Wiadomości Polska Nauka i technologie Porównanie ważności Jaś i Małgosia – Analiza składniowa
Nauka i technologie

Porównanie ważności Jaś i Małgosia – Analiza składniowa

Od dekad lingwiści dyskutują wokół ważności wyrazów w strukturach typu „Jaś i Małgosia”. Czy pierwszy wymieniony wyraz „Jaś” jest bardziej istotny niż „Małgosia”? Analiza statystyczna języka angielskiego jasno wskazuje, że każdy wyraz w strukturze jest równie ważny.

„W większości konstrukcji językowych jedno ze słów jest najważniejsze i w dużej mierze determinuje składniowe i semantyczne cechy całej konstrukcji; na przykład w konstrukcji 'chatka z piernika’ najważniejszym słowem jest rzeczownik 'chatka’. Co jest takim najważniejszym słowem w konstrukcji 'Jaś i Małgosia’?” – przedstawia problem prof. Adam Przepiórkowski z Instytutu Podstaw Informatyki PAN i z UW.

Lingwiści zmagają się od kilku dekad z teoriami „asymetrycznymi” i „symetrycznymi”, sugerującymi odpowiednio, że pierwszy składnik w strukturze współrzędnej jest najważniejszy lub że wszystkie składniki są jednakowo istotne. Przykładem tego typu struktury jest utwór „Jaś i Małgosia”, który w języku polskim może sugerować, że wszystkie człony są tam równie ważne. Jednakże teoria nie została jeszcze potwierdzona przez solidne dowody.

Prof. Adam Przepiórkowski oraz student kognitywistyki UW Michał Woźniak przedstawili nowy, intrygujący argument na rzecz teorii symetrycznych. Ich wystąpienie wzbudziło duże zainteresowanie w środowisku akademickim.

Dokładniejsze informacje znajdziesz pod adresem https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C97689%2Cczy-jas-jest-skladniowo-wazniejszy-niz-malgosia.html.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version