Biznes i finanse

Międzynarodowy gang przestępczy rozbity: 2 nielegalne fabryki papierosów i 37 podejrzanych

Trzy podmioty: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz Narodowa Komisja Papierów Wartościowych i Giełd Ukrainy, podpisały porozumienie w ramach długofalowego projektu GPW pt. „Reorganizacja rynku kapitałowego na Ukrainie”. Celem tego przedsięwzięcia jest stworzenie ścisłych powiązań między ukraińskim a globalnym rynkiem kapitałowym, a także wprowadzenie nowych usług i produktów finansowych opartych o innowacyjne technologie i międzynarodowe standardy.

• Ministerstwo Finansów poinformowało, że Śląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej (SG), Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) i Prokuratura regionalna w Katowicach współdziałały z Biurem Kryminalnej Administracji Finansowej Republiki Słowacji (KUFS) oraz Generalną Dyrekcją Ceł Republiki Czeskiej (CS ČR), w celu rozbicia gangu akcyzowego.

• W ramach współpracy powstała międzynarodowa komisja, która wykryła i przejęła wszystkie nielegalne dobra należące do gangu.

Operacja policji zakończyła się sukcesem: udało się zatrzymać 37 podejrzanych i wyeliminować wszystkie nielegalne działalności. Zlikwidowano 2 fabryki produkujące papierosy, krajalnię tytoniu, rozlewnię alkoholu, linię technologiczną do produkcji melasy tytoniowej oraz dwa magazyny papierosów.

Organy celne w całej Polsce skonfiskowały 70 ton tytoniu oraz ponad 13 milionów papierosów. Przejęte towary osiągają wartość ok. 35 milionów złotych, a szacowane straty dla Skarbu Państwa wynikające z nieuregulowanych podatków przekraczają 75 milionów złotych.

Organizacja przestępcza działała na terenie Polski, Czech i Słowacji, a jej działania koncentrowały się na przemycie, nielegalnej produkcji, magazynowaniu oraz dystrybucji tytoniu i papierosów. Przemycano tytoń z Włoch i Grecji do Polski, a następnie do Słowacji i Czech. W nielegalnych fabrykach wytwarzano papierosy, które magazynowano w Polsce i przemycano do innych krajów europejskich. Aby zwalczyć ten proceder, polskie służby postanowiły współpracować z CS ČR i KUFS.

Dzięki wspólnym działaniom wszystkich zaangażowanych stron, udało się powstrzymać działalność międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej już w listopadzie 2022 roku.

W listopadzie 2022 roku służby ruszyły z wielką akcją przeciwko międzynarodowemu gangowi akcyzowemu. Na prywatnej posesji w powiecie miechowskim w województwie małopolskim zlikwidowano krajalnię i przy okazji udaremniono plan 12,7 ton tytoniu. Łącznie zatrzymano sześć osób, z czego pięciu trafiło do aresztu tymczasowego.

Maj 2023 r.

W maju 2023 r. służby rozbiły gang, który działał na terytorium trzech państw. Akcja obejmowała teren woj. śląskiego, małopolskiego oraz łódzkiego.

Działania zakończone sukcesem

KAS, CBŚP i SG zatrzymały 10 osób, zlikwidowały 2 magazyny, rozlewnię alkoholu i linię do produkcji melasy tytoniowej. Udało się zabezpieczyć blisko 13 mln szt. papierosów oraz 57 ton tytoniu, a także duże ilości filtrów, bibuł i gotowe opakowania papierosów znanych marek.

Przedstawienie zarzutów i aresztowania

Zatrzymanym po polskiej stronie przedstawiono zarzuty, w tym m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej i nadzorowanie jej działalności. Ponadto usłyszeli zarzuty dotyczące przestępstw karno-skarbowych.

Podsumowanie działań

Akcja zakończyła się powodzeniem, a wszyscy zatrzymani trafili do aresztu. Wkrótce odbędzie się proces sądowy, który wyjaśni okoliczności tego przypadku.

Śledztwo w sprawie przestępstw związanych z produkcją papierosów nielegalnie wprowadzanych na rynek jest dynamiczne i wciąż rozwija się.

W Polsce policja zatrzymała 17 podejrzanych, z czego 12 zostało tymczasowo aresztowanych.

Podobne działania zostały podjęte w Czechach i Słowacji, gdzie policja zatrzymała odpowiednio 13 i 7 osób.

Łącznie w trzech krajach zatrzymano 37 podejrzanych oraz zlikwidowano 3 linie produkcyjne, przejmując ponad 22 miliony sztuk papierosów i 23 tony tytoniu.

Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań i wciąż zbierają informacje dotyczące tej sprawy.

Wszystkie informacje na temat postępów w tej sprawie są opublikowane w serwisie PAP i są wiernym odzwierciedleniem treści dostarczonej przez nadawcę.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM