Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Nawiązywanie partnerstwa między politykami Brandenburgii a wiceministrem Marcinem Romanowskim
Polityka i społeczeństwo

Nawiązywanie partnerstwa między politykami Brandenburgii a wiceministrem Marcinem Romanowskim

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski spotkał się dzisiaj (28 czerwca br.) z delegacją Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) z Brandenburgii. Dr Jan Redmann, przewodniczący delegacji, wspólnie z dr Romanowskim omówili aktualne wyzwania związane z migracją, bezpieczeństwem granic i stosunkami polsko-niemieckimi.

Na spotkaniu omówiono także kwestie dotyczące współpracy polsko-niemieckiej, zwłaszcza w kontekście polityki migracyjnej. Polska podejmuje szereg działań mających na celu ochronę granic Unii Europejskiej oraz przestrzeganie prawa międzynarodowego w zakresie udzielania schronienia uchodźcom z Ukrainy. Jest to szczególnie ważne w obliczu możliwych działań hybrydowych ze strony reżimu białoruskiego. Mimo to, Polska stale jest wystawiana na niesprawiedliwe oskarżenia ze strony części środowisk politycznych w Unii Europejskiej. Aby skutecznie walczyć z procederem nielegalnej imigracji, Unia Europejska powinna jednolicie wesprzeć działania służb państw członkowskich. Polska oczekuje, że jej wkład w obronę granicy unijnej oraz w pomoc uchodźcom z Ukrainy zostanie odpowiednio doceniony.

Dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości, wyraźnie stwierdził, że Polska stanowczo sprzeciwia się próbom wymuszania na państwach członkowskich przyjmowania nielegalnych migrantów lub nakładania na nie finansowych kar za odmowę. Istnieje realne zagrożenie, że nowe rozporządzenia UE w sprawie zarządzania azylem i migracją będą narażać na niebezpieczeństwo procederu nielegalnej migracji, a także zobowiązać państwa do ponoszenia dodatkowych obowiązków, nie biorąc przy tym pod uwagę ich wkładu w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Podkreślamy, że nie traktujemy postulatów Komisji Europejskiej dotyczących składania przez Polskę wniosku o wyłączenie z unijnego paktu migracyjnego jako wystarczającego rozwiązania. Względy bezpieczeństwa powinny być decydowane wyłącznie przez polskie władze, ponieważ Komisja Europejska wielokrotnie pokazała, że jej decyzje mogą nie być obiektywne wobec Polski – powiedział wiceminister Romanowski.

Wiceminister Romanowski zwrócił uwagę na podejście Niemiec do Rosji oraz skutki, jakie może mieć dla stosunków polsko-niemieckich. Podkreślił, że aby dobrze układać się w relacjach między oboma krajami, niezbędne jest powrócenie do dawnego modelu Europy Ojczyzn.

– Odejście od polityki zorientowanej na Rosję i powrót do starego modelu jest konieczne dla utrzymania zdrowego stosunku między Polską a Niemcami. Dodatkowo, właściwe relacje wewnątrz UE są możliwe tylko pod warunkiem, że nie będą one zdominowane przez federalizację i centralizację. Rząd Polski jest zdecydowanie przeciwny temu zjawisku – zaznaczył wiceminister Romanowski.

Zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe, wszystkie komunikaty publikowane w serwisie PAP są dostarczane przez nadawcę bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version