Nauka i technologie

Nikotyna bez dymu: Woreczki nikotynowe jako alternatywa dla papierosów – Raport Instytutu Staszica

Instytut Staszica wziął na celownik nowatorskie wyroby nikotynowe, takie jak woreczki, które stanowią alternatywę dla tradycyjnych papierosów. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, pracownicy Instytutu badają, jak te produkty mogą wpłynąć na poprawę jakości powietrza w społeczeństwie.

Woreczki beztytoniowe, które są substytutem wyrobów tytoniowych, zawierają nikotynę oraz mieszankę włókien roślinnych i innych składników, takich jak gumę arabica, korektor ph, stabilizatory i słodzik, które są przeznaczone do spożycia doustnego.

Saszetki dają palaczom możliwość poczucia podobnego do tradycyjnego papierosa uczucia bez wdychania dymu tytoniowego. Przy tym nie wymagają użycia dodatkowych urządzeń, dzięki czemu można je zażywać w dowolnym miejscu i czasie, dając tym samym osobom palącym możliwość zaspokojenia potrzeby użycia nikotyny.

W niniejszym raporcie think-tank analizuje zarówno obecne regulacje prawne dotyczące saszetek nikotynowych w Polsce, jak i możliwości ich zmiany, a także porównuje działania innych krajów Unii Europejskiej w zakresie kontroli produktów zawierających nikotynę.

„Niewątpliwym prekursorem w zakresie wprowadzenia saszetek nikotynowych pozostaje Szwecja, która w czerwcu 2022 r. uchwaliła ustawę o wyrobach nikotynowych bez tytoniu. W ślad za nią wiele państw członkowskich UE uregulowało status beztytoniowych woreczków nikotynowych na poziomie krajowym (np. Słowacja, Czechy)” – podaje raport Instytutu Staszica.

Instytut Staszica ocenia, że woreczki nikotynowe nie są produktami leczniczymi, które spełniałyby przesłanki wymagane przez ustawę Prawo Farmaceutyczne. Ponadto, UE nie reguluje statusu beztytoniowych woreczków nikotynowych. Z tego powodu nie można ich zaliczyć do produktów medycznych.

W ocenie Instytutu Staszica, beztytoniowe woreczki nikotynowe nie mają statusu produktów leczniczych, ponieważ nie spełniają wymogów ustawy Prawo Farmaceutyczne. Dodatkowo, brak jest jakichkolwiek przepisów Unii Europejskiej, które regulowałyby status tego typu produktów.

„Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej wywody oraz praktyki legislacyjne innych państw członkowskich UE, niezbędne jest kompleksowe uregulowanie statusu prawnego woreczków nikotynowych oraz objęcie ich opodatkowaniem w Polsce, na zasadach analogicznych do rozwiązań wprowadzonych w innych państwach” – ocenia Instytut Staszica.

Raport „Beztytoniowe woreczki nikotynowe jako alternatywa dla tradycyjnych papierosów” można pobrać ze strony Instytutu Staszica: https://www.instytutstaszica.org/raporty. Śledźcie ten link, aby zapoznać się z pełnym raportem.

Aby pobrać raport „Beztytoniowe woreczki nikotynowe jako alternatywa dla tradycyjnych papierosów”, przejdźcie na stronę Instytutu Staszica: https://www.instytutstaszica.org/raporty. Tam znajdziecie pełny raport.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM