Polityka i społeczeństwo

Minister Ziobro dołączył do Solidarności Górniczej w Katowicach

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o spotkaniu Ministra Zbigniewa Ziobry z przedstawicielami Solidarności Górniczej w Katowicach.

Minister Zbigniew Ziobro podkreślił, że Polska nie może sobie pozwolić na narzucane przez Unię Europejską założenia pakietu energetyczno-klimatycznego, gdyż oznaczałoby to wzrost cen energii, a także inflacji oraz wzrost kosztów życia obywateli.

Minister wskazał, że dlatego ważne jest obronienie polskiego węgla, który gwarantuje Polakom dostęp do najtańszego prądu, a także jest rękojmią naszej energetycznej suwerenności.

Minister Zbigniew Ziobro podczas swojej odwiedziny w Katowicach miał okazję spotkać się z przedstawicielami polskiego sektora górniczego. Przybyli do niego delegaci z całych polskich kopalń, a przedtem minister odwiedził między innymi kopalnie w Bełchatowie, Jastrzębiu-Zdroju i Turowie.

Utrzymując wsparcie dla polskich interesów, musimy być konkurencyjni i zapewnić Polakom dostęp do rozsądnej cenowej energii. Zbigniew Ziobro podkreślił, że właśnie w tym celu przygotowano szczegóły dalszej współpracy z przedstawicielami górniczej Solidarności, a my będziemy konsekwentnie wdrażać ustalone cele.

Brukselscy urzędnicy często priorytetyzują doraźne polityczne korzyści kosztem bezpieczeństwa energetycznego państw członkowskich UE. Dlatego Polska powinna nadal dbać o strategiczny sektor górnictwa, aby zapewnić długofalowe i stabilne bezpieczeństwo energetyczne.

Chcemy zapewnić wszystkim Polakom bezpieczeństwo energetyczne. Nie dopuścimy do sytuacji, w której w zimowych miesiącach będą występowały przerwy w dostawach prądu z powodu unijnych regulacji. Jest to naszym obowiązkiem, aby chronić interesy naszego kraju, obywateli oraz rodzimych podmiotów z sektora górnictwa i energetyki – powiedział Zbigniew Ziobro w Katowicach.

Na spotkaniu z przedstawicielami kopalń obecni byli Minister – członek Rady Ministrów Michał Wójcik oraz wicemarszałek województwa śląskiego Beata Białowąs. Minister Wójcik zaznaczył, że Śląsk to region, w którym koncentruje się wiele gałęzi przemysłu i dlatego wypracowanie wspólnej strategii rozwoju górnictwa jest tak ważne.

Polska ma ogromny potencjał w kwestii wykorzystania węgla kamiennego i brunatnego. Węgiel, który produkują nasze elektrownie i elektrociepłownie, a także stanowi dostawę dla odbiorców indywidualnych, powinien być wytwarzany w kraju – dzięki temu będziemy w stanie zapewnić naszym obywatelom niezależność energetyczną i bezpieczeństwo. Inwestycje w górnictwo wzmocnią pozycję Polski jako kraju, który niezależnie kontroluje swoje zasoby, a to przełoży się na niskie ceny prądu dla Polaków. Niestety, UE nadal narzuca nam narzucając kurs polityki energetyczno-klimatycznej, która jest zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa. Transformacja energetyczna powinna być wdrażana z poszanowaniem interesów obywateli, a korzyści płynące z niej powinny być dostępne dla wszystkich.

Górnicy w naszym kraju to grupa ludzi wyjątkowo zaangażowana w kwestie narodowe, stanowiąc wzorzec pracowitości. Zasługują oni na szczególną ochronę ze strony społeczeństwa.

Wszystkie komunikaty publikowane w serwisie PAP są dostarczane przez nadawcę bez żadnych zmian w ich treści. PAP SA nie ponosi odpowiedzialności za treść komunikatu, chyba że zostanie to określone w art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM