Według prof. Stanisława Czachorowskiego z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, koszenie miejskich trawników powinno być odbywać się rzadziej niż zwykle. Przemawiają za tym wszystkie argumenty poza estetycznymi – mówi profesor w rozmowie z PAP.
Co roku, już od początku wiosny, publiczna dyskusja na temat koszenia trawników miejskich i przydomowych odżywa. Zwolennicy koszenia argumentują, że pomaga to zachować estetykę, zminimalizować ryzyko ukąszenia przez kleszcze oraz zmniejszyć stężenie alergizujących pyłków; zaś przeciwnicy wskazują, że jest to szkodliwe dla środowiska naturalnego, gdyż niszczą one siedlisko dla bezkręgowców, zaburzają bioróżnorodność oraz niwelują naturalną schładzalność okolicy, oczyszczanie powietrza i utrzymanie wody w glebie.
Według dr hab. Stanisława Czachorowskiego, profesora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i pracownika Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska, istotą zmiany w postrzeganiu i zarządzaniu zielenią miejską jest znaczne ograniczenie częstotliwości jej koszenia. Jego zdaniem, nie chodzi tu o całkowite zaniechanie tego zabiegu, ale o bardziej rozsądne i świadome wykorzystanie istniejących możliwości.
„Krótko przycięte trawniki to kwestia mody. Przyszła do nas tak, jak moda na określone ubrania, samochody czy diety. Niestety, ta moda jest szkodliwa i nie przystaje do realiów – uznał profesor. – Dyskusja rzeczywiście toczy się coraz intensywniej, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, ale – niestety – argumenty merytoryczne bardzo słabo się w niej przebijają”.
Prof. Czachorowski: Trzeba kosić trawę, ale róbmy to rzadko
Prof. Andrzej Czachorowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody, w wywiadzie dla portalu Nauka w Polsce mówił o tym, jak ważna jest pielęgnacja trawników i ich ochrona.
Paragraf 1:
Koszenie trawy powinno być przeprowadzane z rozwagą – zgodnie z zasadami, które proponuje prof. Andrzej Czachorowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody. Wskazówki te dotyczące pielęgnacji trawników i ich ochrony zostały zawarte w wywiadzie dla portalu Nauka w Polsce.
Paragraf 2:
Zgodnie z sugestiami prof. Czachorowskiego, koszenie trawy powinno być wykonywane z rozwagą i regularnością. Regularne koszenie pozwala utrzymać trawnik w dobrym stanie, zapewniając mu optymalne warunki wzrostu. Odpowiednia pielęgnacja trawnika chroni go przed chorobami i szkodnikami, a także pozwala na lepszy wzrost nowych traw.
Dystrybucja: pap-mediaroom.pl