Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w inteligentne sieci energetyczne, z przeznaczonym na ten cel budżetem w wysokości 150 mln zł.
Operatorzy systemu dystrybucji energii elektrycznej (OSD) zostaną wspierani w zakresie inwestycji w inteligentną sieć. Wśród wspieranych projektów znajdą się m.in. linie napowietrzne i kablowe, stacje, rozdzielnie, transformatory, łączniki, automatyka i zabezpieczenia, systemy pomiarowe, systemy bezpieczeństwa, systemy komunikacji oraz systemy IT.
Ministerstwo Finansów i Pracy przedstawiło plan inwestycji w dobrze zarządzaną sieć dystrybucji energii w Polsce Wschodniej. Głównym celem jest wspieranie transformacji energetycznej, w której dominują odnawialne i efektywne źródła energii. Wsparcie to stanowi ważny krok w kierunku przyszłej niskoemisyjnej gospodarki na naszym obszarze.
„Polska Wschodnia to obszar wyróżniający się na tle kraju pod względem dynamiki produkcji energii z odnawialnych źródeł. Inwestycje w inteligentne sieci elektroenergetyczne są niezbędnym wsparciem dla utrzymania tego tempa. Pozwolą na sprawne podłączenie do systemu rozproszonych odnawialnych źródeł energii. Sieci będą mniej awaryjne i będą generowały mniej strat przesyłowych niż przestarzała infrastruktura elektroenergetyczna” – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak cytowana w komunikacie resortu.
„Modernizacja i budowa sieci pozwoli stworzyć warunki dla dalszego dynamicznego rozwoju biznesu w makroregionie, zapewni także bardziej zieloną i stabilną energię na potrzeby transportu – kolejowego i miejskiego” – dodała wiceminister.
Inteligentne sieci (smart grid) to złożone systemy dystrybucyjne wykorzystujące informatyczne i telekomunikacyjne technologie, które łączą wszystkie strony – wytwórców, dystrybutorów i odbiorców energii elektrycznej. Dzięki nim możliwe jest efektywne podłączenie wielu odnawialnych źródeł energii oraz zmniejszenie ryzyka awarii i stabilizacja dostaw dla odbiorców.
Smart grid to sieci dystrybucyjne, w które wyposażone są nowoczesne technologie informatyczno-telekomunikacyjne, które pozwalają na współpracę wszystkich stron – wytwórców, dystrybutorów i odbiorców energii elektrycznej. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie rozproszonych źródeł energii oraz zapewnienie pełnej stabilności dostaw do odbiorców.
Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl