Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Nauka w centrum uwagi: uczestnictwo w Konferencji Times Higher Education na Uniwersytecie Warszawskim
Polityka i społeczeństwo

Nauka w centrum uwagi: uczestnictwo w Konferencji Times Higher Education na Uniwersytecie Warszawskim

Prof. Alojzy Z. Nowak, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, podczas THE Europe Universities Summit stwierdził, że rankingi umożliwiają uczelniom zabieganie o wyższą pozycję i lepsze wyniki. Współpraca między instytucjami z Europy i całego świata pozwala na zdobywanie innowacyjnych umiejętności, wymianę doświadczeń i opinii. Uniwersytet Warszawski aktywnie stawia czoła wyzwaniom współczesnego świata nauki i edukacji.

3 lipca Uniwersytet Warszawski był gospodarzem trzydniowej konferencji THE Europe Universities Summit „Beyond resilience: How European higher education is preparing for the future”, która została zorganizowana we współpracy z Times Higher Education.

Podczas Szczytu Europejskich Uniwersytetów dyskutowano na temat znaczenia szkół wyższych i instytucji akademickich w przeciwdziałaniu problemom globalnym. Uczestnicy debatowali nad koniecznością wzmocnienia pozycji europejskich uczelni w skali międzynarodowej oraz zaproponowali pomysły współpracy z ośrodkami naukowo-badawczymi spoza Europy.

Rankingi są ważnym narzędziem do oceny jakości usług edukacyjnych uczelni. Pozwalają one śledzić postępy, wykrywać słabe punkty i wyciągać wnioski na przyszłość. Ważne jest, aby zapewnić wiarygodność i przejrzystość tych ocen oraz aby nikt nie był dyskryminowany. Wszystkie uczelnie powinny mieć szansę zaprezentować swoje osiągnięcia i zasługi w odniesieniu do innych.

Prof. Alojzy Z. Nowak wyjaśnił, jakie korzyści przynosi współpraca między uczelniami i sektorem prywatnym na szczeblu międzynarodowym. Uniwersytet Warszawski dostrzega znaczenie tego rodzaju współpracy i angażuje się w organizację corocznego szczytu Uniwersytetów Europejskich.

Wykład prof. Tracey ukazał wyjątkową wartość wynikającą z współpracy w ramach międzynarodowych projektów. Prof. Gençtürk podkreśliła znaczenie współpracy szkół wyższych z przemysłem, aby przygotować studentów do rynku pracy. Prof. Nau zwrócił uwagę na zmianę w strategii rekrutacji studentów, w której uczelnie stawiają na programy o zakresie multidyscyplinarnym, zamiast na pojedyncze dziedziny.

Podczas okrągłego stołu wzięli udział m.in. rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Z. Nowak, nadzwyczajny i pełnomocny ambasador Republiki Azerbejdżanu w Rzeczypospolitej Polskiej Nargiz Gurbanova, doradca wiceprezydenta Uniwersytetu Sorbońskiego ds. współpracy europejskiej prof. Bernold Hasenknopf oraz prorektor Uniwersytetu Barcelońskiego ds. polityki międzynarodowej dr Raul Ramos. Przeprowadzając sesję, wszyscy uczestnicy okrągłego stołu wyrazili jednomyślne przekonanie, że intensyfikacja współpracy międzynarodowej wśród uczelni jest jednym z najważniejszych narzędzi do osiągnięcia wspólnych celów.

„Wyniki międzynarodowych rankingów wskazują na różnicę między uczelniami Zachodniej i Wschodniej Europy. Uniwersytet Warszawski zajmuje pierwszą pozycję w rankingach pod względem pozyskiwania krajowych i zagranicznych grantów. Ponadto kładziemy nacisk na mobilność akademicką, w szczególności realizację części studiów w zagranicznych prestiżowych uczelniach, a także tworzenie sojuszy z europejskimi uczelniami, jak Sojusz 4EU+” – mówił prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, podczas obrad okrągłego stołu.

Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat wydarzenia, odwiedź stronę Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie znajdziesz wszystkie informacje na temat rankingów oraz europejskich uniwersytetów.

Dowiedz się więcej o internacjonalizacji i możliwościach, jakie oferują europejskie uniwersytety, odwiedzając stronę Uniwersytetu Warszawskiego. Znajdziesz tam szczegółowe informacje na temat rankingów oraz aktualnych wydarzeń.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version