Wiadomości Polska Biznes i finanse Wspieranie przedsiębiorczości za pośrednictwem Centralnej Doliny Wodorowej – Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. w akcji
Biznes i finanse

Wspieranie przedsiębiorczości za pośrednictwem Centralnej Doliny Wodorowej – Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. w akcji

17 lipca 2023 r. Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. wraz z 26 podmiotami podpisała list intencyjny dotyczący powstania Centralnej Doliny Wodorowej im. Braci Łaszczyńskich. Projekt będzie realizowany na obszarze trzech województw: łódzkiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. Podpisanie listu intencyjnego towarzyszyli minister Anna Moskwa oraz wiceminister Ireneusz Zyska.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. wychodzi naprzeciw potrzebom na rynku ochrony środowiska, tworząc Centralną Dolinę Wodorową. Będzie ona oparta na klastrze wodorowym Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria, a jej celem będzie produkcja zeroemisyjnej energii, wykorzystującej zielony wodór.

„Agencja Rozwoju Przemysłu należy do pionierów rynku wodorowego w Polsce. Nie mogło nas również zabraknąć przy tworzeniu Centralnej Doliny Wodorowej” – podkreśla Mariusz Rusiecki, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Centralna Dolina Wodorowa to inicjatywa, która zmieni sposób produkcji i wykorzystania wodoru. Projekt obejmuje budowę elektrolizerów, które wykorzystają energię elektryczną do tworzenia wodoru, przechowywanie go w magazynach i stosowanie do produkcji energii elektrycznej.

Centralna Dolina Wodorowa to przedsięwzięcie wprowadzające innowacyjne rozwiązania w produkcji i wykorzystaniu wodoru. Elektrolizery zapewnią przetwarzanie energii elektrycznej na wodór, który następnie będzie magazynowany i wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej.

„Zainicjowanie powstania Centralnej Doliny Wodorowej to ważny krok na drodze transformacji energetycznej i rozwoju naszej gospodarki wodorowej. To rozwiązanie, które dzięki zaangażowaniu polskich przedsiębiorców oraz ekspertów, wzmocni zarówno nasze bezpieczeństwo energetyczne, jak i przewagę konkurencyjną gospodarki krajowej” – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Aby w pełni wykorzystać potencjał Centralnej Doliny Wodorowej im. Braci Łaszczyńskich, planujemy wybudować farmę wiatrową o mocy 2 gigawatów oraz elektrolizer wodoru o mocy 250 megawatów. Dzięki temu będziemy mogli zapewnić zieloną energię zarówno dla okolicznych mieszkańców, jak i całego regionu.

Świętokrzyskie województwo ma szansę doświadczyć wodoru w 2024 roku. Wówczas w Kopalni Jaźwica zostanie wybudowana farma fotowoltaiczna o mocy 3 MW, a także elektrolizer o mocy 1 MW, dzięki którym będzie możliwe pozyskanie zeroemisyjnego paliwa. Pojazd wykorzystywany w kopalni zostanie zasilony dzięki temu właśnie paliwu.

„W ciągu ostatnich lat podjęliśmy szereg inicjatyw związanych z budową gospodarki wodorowej w Polsce. To przede wszystkim opracowanie i przyjęcie przez Radę Ministrów w listopadzie 2021 r. polskiej strategii wodorowej do 2023 r. z perspektywą do 2040 r., która nawiązuje do PEP2040. Nasze działania to również zainicjowanie porozumienia sektorowego, pierwszego w Unii Europejskiej. W porozumieniu tym bardzo aktywnie funkcjonuje ponad 250 podmiotów z Polski i zza granicy” – dodał wiceminister Ireneusz Zyska.

„ARP jeszcze do niedawna zajmowała się głównie restrukturyzacją, ale teraz stawiamy coraz mocniej na inwestycje o kluczowym znaczeniu dla rozwoju Polski w kolejnych dekadach. Wspieramy procesy, które transformują krajową gospodarkę w kierunku suwerenności energetycznej i innowacyjności. Inwestujemy m.in. w morską energetykę wiatrową, elektromobilność i przemysł kosmiczny. Wodór będzie paliwem przyszłości, ale już dziś na globalnych rynkach toczy się walka o pozycjonowanie do startu w tej perspektywicznej branży. Chcemy, żeby Polska nie musiała gonić czołówki, ale sama wyznaczała tempo rozwoju rynku wodorowego na świecie. Dlatego cieszę się, że Centralna Dolina Wodorowa rusza już teraz i w tak silnym składzie” – podkreślił Mariusz Rusiecki.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version