Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Kampania informacyjna MSZ: Zło Niemieckie w latach 1939-1945
Polityka i społeczeństwo

Kampania informacyjna MSZ: Zło Niemieckie w latach 1939-1945

MSZ informuje:

W ramach działań informacyjnych i promocyjnych dotyczących strat poniesionych przez Polskę wskutek agresji niemieckiej w okresie II wojny światowej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych publikuje poniższy komunikat:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/kolejne-dzialania-promocyjno-informacyjne-msz-dotyczace-kwestii-strat-poniesionych-przez-polske-w-wyniku-agresji-i-okupacji-niemieckiej-w-czasie-ii-wojny-swiatowej

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że 18 kwietnia 2021 roku Rada Ministrów RP, na wniosek sekretarza stanu ds. polityki europejskiej w MSZ i jednocześnie Pełnomocnika Rządu do spraw Odszkodowań za Szkody Wyrządzone Agresją i Okupacją Niemiecką w latach 1939-1945, Ministra A. Mularczyka, podjęła Uchwałę dotyczącą konieczności rozstrzygnięcia między Polską a Niemcami kwestii reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia za szkody poniesione w wyniku agresji i okupacji.

Postanowienie jednoznacznie wskazuje, że kwestia reparacji nie została w pełni rozwiązana ani w czasach PRL, ani po odzyskaniu suwerenności. Uchwała stała się wiążącym aktem prawnym dla wszystkich organów państwowych, w tym dyplomatycznych i konsularnych RP. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP wystosowało dyspozycję promowania stanowiska polskiego w kontaktach z zagranicą, w tym wykorzystania oznaczenia @PLreparations w komunikacji z partnerami zewnętrznymi. Resort dyplomacji wspiera w ten sposób działania informacyjne na temat szkód wynikających z niemieckiej agresji i okupacji Polski w latach 1939-1945.

Niezrozumiałe jest, że Bartosz Wieliński, redaktor Gazety Wyborczej, określił starania polskich dyplomatów o uzyskanie odszkodowań ze strony Niemiec dla polskich obywateli jako „obłęd”. Te okrutne słowa są nie tylko niesprawiedliwe w stosunku do pracowników resortu dyplomacji, ale także krzywdzą podstawowe prawa człowieka do otrzymania zadośćuczynienia za doznane krzywdy oraz zapomina o ofiarach reżimu nazistowskiego w Niemczech.

Zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe, PAP SA publikuje komunikaty w serwisie bez żadnych zmian w ich treści, zgodnie z dostarczoną wersją nadawcy. Nadawca ponosi odpowiedzialność za jego treść.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version