Wiadomości Polska Zdrowie i styl życia Geriatria w służbie opiekunów osób z niepełnosprawnościami w Zachodniopomorskiem
Zdrowie i styl życia

Geriatria w służbie opiekunów osób z niepełnosprawnościami w Zachodniopomorskiem

Nowoczesne fantomy geriatryczne staną się dostępne dla opiekunów i wolontariuszy zajmujących się osobami z niepełnosprawnościami – w ramach bezpłatnych szkoleń oferowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w ramach realizowanego projektu „Region Dobrego Wsparcia”.

Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego wzbogacił swoje zasoby szkoleniowe o manekina geriatrycznego. Ten nowy fantom będzie służył do szkoleń mających na celu zapewnienie opiekunom i wolontariuszom odpowiedniego przygotowania do pomocy osobom wymagającym stałego wsparcia.

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane skorzystaniem z bezpłatnych szkoleń, organizowanych w ramach realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego projektu „Region Dobrego Wsparcia”. Spotkania są skierowane do opiekunów i rodzin osób z różnymi typami niepełnosprawności, zarówno tych wrodzonych, jak i nabytej.

„Przygotowanie do opieki nad osobą wymagającą stałej pielęgnacji wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia, podejścia. Od kilku lat, nasz ROPS, organizuje praktyczne szkolenia z tego zakresu. W trakcie takich spotkań specjaliści pokazują sprzęt ułatwiający codzienne funkcjonowanie i przede wszystkim uczą praktycznych umiejętności. Takie spotkania mają też zmniejszyć obawy związane z opieką nad osobą z niepełnosprawnością” – powiedział o szkoleniach Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. 

Uczestnicy szkoleń mogą zdobyć praktyczne umiejętności w zakresie higieny i pielęgnacji całego ciała podopiecznego, dzięki profesjonalnemu manekinowi geriatryczno-pielęgnacyjnemu. Fantom jest wyposażony w obciążone, w pełni przegubowe stawy, dzięki czemu możliwe jest pozycjonowanie pacjenta i zapobieganie upadkom. Dodatkowo, symulacja umożliwia pomiar poziomu cukru oraz innych parametrów życiowych.

Kursanci mogą ćwiczyć swoje umiejętności w zakresie higieny i opieki nad pacjentem, dzięki profesjonalnemu manekinowi geriatryczno-pielęgnacyjnemu. Fantom posiada w pełni przegubowe stawy oraz obciążenia, dzięki czemu możliwe jest pozycjonowanie pacjenta i zapobieganie upadkom. Dodatkowo, symulacja oferuje możliwość pomiaru poziomu cukru oraz innych parametrów życiowych.

„Zajęcia prowadzone są przez licencjonowaną pielęgniarkę z przygotowaniem pedagogicznym i odbywają się w specjalnie zaprojektowanym modelowym mieszkaniu przy ul. Starzyńskiego 3-4 w Szczecinie. Mieszkanie przystosowane jest do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami – ruchową, dysfunkcją wzroku, zmagających się z demencją lub chorobą Alzheimera” – wskazała Wolf.

Pierwsza edycja szkoleń zaczyna się w przyszłym miesiącu i obejmuje szeroki wachlarz dziedzin, od edukacji i przedsiębiorczości po zarządzanie i komunikację. Każde szkolenie oferuje wyjątkową szansę na zwiększenie kompetencji i wiedzy, aby upewnić się, że uczestnicy osiągną swoje cele i zwiększą szanse na zatrudnienie lub rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Naszym celem jest zapewnienie uczestnikom wiedzy i umiejętności, które pozwolą im zdobyć i utrzymać pracę, stworzyć własne miejsce pracy lub uruchomić własną działalność gospodarczą. Część szkoleń będzie się skupiać na rozwoju kompetencji społecznych, takich jak komunikacja i rozwiązywanie problemów, aby ułatwić uczestnikom odnalezienie się w społeczeństwie.

Kolejna edycja szkoleń w ramach projektu „Region Dobrego Wsparcia” odbędzie się w przyszłym miesiącu. Szkolenia te oferują uczestnikom wyjątkową szansę na rozwinięcie swoich umiejętności i zdobycie nowej wiedzy, aby zwiększyć szanse na zatrudnienie lub rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Chcemy, aby uczestnicy nabyli niezbędne doświadczenie i umiejętności, aby odnieść sukces i uzyskać wsparcie, o którym marzą.

Ponadto, naszym celem jest zapewnienie uczestnikom szkoleń kompetencji społecznych, które pomogą im w tworzeniu pozytywnych relacji i zaangażowaniu się w życie społeczne. Dzięki tym szkoleniom osoby zagrożone wykluczeniem społecznym będą miały możliwość rozwijania swoich umiejętności i zdobywania nowej wiedzy.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version