Polityka i społeczeństwo

Ochrona drzew miejskich: jak wiedeński system nawadniania może pomóc?

Wiedeń jest pionierem w dziedzinie ochrony miejskiej zieleni. Po zakończeniu rocznego okresu testowego wprowadzono innowacyjny projekt, który ma pomóc w walce z problemem niedostatecznej ilości wody dla drzew miejskich w upalne letnie dni. Gąbczaste cegły służą do przesyłania wody deszczowej bezpośrednio do korzeni drzew.

Gąbczasta cegła wygląda jak zwykła betonowa kostka, ale jest w stanie dać drzewom szansę na przetrwanie w upalne, letnie dni. Zawiera ona zawór, który jest kontrolowany przez elektronikę w zależności od tego, czy czujniki wykryją wodę, czy nie. W celu ochrony drzewa, elektronika umożliwia opóźnienie otwarcia zaworu, aby pierwsza porcja deszczówki, która może zawierać brud z ulicy, mogła spłynąć do kanalizacji. Z kolei czujnik temperatury gwarantuje, że jeśli temperatura nie osiągnie 8 stopni Celsjusza, zawór pozostanie zamknięty podczas okresu zimowego.

Elektronika cegły wykorzystuje energię słoneczną, którą gromadzi dzięki specjalnej przezroczystej pokrywie. Podczas dni bez słońca, zasilanie jest zapewniane przez baterie. Inżynier Gerhard C. Kidery opracował system, który umożliwia łatwe zintegrowanie cegły z otaczającą krawędzią drzewa, zarówno przy sadzeniu nowych drzew, jak i w przypadku istniejących drzew. Jego wynalazek został wdrożony w mieście Wiedeń.

Jesienią 2021 roku w Wiedniu zainstalowano pierwszy prototyp inteligentnego systemu nawadniania. Przeprowadzone testy wykazały, iż znacząco poprawia ono zaopatrzenie drzew w wodę. W związku z tym, zrealizowano pierwszy system przy renowacji ulicy Flachgasse w 15. dzielnicy stolicy. W każdym drzewku ustawiono specjalny, betonowy blok nawadniający.

Testowanie nowej technologii nawadniania drzew w Wiedniu zakończyło się sukcesem. Wykorzystując system inteligentnego nawadniania, możliwe było zapewnienie wystarczającego dostępu wody dla drzew przy renowacji ulicy Flachgasse w 15. dzielnicy. Każde drzewo wyposażono w specjalny betonowy blok nawadniający, który umożliwia automatyczne nawadnianie.

Inteligentne systemy, takie jak systemy zarządzania wodami opadowymi, oferują szereg korzyści, w tym wydajniejsze i bardziej zrównoważone zarządzanie wodami opadowymi. Systemy te zatrzymują część wody opadowej, aby nie dostała się do systemu kanalizacyjnego miasta, a tym samym odciążyć go. Kamień gąbczasty, ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, stanowi doskonały dodatek do miasta-gąbki, który doskonale współgra z innymi dobrze znanymi zasadami.

Stolica Austrii stawia sobie za cel zazielenienie miasta, aby poprawić jakość życia mieszkańców. Projekt „precz z asfaltem”, polegający na sadzeniu drzew w środowisku miejskim, i zapewnienie optymalnego zaopatrzenia w wodę, wspomaga to dążenie. Zdrowe drzewa dostarczają cień, poprawiają mikroklimat i są czynnikiem wpływającym na polepszenie jakości życia.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM