniżenie ratingu może wynikać z niekontrolowanego wzrostu długu publicznego, co wynika z niewystarczającej redukcji deficytu lub z zobowiązań z tytułu udzielonych gwarancji. Obniżka ratingu może być również wynikiem pogorszenia sytuacji politycznej, dalszego osłabienia stosunków z UE i utraty zaufania do polityki makroekonomicznej i fiskalnej.

Serwis PAP gwarantuje, że wszystkie komunikaty będą publikowane bez jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawców. Nadawca komunikatu jest w pełni odpowiedzialny za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version