Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Gospodarowanie nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa – nowe wyzwania dla Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Polityka i społeczeństwo

Gospodarowanie nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa – nowe wyzwania dla Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi serdecznie informuje, że dnia 27.06.2023r. Rada Ministrów zatwierdziła projekt ustawy, zakładający zmiany w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz niektórych innych ustaw.

Rada Ministrów podjęła decyzję, by przyjąć projekt ustawy, który poprzedził minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Realizacja zmian

Do usprawnienia zadań związanych z gospodarowaniem Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa zostaną wprowadzone zmiany w zakresie określenia i egzekwowania obowiązujących przepisów oraz ustanowienia zasad dotyczących obrotu nieruchomościami rolnymi na rynku prywatnym.

Aby zapewnić lepszą i bardziej pewną wycenę, najważniejszym rozwiązaniem jest ustalenie należności z tytułu czynszu dzierżawnego za nieruchomości rolne wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy za okres jedenastu kwartałów poprzedzających termin płatności czynszu, zamiast dotychczas stosowanej metody opartej na średniej krajowej cenie skupu pszenicy w półroczu roku kalendarzowego poprzedzającym termin płatności czynszu.

Nowa metoda pozwoli na lepszą wycenę czynszu i zapewni bardziej precyzyjne określenie jego wysokości.

Dzięki temu, opłaty czynszowe nie będą miały dużych skoków.

KOWR będzie miał możliwość umowy z Lasami Państwowymi na przekazanie im gruntów, które będą wykorzystywane jako lasy lub w celu prowadzenia gospodarki leśnej, a które nie będą mogły być wykorzystywane do prowadzenia rolnictwa.

Tymczasem, przy udziale Lasów Państwowych, grunty będą otrzymywać beneficjenci w formie decyzji administracyjnej, na podstawie wniosku KOWR i za zgodą starosty.

Do tego, gospodarstwa rolne będą mogły skorzystać z pomocy finansowej w związku z zadłużeniem, które powstało w wyniku prowadzonej działalności rolniczej.

KOWR będzie miał możliwość zakupu nieruchomości rolnej w celu spłaty zobowiązań, bez konieczności przeprowadzania przetargu. Właściciel nieruchomości zobowiązuje się do zawarcia z KOWR umowy dzierżawy zgodnie ze wszystkimi warunkami ustalonymi przez strony.

KOWR ma możliwość wydłużenia, wskazanego w umowie, terminu całkowitej spłaty należności (nie dłuższego niż 25 lat), o równy okres, przez jaki udzielone zostało odroczenie spłaty.

Nowe regulacje mają wejść w życie już po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Informacje publikowane w serwisie PAP pozostają niezmienione względem treści dostarczonej przez nadawcę. Autor komunikatu jest odpowiedzialny za jego zawartość, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version