Polityka i społeczeństwo

Beztroskie wakacje – jak zapobiec zmartwieniom dzieci?

Każdy rodzic pragnie, aby ich dziecko było zdrowe i szczęśliwe, bez względu na to, czy jest to dłuższy czas wakacji, czy długa sesja szkolna. Niestety, wakacje mogą przynieść dzieciom nie tylko radość, ale także dodatkowe trudności. Jak zatem zadbać o ich dobre samopoczucie psychiczne w okresie wolnym od szkoły? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Aby zapewnić dzieciom zdrowie psychiczne w okresie wakacyjnym, rodzice mogą wprowadzić niewielkie zmiany w swoim harmonogramie. Zaleca się, aby zachować stałe godziny przebudzenia i snu oraz wprowadzić codzienne rytuały. Przygotowanie posiłków i czas wolny najlepiej, aby pozostawały bez zmian, aby dzieci wiedziały, co się wydarzy. Wyznaczenie czasu na naukę i zabawę pomaga dzieciom w osiągnięciu równowagi i zmniejsza ich stres. Ćwiczenia fizyczne, czytanie książek i spotkania w gronie rodziny również pomagają w zachowaniu zdrowia psychicznego.

Nasze zdrowie psychiczne, niezależnie od wieku, powinno być priorytetem. Jako rodzice lub opiekunowie musimy być uważni na zmiany w zachowaniu naszych dzieci i szukać wsparcia i pomocy od specjalistów, szczególnie w sytuacji, gdy potrzeby te nie są dostrzegane. Według raportu „Młode Głowy” wynika, że ponad połowa młodych ludzi odczuwa zmęczenie i brak motywacji, a niemal co trzecie dziecko nie ma chęci do życia. Co więcej, aż 9% badanych przyznało się do myśli samobójczych. Ważne jest więc, abyśmy wszyscy zaczęli dostrzegać te zmiany i szukać pomocy.

Piecza zastępcza

Rodzina biologiczna często nie jest w stanie zapewnić dziecku odpowiedniego wsparcia. W takim przypadku, piecza zastępcza staje się idealnym rozwiązaniem dla dziecka. Oznacza to, że opiekę nad nim przejmują rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka lub instytucje. Celem pieczy zastępczej jest zapewnienie dziecku odpowiedniego poziomu opieki, ograniczenie lub zawieszenie władzy rodzicielskiej dysfunkcyjnych rodziców oraz zaspokojenie jego potrzeb (w tym potrzeb osieroconych dzieci).

Raport „Dzieci się liczą 2022” wskazuje, że liczba rodzin zastępczych i miejsc w placówkach opiekuńczo-wychowawczych stale maleje. Niestety, brak odpowiednich warunków bezpieczeństwa sprawia, że wielu dzieciom nie zapewniono adekwatnej opieki. Z tego powodu wiele osób objętych pieczą zastępczą jest narażonych na czynniki stresogenne, co może mieć wpływ na ich zdrowie psychiczne i w konsekwencji uwidocznić się poprzez większą dysproporcję między tymi dziećmi a ich szkolnymi rówieśnikami.

W ostatnich latach, wzrastała ilość akcji charytatywnych skupiających się na dzieciach z pieczy zastępczej. Mnóstwo z nich, w tym Wakacje Marzeń, Pociąg Marzeń, czy Podaruj Wakacje, ma na celu zapewnienie im chwili słońca i wytchnienia w czasie wakacji.

Jak co roku, w tym roku również zorganizowano wiele inicjatyw, które zmieniły lato prawie 400 dzieciom. Przyczynili się do tego Fundacja To się uda, Fundacja Akara (organizator biegu z przeszkodami Survival Race oraz obozów Survival Race Camp), Fundacja Przystanek Rodzina, oraz Gioko. Ich celem było nie tylko tworzenie przyjaznej atmosfery, ale przede wszystkim pomaganie w poprawie poczucia własnej wartości.

Dzieci z pieczy zastępczej zasługują na to, aby mieć nie tylko szansę na odpoczynek, ale też możliwość rozwoju. Akcja „Podaruj Wakacje” daje im szansę na zdobycie wielu nowych doświadczeń – od konkursów sportowych, poprzez zajęcia edukacyjne, aż po niezapomniane spotkania z gośćmi specjalnymi. W tym roku, dzieci miały okazję wziąć udział w obozie zimowym, podczas którego zawitali do nich m.in. Klaudia Nieścior, Anastazja Maciąg oraz Wojtek „Gniazdo” Pawlusiak.

Każdy z nas może wesprzeć tę akcję – nawet niewielka kwota, czy udostępnienie informacji na portalach społecznościowych może mieć duży wpływ na życie tych dzieci. Przyłącz się do akcji, wpłacając datki na stronie zrzutka.pl/podarujwakacje lub promując ją w swoim otoczeniu.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM