Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo AGRIFISH Rada w Luksemburgu: Jak rolnictwo i rybołówstwo wpłyną na przyszłość?
Polityka i społeczeństwo

AGRIFISH Rada w Luksemburgu: Jak rolnictwo i rybołówstwo wpłyną na przyszłość?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o bardzo istotnym posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) pod przewodnictwem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa. Tematyka tego spotkania dotyczyła aktualnych spraw związanych z rybołówstwem i rolnictwem.

Posiedzenie zostało przeprowadzone zgodnie z prawem Unii Europejskiej oraz wysokością standardów, które stawia Komisja Europejska wszystkim swoim członkom.

Ministrowie ds. rolnictwa przyjęli Komunikat Komisji Europejskiej w sprawie wspólnej polityki rybołówstwa oraz uprawnień do połowów na 2024 r. Dyskusja poświęcona była zarówno przeglądowi przyjętego stanu, jak i konsultacjom, które stanowią integralną część procesu corocznego ustalania całkowitych dopuszczalnych połowów (TAC) i kwot.

Ministrowie ds. rolnictwa omówili wspólną politykę rybołówstwa oraz uprawnienia do połowów na 2024 r. Przeanalizowano komunikat Komisji Europejskiej dotyczący stanu realizacji wspólnej polityki rybołówstwa oraz konsultacji związanych z ustalaniem TAC i kwot na następny rok.

Polska od dawna jest zaangażowana w ochronę Morza Bałtyckiego. Minister Robert Telus podkreślił, że przeciwdziałanie negatywnym skutkom presji środowiskowej na Morze Bałtyckie jest konieczne, aby poprawić jego zdrowie. Jest to konieczne, aby zapobiec dalszej degradacji różnorodności biologicznej, a także umożliwić skuteczne zarządzanie rybołówstwem.

Polska aktywnie wspiera zarówno badania, jak i działania na rzecz ochrony i zachowania różnorodności biologicznej w Morzu Bałtyckim. Minister Robert Telus podkreślił, że istnieje pilna potrzeba podjęcia działań, aby poprawić jego zdrowie i ochronić go przed dalszymi negatywnymi skutkami presji środowiskowej.

Minister Telus podkreślił, że działania legislacyjne i inwestycje wpływające na zrównoważoną działalność rybacką są niezbędne, aby odbudować zasoby stad ryb w Morzu Bałtyckim. Jego zdaniem, konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na zaspokajanie zarówno potrzeb społecznych, jak i ekonomicznych, by móc skutecznie wpłynąć na wzrost populacji ryb.

Minister rolnictwa wyraził swoje przekonanie, że wszystkie państwa członkowskie muszą współpracować w dążeniu do osiągnięcia celu odbudowy stad ryb, zmniejszając wpływ niekontrolowanej i niezrównoważonej działalności Rosji na Morzu Bałtyckim.

Rada przychyliła się do konkluzji dotyczących pakietu KE, który ma na celu zapewnienie zrównoważonego, odpornego i konkurencyjnego sektora rybołówstwa i akwakultury. Prezydencja zauważyła, że zrównoważone działania na rzecz ochrony ekosystemów powinny być stosowane w połączeniu z działaniami w celu wsparcia społeczno-gospodarczego sektora.

Dlatego też państwa członkowskie wezwały Komisję do zapewnienia wyważonego podejścia, które pozwoli na zachowanie równowagi między ochroną ekosystemów a sektorem społeczno-gospodarczym.

Prezydencja przetworzyła dokument w konkluzje, w odpowiedzi na pakiet środków niewiążących prawnie, który został zaprezentowany przez Komisję w lutym 2023 r. Odrzucając sprzeciw Włoch.

Polska z zadowoleniem przyjęła plan polityki rybołówstwa, który ma duże znaczenie dla przyszłości rozwoju branży i ochrony środowiska. Nasz kraj wyraził również poparcie dla szerokiego wsparcia dla podmiotów z branży rybołówstwa i akwakultury w procesie transformacji energetycznej, jak również zwrócenia uwagi na znaczenie tego sektora gospodarki.

Minister Telus zaznaczył, że zapewnienie wsparcia finansowego dla transformacji energetycznej branży jest zasadniczym czynnikiem napędzającym jej dalszy rozwój. Rolnictwo, jako jeden z najważniejszych obszarów naszej gospodarki, odgrywa szczególnie ważną rolę w tym procesie.

Podczas spotkania na temat spraw rolnych dyskutowano szczególnie o aktualnej sytuacji na rynkach rolnych po decyzji Komisji Europejskiej w zakresie przyjęcia pakietu wsparcia dla krajów przyfrontowych, o projekcie rozporządzenia umożliwiającego zrównoważone wykorzystanie środków ochrony roślin oraz o handlu w dziedzinie rolnictwa.

Ministrowie omawiali sytuację na rynkach rolnych oraz zaproponowane pakiety wsparcia finansowego. KE wspomniała o II pakiecie pomocy finansowej przeznaczonej dla 5 państw sąsiadujących z Ukrainą (o wartości 100 mln EUR) oraz III pakiecie (o wartości 330 mln EUR) dla pozostałych 22 p.cz.

Ministrowie wysłuchali wystąpień na temat sytuacji rynkowej oraz proponowanych pomocy finansowych. KE przedstawiła szczegóły II pakietu (100 mln EUR) przeznaczonego dla 5 państw sąsiadujących z Ukrainą, oraz trzeciego pakietu (330 mln EUR) dla pozostałych 22 p.cz.

Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa, zwrócił uwagę na wyjątkowość wyzwań, przed jakimi stoją pięć państw sąsiadujących z Ukrainą, które poniesiony największe koszty w ramach unijnego wsparcia dla tego kraju.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus podkreślił, że dla Polski istotne jest przyjęcie drugiego pakietu wsparcia. Wojna na Ukrainie spowodowała istotne straty dla rolników i powiązanych z nimi rynków. Chociaż wsparcie nie rekompensuje szkód poniesionych przez rolników, to jest ono niezbędne, a wszyscy na nie oczekują. Minister zauważył także, że proces decyzyjny w sprawie przyjęcia pakietu trwał zbyt długo. Ponadto wyraził ubolewanie nad trudną sytuacją na rynku owoców miękkich w Polsce. Dlatego też, jak podkreślił, niezmiernie ważne jest zrównoważone stosowanie środków ochrony roślin.

Polski minister rolnictwa, Robert Telus, poinformował, że po roku intensywnych prac nad projektem nie osiągnięto istotnych postępów na drodze do uzgodnienia wspólnego stanowiska.

– Potwierdza to stanowisko Polski, że projekt przygotowany przez Komisję jest w dużej mierze wadliwy pod względem merytorycznym i legislacyjnym – powiedział Telus.

Polska delegacja wyraziła swoje główne zastrzeżenia wobec projektu, w szczególności dotyczące przeniesienia 50 proc. celów redukcyjnych z Strategii Od pola do stołu na poziom państw członkowskich, całkowitego zakazu stosowania środków ochrony roślin na obszarach wrażliwych, takich jak obszary wyznaczone na podstawie dyrektywy wodnej i obszary NATURA 2000, licznych obciążeń administracyjnych oraz szerokich i nieprecyzyjnych kompetencji dla Komisji Europejskiej.

Minister dodał, że mimo braku postępów, Polska nadal oczekuje na przedstawienie przez Komisję uzupełnienia oceny wpływu dla projektu.

Prezydencja szwedzka przedstawiła sprawozdanie z postępu prac nad wnioskiem dotyczącym rozporządzenia w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin (SUR).

Polska zaapelowała do Komisji o wzięcie pod uwagę wszystkich wątpliwości w zakresie merytoryczno-legislacyjnym, aby projekt uwzględniał potrzeby i ograniczenia polskich rolników.

Minister Telus podkreślił, że wymaga to wprowadzenia zmian w projekcie i uzgodnienia wspólnego stanowiska, które zapewni zrównoważone stosowanie środków ochrony roślin w całej Unii Europejskiej.

Ministrowie omówili szczegóły dotyczące współpracy w zakresie handlu w dziedzinie rolnictwa. Dyskutowano na temat aktualnych bilateralnych i wielostronnych relacji handlowych. Komisja zapoznała się z oficjalnym stanowiskiem Polski.

Ministrowie przeprowadzili wyczerpującą debatę na temat spraw związanych z handlem w branży rolniczej. Przeglądnięto aktualne bilateralne i wielostronne stosunki handlowe oraz prezentowano stanowisko Polski w tej kwestii.

Minister rolnictwa w Polsce niedawno zaznaczył, że ważne jest, aby europejski model rolnictwa utrzymać w konkurencyjnej pozycji. Dodał także, że powinny obowiązywać te same wymogi wobec dóbr importowanych co wobec tych wyprodukowanych w Europie.

Chcemy chronić europejski model rolnictwa, oparty na niewielkich gospodarstwach rodzinnych. Zatem musimy zadbać, aby liberalizacja handlu nie doprowadziła do przenoszenia produkcji rolnej do krajów, w których dominują wielkie gospodarstwa oraz agroholdingi – oznajmił minister.

Ministerstwo Rolnictwa wyraźnie zaznaczyło, że liberalizacja importu z Ukrainy wywołała zakłócenia na polskim rynku, dotyczące nie tylko zbóż, ale także mąki, jaj i mięsa drobiowego. Co więcej, ostrzegli, że rynek owoców miękkich jest najbardziej narażony na importową konkurencję, gdyż w ramach Układu o stowarzyszeniu został całkowicie zliberalizowany.

Polski minister rolnictwa zwrócił się z apelem do Komisji Europejskiej o przeprowadzenie szczegółowej analizy sytuacji na tych rynkach oraz wypracowanie skutecznych działań zaradczych.

Rada UE przyjęła zalecenie odnośnie problemu z rosnącą populacją dużych drapieżników, która zagraża ludziom i zwierzętom. Większość państw członkowskich, w tym Polska, zaakceptowała priorytetowe traktowanie tematu wzrostu populacji wilka.

Polska zgodziła się z wnioskiem Rumunii, aby zbadać, czy obecne unijne prawo dotyczące ochrony przed dużymi drapieżnikami i dzikimi zwierzętami jest skuteczne i wystarczające do radzenia sobie z narastającym zagrożeniem.

Minister Telus podkreślił, że wspólne zaangażowanie sił w Europie jest niezbędne, aby zapewnić finansowanie monitoringu oraz skuteczne działania mające na celu ochronę gospodarstw i zwierząt hodowlanych przed szkodami wyrządzonymi przez wilki, zgodnie z wnioskami Rumunii.

Kwestia zakazu hodowli zwierząt przeznaczonych na futra przyciągnęła uwagę ministrów omawiających obrady.

Propozycja wprowadzenia zakazu, który zgłosiły Austrię, Niemcy i Holandię, wywołała wiele kontrowersji, gdyż wprowadzenie go będzie wiązać się z ogromnymi skutkami społecznymi i finansowymi. Przede wszystkim utracą pracę osoby zatrudnione na fermach zwierząt futerkowych i współpracujących z nimi podmiotów, a także będzie konieczna wypłata odszkodowań producentom.

Minister Telus zauważył, że konieczne będzie wówczas stworzenie alternatywnych miejsc zatrudnienia dla pracowników tych ferm. W takiej sytuacji UE będzie musiała pokryć koszty związane z przeznaczeniem odpowiednich środków z budżetu.

Minister Telus przekonuje, że regulacje dotyczące dobrostanu zwierząt powinny być oparte na aktualnych badaniach naukowych i doświadczeniach państw członkowskich, jednocześnie biorąc pod uwagę aspekty ekonomiczne związane z produkcją oraz wpływ na gospodarki poszczególnych krajów.

Na marginesie posiedzenia Rady AGRIFISH minister Telus odbył konsultacje polityczne z pięcioma państwami Unii Europejskiej (Polską, Bułgarią, Rumunią, Słowacją, Węgrami). Dyskusja dotyczyła kontynuacji współpracy i dalszych działań mających na celu sprostać kryzysowym skutkom wojny na Ukrainie, która wpłynęła na rynki rolne.

Minister Telus uzgodnił z pięcioma państwami Unii Europejskiej (Polską, Bułgarią, Rumunią, Słowacją, Węgrami) współpracę w ramach posiedzenia Rady AGRIFISH. Dyskusja dotyczyła sposobów radzenia sobie z problemami natury gospodarczej i społecznej, które wywołała wojna na Ukrainie, mając wpływ na rynek rolny.

W związku z tym, państwa sojusznicze wspólnie wyraziły swoje pragnienie, aby przedłużyć środki zapobiegawcze po 15 września 2023 roku, co dotyczy czterech produktów rolnych z Ukrainy.

Minister Telus zaproponował, by w lipcu odbyło się poszerzone spotkanie sojuszu 5 krajów przyfrontowych, w którym udział wezmą również przedstawiciele Ukrainy. Na tym spotkaniu będzie możliwość dyskusji nad tym, jak zapewnić uczciwe warunki konkurencji i zabezpieczyć interesy obu stron w związku z przyszłym członkostwem Ukrainy w Unii Europejskiej.

Szef polskiej delegacji spotkał się z ministrami rolnictwa Estonii i Łotwy, aby omówić tworzenie wspólnych ram wspierających przepływ produktów ukraińskich przez te kraje. Dyskusja skupiała się na wypracowaniu płynnego i bezpiecznego przejścia towarów przez nasz region.

Rozmowy miały na celu określenie zasad obowiązujących w tranzycie, a także zapewnienie, że wszystkie produkty zostaną dostarczone w określonym czasie i będą bezpieczne. Przyjęcie tych zasad pozwoli ona na stworzenie bezpiecznego i skutecznego ekosystemu współpracy między regionem a Ukrainą.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version