Polityka i społeczeństwo

Konsultacje międzyrządowe polsko-czeskie: Minister Puda o polityce spójności

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało, że Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej, spotkał się z wicepremierem i ministrem rozwoju regionalnego Republiki Czeskiej, Ivanem Bartošem. Celem spotkania było omówienie wdrażania polityki spójności w przyszłych wieloletnich ramach finansowych Unii Europejskiej, a także wsparcia terenów górniczych przez Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Rozmowy ministrów dotyczyły również roli polityki spójności w zapewnieniu spójnego rozwoju regionów Unii Europejskiej oraz wsparcia, jakie może zaoferować Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji dla terenów górniczych.

Konsultacje międzyrządowe pomiędzy Polską a Czechami zakończyły się w czwartek w Katowicach. Te regularne spotkania władz obu państw zostały zaplanowane przez premierów Mateusza Morawieckiego i Petra Fialę, których wspierali szefowie resortów.

Podczas spotkania ministrów Grzegorza Pudy oraz Ivana Bartoša, obaj zgodnie stwierdzili, że polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe są niezbędne do wzmocnienia współpracy strategicznej między naszymi państwami.

Minister funduszy podkreślił znaczenie współpracy między państwami regionu, której wyrazem jest m.in. Grupa Wyszehradzka. Rok 2021 stanowi przełomowy dla tego sojuszu, gdyż Czechy objęły jego przewodnictwo, zaś Polska będzie nim kierować od lipca 2024 r. Minister Grzegorz Puda stwierdził, że polityka spójności jest jednym z najważniejszych elementów polityki unijnej, dzięki której Polska i Czechy korzystają z korzyści. Według ministra, polityka spójności powinna być w zgodzie z rozwojem terytorialnym poszczególnych państw.

W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, kraje Grupy Wyszehradzkiej stanęły przed szeregiem nowych i nieoczekiwanych wyzwań gospodarczych. Szef MFiPR podkreślił, że aby zniwelować dystans dzielący nasze regiony od tych położonych na zachodzie Europy, konieczne jest podejście ukierunkowane terytorialnie. Jest to niezbędny element polityki spójności, a także skuteczny sposób na podjęcie różnych wyzwań i stymulowanie wzrostu i rozwoju europejskich regionów.

Minister zaznaczył, że polityka spójności powinna być elastyczna w swoich założeniach i dostosowana do dynamicznie zmieniającego się otoczenia, aby móc odpowiednio reagować na zmiany i nowe okoliczności.

Należy zauważyć, że zasada „nie szkodzić spójności” stanowi podstawę wszystkich polityk i instrumentów UE, mających na celu wsparcie terytorialne.

Fundusz na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji jest ważnym narzędziem służącym łagodzeniu negatywnych skutków przemian energetycznych w regionach, których gospodarka opiera się głównie na wydobyciu i energetyce konwencjonalnej. Zarezerwowano dla Polski ponad 4 miliardy euro.

Minister Puda zwrócił uwagę na to, że zakres Funduszu może być lepiej dostosowany do potrzeb regionów, które doświadczają transformacji energetycznej.

„Minister Puda wyraził potrzebę podjęcia działań w celu ulepszenia możliwości wsparcia finansowego z Funduszu Sprawiedliwości Transgranicznej oraz skrócenia czasu certyfikacji środków z tego Funduszu.”

Minister Puda i minister Bartoš spotkali się, aby wymienić doświadczenia w zakresie przygotowania i sprawowania przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w obszarze rozwoju regionalnego, które Polska obejmie w I połowie 2025 r. Czechy sprawowały przewodnictwo w Radzie w II połowie 2022 r., a Polska chce skorzystać z ich wiedzy i dobrych praktyk, aby efektywnie przygotować się do swojego przewodnictwa.

PAP SA nie wprowadza żadnych zmian do komunikatów publikowanych w serwisie PAP i zapewnia, że są one dostarczone do Czytelników w formie, w jakiej je otrzymała. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść w świetle art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM